| NYØ2002 a întrebat:

Eu după ce termin liceul ce pot face?(fara bac)invat prost la scoala, 5 pă linielaughing
O alta scoala sau cum? Gen eu vreau sa traiesc macar decent! Sa imi pot plati chiria, mancarea, darile(apa lumina, gaz)?
De exemplu daca invat engleza mi se deschid mai multe uși?

Gen ar fi bine pana imi fac o prietena sa impart chiria cu un prieten si după ce fac prieten sa ma mut cu ea si să platim amandoi chiria?

62 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca inveti engleza ar fi o idee sa mai inveti si altele. In principiu sunt de acord ca la scoala se invata numai timpenii, dar sa ai 5 pe linie denota ca te trec astia ca sa dea bine in statistici, nu ca ai merita 5 pe linie. Nu exista sa meriti 5 pe linie. Gindeste-te bine ce iti place si incepe sa tragi in directia aia.

| NY2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Stii de ce eu nu invat? Ca oricum bacul nu il iau! Eu am noroc de profesori ca ma trec clasa? asfel ramaneam corigent la mate ca in fiecare an in generala!

| Frank51 a răspuns:

Deci sa inteleg ca esti un om cu pretentii, oferind la schimb nimic. Am solutia pentru tine! La capsuni in Italia.

| NY2002 explică (pentru Frank51):

Sunt atatea job-uri, In orasele mari nu am cum sa nu-mi gasesc

| Frank51 a răspuns (pentru NY2002):

Da, găsești la tot pasul joburi pe 1500 lei, dar tu ai pretentii sa trăiești măcar decent ai uitat?

| NY2002 explică (pentru Frank51):

In orasele mai se plateste mai mult! Deci macar sa iau salariu de la 1800 lei in sus

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NY2002):

Sa o crezi tu. Zi-le asta zecilor de mii de someri post-covid... Legat de faza cu invatatul si bacul nu il iei oricum, ideea e ca macar SA INCERCI. OK, nu inveti pentru scoala. Dar ce faci in timpul ala? Ia o centura neagra, fa-te as in... ceva!

| NY2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu nu stiu nimic la matematica! Ei daca iau de abia 5 in test de pomana copiind un exercitiu de la un coleg! Daca ai pierdut firul nu mai ai ce face!

| Frank51 a răspuns (pentru NY2002):

Daca stii atat de bine de ce mai intrebi? Eu iti zic clar ca si in orasele mari poti muri de foame, majoritatea joburilor sunt prost platite, mai ales daca nu ai nici-o calificare si te bagi casier, manipulant marfa, menajer, samd. Repet, tu ai pretentii mari oferind la schimb nimic. Ori lucrezi 12 ore pe zi pentru un trai decent, luand tot bani putini dar macar mai mult decat minimul, ori mergi in strainatate.

| NY2002 explică (pentru Frank51):

Aici depinde, Daca ai scoala si sofer sau stii engleza iti mai deschide cateva uși! Daca ai scoala de soferi te poti face Curier, Taximetrist, is multe job-uri, in orasele mari se plateste mai mult! De exemplu as putea gasi un job cu macar 1800-2000 de lei! Altii nici 10 clase nu au, iar eu macar am liceul terminat! Tine minte:Viata nu are o regula! O sa vad eu ce o sa fac dipa ce termin liceul, nu se stie ce o sa se mai intample

| Frank51 a răspuns (pentru NY2002):

Degeaba iei 2000, dai pe chirie 1200, si de restul mananci.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NY2002):

Ba da. O iei inapoi pana acolo unde ai pierdut firul! Pe de alta parte, sunt de acord cu tine ca matematica de liceu e atroce intr-o mare parte si profund inutila daca nu vei face mai departe inginerie sau chestii conexe. Pe de alta parte, ai mult treburi care iti deschid mintea daca mai studiezi si singur un pic, gen logica, psihologie, istorie, chiar si romana.

| NY2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu dau bacul la mate, romana si un obiect la alegere dintre economie, logica si geografie!

| NY2002 explică (pentru Frank51):

Păi nu toate chiriile sunt foarte scumpe! inchiriez o garsoniera pana in 700 lei!
Si daca locuiesti singur platesti mai putin! Faza este ca trebuie sa stii sa iti faci economiile!
La casa platesti mai mult decat la bloc!
Daca imi gasesc un prieten cu care sa imi impart chiria, si mai bine ca impartim toate in două!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NY2002):

Eu ma refeream la chestii ce iti folosesc ca sa cresti ca om si te ajuta sa iti valorifici potentialul, nu cacaturile pe care le dai la bac. Nu te gindi cum sa traiesti de pe o zi pe alta, ci cum sa cresti ca om. O limba straina - preferabil engleza, desi combinatia engleza-chineza ar fi absolut geniala - te poate ajuta extrem de mult. Esti tinar, pana la vreo 22-25 de ani inca absorbi chestii ca un burete. Nu ai nevoie de facultate ca sa ajungi sa incasezi macar la nivelul salariului mediu lunar fara sa te spetesti 12 ore pe zi. Uite, de exemplu poti cauta cursuri de electricieni si/sau instalatori autorizati. Foarte putini meseriasi pe bune in domeniul asta, poti face bani foarte frumosi daca esti serios.

