| speedpaulus a întrebat:

Salut, vreau sa invat programare si in special web design. Am invatat bazele html de pe internet, deci stiu cam in ce consta. Vreau sa imi cumpar carti pentru a invata html,css, javascript si photoshop. Niste recomandari?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Ce ai invatat tu nu e programare. Pare mai mult vorbesti a fi design.

Programarea pe web include doua componente:
1. Clientul care in cele mai multe cazuri este browserul si aici se foloseste:html-ul pentru prezentarea informatiei la care se aplica in general css-ul ca sa ii dea culoare si forma si de asemenea javascript ca sa il faci mai interactiv si mai plin de efecte.

Photoshopul in general te ajuta sa iei o poza si sa o faci site. Nu e cine stie ce... daca vrei programare renunta la el, deoarece nu se foloseste si nici nu ajuta. E interesant sa te chinui la detalii... fa-o la alte detalii... nu la astea.

2. Serverul reprezinta aplicatia de server http, in general apache sau iis (sunt si multe altele, dar alea doua sunt cele mai cunoscute), care asculta pe un port pe baza unui protocol si care odata ce a primit o cerere valida se duce, cauta fisierul sau handlerul, creeaza datele in formatul de care ai nevoie si ti-l serveste: html, json, xml, binar, etc.

Practic tu ce ai invatat este doar cum sa afisezi o pagina pe ecran din browser. Ca sa mergi mai departe ti-ar trebui sa te uiti in unul din limbajele php (este mai usor de invatat si mai prost platit), este un limbaj interpretabil, merge pe apache si poate fi hostat pe linux sau windows.A doua optiune ar fi sa mai alegi din suita.net de la Microsoft, recomandabil ar fi C#. Dar aceasta abordare are o curba mult mai mare de invatare, insa si posibilitatile sunt, atentie comparativ cu php-ul, nelimitate.

Pentru a invata cu apache-ul, nu stiu ce sa iti recomand. Il cunosc si personal nu il recomand. Dar aceasta este doar o chestie personala.

Pentru a invata la Microsoft, poti sa faci astfel, ca sa incepi cat de cat de la zero: cauti pe net Microsoft certification path. Si va trebui sa dai de o diagrama unde pe partea dreapta o sa vezi ce certificari poti sa obtii dupa ce sustii examenele alea.

Dupa ce iti alegi, iei fiecare numar de examen si cauti cartea specifica acelui examen sunt in general una sau doua. Le descarci de pe net (ele sunt cu bani, dar exista si mult altruism pe net), le citesti si le inveti. Daca mai faci si niste intrebari pe net pentru examenele alea si mai cauti de asemenea pe net Microsoft virtual academy... atunci o sa poti sa iti pui problema sa sustii si examenele si sa iei hartia. Atentie trebuie recertificata odata la doi ani.

Ca timp care ar trebui sa iti ia... ar fi minim o luna de examen... dar aici tine si de tine, de timpul dispus sa il aloci, de nivelul de engleza, etc.

Sper ca te-am ajutat...

| speedpaulus explică (pentru cristimihailov):

Multumesc mult! Imi poti face o ordine in care sa invat limbajele?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai hotaraste te, vrei sa inveti programare sau web design ca sunt doua lucruri diferite, si designul nu are nicio treaba cu programarea. Ti sa expplicat mai jos de cristi diferentele

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

In principiu depinde ce iti doresti, pentru ca invatarea unui limbaj mu prea mai inseamna mare lucru astazi. Invatarea lui C# sau Javascript nu mai este echivalenta cu invatarea pascal sau C++.

Cand inveti un limbaj ca sa fii eficient, ai doi pasi: primul sintaxa (ceea ce nu ia mult) si al doilea folosirea in conditiiule utilizarii tehnologiilor gen WCF, WPF, pattern-uri, WIF, MVC, etc.

Eu as incerca sa invat ASP.NET MVC deoarece acolo ai tangenta cu toate layerele. Si de acolo incepi sa te mai specializezi. Incearca sa iei o carte de asa ceva si da-i drumul.

Atentie, nu este usor. Dar merita efortul, din punctul meu de vedere.

| DrGeorge a răspuns:

Salut,
O sursa buna de a invata programare (indiferent de limbaj java, php, c++, asp etc.) ar fi sa iti faci un cont pe CBT Nuggets. Desi preturile anumitor cursuri pot părea cam mari, la final vei observa ca esti mult mai castigat.