| NYØ2002 a întrebat:

Dupa ce termin liceul(fara bac)vreau sa ma mut in alt oras, nu mare, la un municipiu/oraș mediu.Cam cu cati bani as putea trăi singur? Nu fumez, nu beau! Vreau sa imi inchiriez si o garsoniera, dar sa fie ok! La mine cea mai buna alege e sa ma angajez in armată ca SGP ori altceva!
Eu acum sunt in clasa a 11 la Tehnician in activităti de comerț(liceu).

Alta intrebare! Salariul brut nu inseamna ce pe care il primesti in mana si cel net care se pun la stat?

24 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia BAC-ul si lasa prostiile. Legat de intrebarea ta... stai ca mai e pana la anul, iar preturile s-ar prea putea sa explodeze in unele domenii (gen mincare, din pacate).

| NYØ2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ma inebuniti toti cu bacul ala! Nu il iau 100%, is foarte slab la invatatura! Eu de abia iau note de trecere! si eu sa iau bacul! La mate am media 5, la economie 5 si la romana tot 5! Fix la astea dau bacul!

| Cosmin86 a răspuns (pentru NYØ2002):

Si daca nu iei bacul, CUM o sa iei examenele la facultate, care sunt de 3-4 ori mai grele?

Nu exista "sunt foarte slab", exista doar "sunt foarte lenes si o sa-mi tarasc viata traind cu 2 lei".

| Anonimulantisocial17 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu toata lumea e de facultate. Insa daca sa-r apuca sa invete pentru bac de la anul chiar daca nu il ia macar stie ca a incercat Si nu e vorba doar de lene fiind ca la matematica daca nu a invatat atatia ani acum sigur nu stie ce este un radical si nici nu prea poate sa invete matematica singur la romana sau biologie, economie e vorba de tocit Deci va lua nota de trecere daca isi da interesul insa matematica ce va face?

| NYØ2002 explică (pentru Anonimulantisocial17):

Eu in fiecare an iau media generala 6 si ceva, nici macar 7

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anonimulantisocial17):

"daca nu a invatat atatia ani" -> asta nu e lene? Eu nu ma refeream ca ii este lene ACUM, ci in general.

| NYØ2002 explică (pentru Cosmin86):

Macar sa am un liceu acolo! Altii sunt mai rău decat mine! Am un fost prieten care a ramas repetent in clasa 5a si nu s-a mai dus la scoala! Sunt de astea care nivi macar 8 clase n-au. Obligatoriu este sa faci 10 clase sau o profesionala terminata

| Cosmin86 a răspuns (pentru NYØ2002):

Ar trebui sa nu mai ai prieteni de genul, ei te trag in jos. Eu de pe clasa a 6-a am rupt relatiile de prietenie cu oameni de genul, cand m-am mutat la cea mai buna clasa. Si apoi am intrat la unul din cele mai bune licee din oras, unde la mine in clasa nu a luat nimeni sub 8 la BAC, si astia au fost 2-3, cam toti au luat peste 9.

Conteaza foarte mult anturajul, fa-ti prieteni de la care ai ce invata.

| NYØ2002 explică (pentru Cosmin86):

Eu nu am prieteni tocilari de astea de 9 si 10! Eu sunt la cel mai prost liceu din oras unde sunt si profile de liceu si profesionala! Eu in clasa a 8-a am ramas corigent la mate! si am avut noroc ca am intrat la profil de liceu! In clasa toti suntem slabi! 2-3-4 elevi cu media generala de 8 si si restul de-al de 6 si ceva, 7 si ceva!
Mai aveam un prieten bun si pacat ca s-a lasat de scoala ca era la Liceul Alexandru Ioan cuza(cel mai bun liceu din oras) la SS si pacat ca s-a a facut 10 clase si dupa a plecat in Italia! Si ia 800 de euro(salar mic).
El invata binisor la scoala! El a avut in clasa a 10 media generala de 8 si ceva(putea mai mult).In generala avea 9 si ceva! El daca vrea poate sa se intoarca oricand la scoală! Dar nu vrea!
EU stiu ce inseamna prietenii naspa:
-care te invata sa fumezi
-tu cand esti cu el se comporta frumos cu tine si intr-un colectiv rade de tine, face misto!
-Ala negativist
-Ala nu stie sa tina un secret si le spune la toti!
Etc

| Cosmin86 a răspuns (pentru NYØ2002):

Nu ai incercat macar sa te muti la alt liceu?

Si vezi ca daca ai 9 si 10 nu inseamna ca esti tocilar, tocilari sunt aia care invata pe de-rost, mecanic, si a doua zi uita tot happy

| NYØ2002 explică (pentru Cosmin86):

Eu ma multumesc la liceul care sunt! Daca ma duc la alt liceu raman corigent.La cuza oricum nu as avea sansa sa intru, doar la Agro al 2-lea cel mai bun liceu!, cel mai bun profil e economia, dupa industrie alimentara!
Si profilul meu e bunicel! Eu daca invatam bine la profilul la care sunt puteam fi operator amazon! sau agebt de vanzari

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anonimulantisocial17):

Daca esti a unshpea si nu stii ce e ala un radical ar trebui sa iti scoti certificat de handicap, direct.

| NYØ2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Oricine stie ce e ala radical! Sunt asa cateva exercitii pe care pot sa le fac!
Faza e ca exercitiile sunt din ce in ce mai grele, complicate! Faza e ca daca ai pierdut firul nu mai ai ce face! Esti mort!
Eu stiu sa fac exercitii cu radical de alea simple! sau alea alea cu radical de ordin 3 sau oridin 2

