| NYØ2002 a întrebat:

Dupa ce termin liceul(fara bac)vreau sa ma mut in alt oras, nu mare, la un municipiu/oraș mediu.Cam cu cati bani as putea trăi singur? Nu fumez, nu beau! Vreau sa imi inchiriez si o garsoniera, dar sa fie ok! La mine cea mai buna alege e sa ma angajez in armată ca SGP ori altceva!
Eu acum sunt in clasa a 11 a la Tehnician in activităti de comerț(liceu).

4 răspunsuri:
| Florin458 a răspuns:

Salutare! Incearca sa dai si Bacalaureatul si poate ai sansa sa il promovezi,astfel ca sansele de angajare cresc semnificativ,mai ales daca urmezi si o facultate (de preferat la buget).
Fara bac, cu chirie, mancare, utilitati etc, ai nevoie de circa 2000-2400 RON net pe luna. O garsoniera costa in medie 500-600 ron intr-un oras de mijloc, utilitatile (iarna) ridica pretul(chirie + utilitati) la un 900-1000 ron, iar restul banilor pentru mancare, cartela telefonica, mijloc de transport etc
Incearca si o postliceala de asistenti medicali!
Multa bafta!

| NYØ2002 explică (pentru Florin458):

Toti ma inebuniti cu bacul ăsta?
Eu debea trec clasa cu nota de trecere si eu sa iau bacul?

| Florin458 a răspuns (pentru NYØ2002):

Atunci iei un job cu salariu de minim 2000 ron net si ai de chirie, mancare etc.

| NYØ2002 explică (pentru Florin458):

9 sa vad eu pana la urma