| Vlad4658 a întrebat:

Salut, un ajutor va rog.
Stau cu prietena mea de 1 an, acum ea a venit la camin in Bucuresti, eu am 22 ea 19. Eu am terminat Unefs ia a inceput Snspa si suntem amandoi sportivi de performanta si cuplu. Problema este ca eu imi doresc ca in vara sa urmez Academia de Politie. I-am explicat cu frumosul de ceva timp si ea nu vrea sa ma lase, sa inteleaga ca asta imi doresc. Imi tot spune ca ea a venit in Bucuresti special ca noi sa facem performanta ca eu i-am aratat ca sportul acesta este totul si ca acum ii spun ca vreau asta. Ca ma va schimba in rau si etc. I-am explicat in toate modurile dar se ajunge la acelasi rezultat, plansete si minciuna cu: da nu ma las, nu o sa dau la academie si imi cau de lucru. Ma atrage ada mult, simt ca este pentru mine de mic. Dar imi e frica ca daca ii zic la rece stop gata asta vreau o sa intre in depresie etc etc sau nh.

10 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Despre ce sport discutam? Poate puteti sa ramineti pe felie cu sportul si sa iti vezi si de Academia de Politie. Saaau... ascult-o. Nu e bine nici sa ii calci parerea in picioare, dar nici sa renunti la visele tale timp in care ea... exact, ea nu renunta la nimic.

| Lukasssz a răspuns:

Inseamna ca nu te iubeste, desparta-te de ea deoarece daca te iubea cu adevarat te sustintea pana la capat!

| nemesmeda a răspuns (pentru Lukasssz):

Si ia-o tu, asta vrei sa spui

| wildthing a răspuns:

Mie mi se pare ca si tu ai indus-o in eroare, ca pana acum ea nu a stiut ca tu iti doresti asta, ci i-ai dat de inteles ca veti continua cu sportul. Pare ca aveati un plan impreuna, iar tu esti cel care a schimbat planul pe parcurs. Asa la prima vedere (citire), mie mi se pare fata serioasa si cred ca ar fi bine sa incerci s-o impaci, nu sa te desparti de ea asa cum iti spunea cineva mai sus. Cum s-o impaci astfel incat sa urmezi si calea pe care ti-o doresti? E greu de spus. Daca simti ca fata asta e viitorul tau, daca simti ca merita, poate ar trebui sa lasi si de la tine. Pentru femeia potrivita, eu as lasa de la mine.

| dinaprilie a răspuns:

Fa/le pe amandoua..be a man! Dar nu pentru ea! sau Desparta/te de ea si fa/le pe amandoua! Be a man!?

| sweetys a răspuns:

Ar trebui sa te susțină și daca tot nu vrea, sa vina cu un argument mult mai bun decât ceea ce ai scris tu. Pana la urma nu ai 50 de ani, abia ai 22, viata e lunga. Fă ceea ce crezi și ceea ce îți place, fiecare este responsabil cu fericirea lui. Poate tu vei fi cel care intra în depresie.

Răspuns utilizator avertizat
| sweetys a răspuns (pentru Hyacinth):

A zis ca i-a explicat de ceva timp, nu e ca și cum i-a zis ca mâine se duce sa se înscrie la academie. Daca ea sa agățat de acel sport și îl vede ca singura opțiune nu e vina nimanui, probabil băiatul si-a schimbat părerea și vrea ceva mult mai stabil. În sport dacă te accidenteze e mai greu sa îți revii și sa revii, iar de la o anumita vârstă nu mai ai aceleași capacități și nu mai poți practica, iar cum în România se sponsorizează doar fotbalul și în rest mai subtirel, de la politie ieși la pensie la 50 de ani, cu o pensie bunicica etc.

Răspuns utilizator avertizat