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NYØ2002):

Radicalii sunt treaba de generala, nu de liceu...

| NYØ2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Stiu

| VladTPU1 a răspuns (pentru Anonimulantisocial17):

S-ar ))

| LoveSleep a răspuns:

Dacă nu vrei să pleci din țară nu ai nicio șansă să stai singur.
Chiar dacă prin minune nu ai avea minim pe economie, deși acolo te îndrepți, tot nu te-ai putea întreține singur stând în chirie. Sau te-ai putea, dacă intenționezi să mănânci zi de zi pateu și să stai într-un jeg de chirie.

| NYØ2002 explică (pentru LoveSleep):

Sa zicem ca la garsoniera platesc 500 lei.Cand esti singur costurile sunt mai mici! La apartament platesti mai putin decat la casă si la garsoniera cred ca mai putin va e doar o singura cameră! Ru cred ca m-as descurca cu 2000 de lei!

| Trustmotorcy a răspuns:

Salut,

Consider că poți trăi singur, mai greu totuși, din salariul minim pe economie plus sporuri, bonuri de masă.

Salariul minim va fi 13 milioane deorece nu ai mai lucrat, iar în funcție de locul de muncă vei primi bonuri de masă și sporuri de weekend sau noapte, cu aceste sporuri vei ajunge la 16-17 milioane.

Pentru a te stabili într-o garsonieră ar fi bine să muncești măcar cu două luni înainte, pentru a-ți permite un avans și pentru a rezerva o sumă de economii, în cazul de ai nevoie.

Sfatul meu sincer este să te angajezi la început într-o industrie mare, cum ar fi un depozit, fabrică. Acolo lucrurile sunt mai respectate, decât la un patron cu afacere mai mică. În același timp te încurajez să dai bacul, la un moment dat vei vrea să evoluezi.

Salariul brut este cel pe care îl primești în mână, iar net este estimativ celui pe care l-ai produs, dar la care statul își ia comision.

| NYØ2002 explică (pentru Trustmotorcy):

Altii zic ca salariu net inseamna sa ii primesti in mana! Cauta pe google!
In armata e cea mai buna solutie sa ma angajez! Prima data primesti o soldă de 800 de lei +cazare si mancare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NYØ2002):

Ups, așa e. Netul e în mână și brut totalul înregistrat.

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Cel mai bine e sa inerci sa inveti la anul cand esti a 12 a macar sa incerci il iei, gandeste-te ca inveti pentru ultima data. Il iei nu l iei nu conteaza si eu tot a 11 sunt si nu prea invat insa am sa invat petru bac macar sa incerc Ma gandeam sa ma angajez ca curier, sau electrician sau orice altceva care mi se va parea ok si e bine ca vrei sa te muti in alt oras, fiind ca daca stai intr-un oras ai mai multe locuri de munca din care alege pe cand daca esti intr-un oras mai mic lucrezi unde ai loc. Si bani o sa iti mai ramana sa pui si de o parte daca nu fumezi si nu cheltuiesti aiurea nu multi dar vorramane iti recomand sa iti strangi pentru apartament sau casa

| alecsawng01 a răspuns:

Pentru inceput laughingclar ti-as spune sa incerci totusi macar sa il dai, pentru ca este foarte usor, nu este ca la orele la care iei tu note mici, este total diferit, cu jn minim de efort, il iei sigur, trebuie doar sa te pui sa te uiti macar strict pentru materia ce intra la bac. Uram din tot sufletul matematica la clasa doar din cauza profului, abia aveam note de trecere, si totusi am luat 7 la bac doar invatand foarte bine exercitiile pe care le intelegeam, oricand poti apela la meditatii. Iti spun asta pentru ca, oamenii cu aceasta mentalitate, sunt oamenii care vor lucra toata viata pe salariul minim pe economie, care momentan iti este de ajuns, dar daca vei avea o familie, va fi foarte greu. Asta daca nu ai o idee de afaceri si vei da lovitura cu ea. Si ca sa iti raspund la intrebarea ta, depinde de oras, dar sa zicem ca gasesti o chirie de 150-200 de euro, adica mare parte din salar se va duce pe asta, mai platesti cheltuieli cu toate incluse inca vreo 300 de lei aproximativ, iar la mancare, tu singur te poti descurca si cu 100 de lei pe saptamana si sa mananci si bine daca iti vei face cumoaraturile dintr-un supermarket gen Lidl, Kaufland. Cam 400 de lei pe luna de mancare. Si asa se duce tot salarul tau pe luna. Salariul brut este cel fara taxele care merg la stat, iar sariul net este salariul efectiv, adica cel pe care tu-l primesti in mana. Daca iti doresti sa faci ceva, ti-as recomanda sa mergi in alta tara, daca ti-e mai usor cu Engleza, du-te in Anglia, sau Germania, sau orice alta tara, pentru ca nu vei reusii in Romania...

| NYØ2002 explică (pentru alecsawng01):

Nu vreau sa ma duc in alta tara! eu vreau sa stau in Romania! Eu doar in alt oras vreau sa ma mut! Singur! Poate gasesc o garsoniera ok! Si o sa imi caut si o iubita! care sa aiba si ea loc de muncă! Asa ne putem descurca! In plus daca stai la bloc/garsoniera facturile sunt mai mici decat la casa!