Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Sunt mari diferențe dacă fac o postliceală și nu o facultate?(pentru profesia de asistent medical generalist) Care sunt diferentele? Imi puteti spune facultati(in care orase) este specializare de asistent medical?

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Cred ca te referi la postliceala sanitara si facultatea de moase. Nu stiu sa ti spun asta. Cert este ca asistenti se cauta in prezent si e posibil ca si in viitor. Salariile sunt mari si la noi pentru un asistent si poate ca vor creste,asta daca nu apar mai multi asistenti pe piata. Daca apar,sa fi sigur ca locuri vor fi mai putine si salariile vor fi defavorabile ca asistent. Daca iti doresti sa fi medic, probabilitatea ca acesta sa aiba bani si locuri in viitor, este cam mare. Ar trebui sa ai in vedere. Pe langa toate astea, medicul are niste informatii ce pana si lui ii folosesc, asistentul nu beneficiaza de studii si experienta medicala.

| whiteNblack a răspuns (pentru Donsavas):

Eu stiam ca la facultatea de medicina exista si o filieră separată pentru ASISTENT MEDICAL GENERALIST si am intrebat daca sunt mari diferente intre un asistent medical care a facut o postliceala sanitara sau un asistent medical care a facut o facultate inloc de postliceala.

5 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Pai cu postliceala vei fi doar asistent si vei avea un salariu mai mic fata de cel cu facultate, iar acesta poate deveni doctor.

| GoLoveYourself a răspuns (pentru Lioana):

Cum poate deveni doctor? I se echivalează ceva?

| BlackRose03 a răspuns:

De ce ai face o postliceala? Asa slab esti la învățătură?
Diferenta e ca doctorul ala cu facultate are un rang mult mai înalt, o pozitie demnă in societate, foarte posibil mai multe realizari, sanse mai mari catre un viitor strălucit si mai multi bani.

| celena a răspuns:

Priveste legea 123(a salarizarii) si vei vedea diferentele! ..In plus, cei cu SS sper ca mai stiu si meserie caci cei cu PL sunt scosi pe banda rulanta. au chiar si diriginte cu liceu, niste Doamne-Doamne asistente, una si una.