| NY2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Normal ar trebui sa fie 40 de ore pe saptamana

| Frank51 a răspuns (pentru NY2002):

700 + apa gaz gunoi internet, oricum sare de 1000. Si la 700 vei gasi doar ceva nemobilat, trebuie sa iti cari tu toate prostiile. Continui sa te contrazici in necunostinta de cauza, eu incerc sa te aduc cu picioarele pe pamant dar se pare ca degeaba incerc.

| minrest a răspuns:

Califica-te chelner. Se cauta. Daca ai calitati si iti place sa inveti, vei ajunge sa castigi bine.

| NY2002 explică (pentru minrest):

Va chelner muncesti non-stop

| minrest a răspuns (pentru NY2002):

Something has to give. Scoala sa nu faci, sa nu muncesti mult, sa ai timp, si sa castigi multi bani, nu se poate. Lucrurile se regleaza pe piata muncii, si ca sa iei ceva in plus, trebuie sa dai ceva.

| minrest a răspuns (pentru NY2002):

De undeva trebuie sa lasi. Nu poti sa lasi din pretentiile materiale, si atunci lasi din pozitia sociala si timpul liber. Si nu neaparat chelner! Toate meseriile din constructii, de exemplu, se platesc bine, si poti lucra direct cu clientii, daca vrei, cand renoveaza casa.

| SLS92 a răspuns (pentru NY2002):

Nici n-ai idee in ce te bagi, da e o meserie care se lasa cu ceva bacsis la finalul zile happy in primul rand ca sa te califici pentru asa ceva iti trebuie o scoala, sa inveti notiunile de baza, in a saluta clientii pana la a fi in stare sa tii o tava fara sa iti tremure mainile happy

| Furnicuta000 a răspuns:

Sa stii ca in Romania nu trebuie neaparat sa ai bac sau facultate ca sa castigi bine, dar trebuie sa stii sa faci ceva. De ex un frizer poate sa ajunga si la peste 5000 lei pe luna. Un mecanic la fel si mai sunt meserii. Dar gen sa stai si sa astepti sa vina banii nu prea merge

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru Furnicuta000):

Un frizer nu ajunge vreodată la acei bani, un hair stilist da, acum depinde foarte mult de salonul unde lucrează, de clientelă și de talentul pe care îl are.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

Fostul meu iubit avea peste 5000 lei pentru ca lucreaza la comision. Dar lucreaza de luni pana sambata, e o frizerie din Colentina (Bucuresti). Nu trebuie sa iti dau tie explicatii, vad ca te contrazici dar nu ai argumente. Poti pur si simplu sa intri in mai multe frizerii din Bucuresti si sa ii intrebi cati bani fac.

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru Furnicuta000):

Prietenul tau lucra cate 12 ore pe zi și șase zile pe săptămână. Nu lucra la Tony and Guys și în niciun caz nu era vreun hair stilist renumit ( Alex Fox sau Stratulat etc). La fel ca in domeniul Horeca se poate obține tips, însă acela nu este garantat și nici obligatoriu.
Pe scurt, fără diplomă de bacalaureat nu faci absolut nimic în viață

| Furnicuta000 a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

El e frizer, tunde barbati. Stratulat tunde, vopseste coafeaza etc femei (poate si barbati). Programul e de 10 ore pe zi si si sambata 8 ore. Se poate si mai scurt dar salariul nu va mai fi de 5000 lei. Si lucreaza la comision cum am spus, are foarte multi clienti zilnic. Nu am zis ca meseria de frizer e sigura, am zis ca se castiga bine.
Ultima fraza e total aiurea laughing
O diploma de bac nu te face mai destept si nu iti deschide toate usile din lume. Sunt o gramada care nici nu au terminat liceul si au afaceri de milioane de euro. Sau care au invatat o meserie si se descurca mult mai bine decat unul cu master si doctorat. Am niste cunostinte care au terminat de mult postliceala de asistente si nu le-a cerut nimeni diploma de bac, lucreaza in spitale pe salariu destul de mare, mult mai mare decat al unui profesor.
E general valabil ca un liceu si o facultate te ajuta dar sunt foarte multe exceptii.
Cine a pus intrebarea a spus ca vrea un job decent pentru ca nu are studii si nici nu are pretentii foarte mari, nu a cerut cine stie ce filosofie de viata.

| NY2002 explică (pentru DanaDaniellllla):

Nu se stie daca! Bacul nu iti garanteaza succesul! Conteaza sa te ducă capul, de exemplu Abi are 8 clase! Viata nu e o regula! Sunt altii care nici cu bac nu sunt cine stie ce!
De exemplu daca stii engleza, ai scoala de soferi, iti deschide alte usi si daca ai conditie fizica buna alt plus. Fara bac poti sa te faci Curier, Vanzator, Casier aici depinde ca poti avea si meserii banoase :Mecanica etc.
Fara bag poti trai!
Cauta asa pe Youtube:Cat conteaza bacul in obtinerea succesului si canalul se numeste Anonim Motivational

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru Furnicuta000):

Literalmente nu exista milionar fără diplomă de bacalaureat! Fără bacalaureat ești muncitor necalificat! Postul de asistenta medicală necesita bacalaureat și facultate, conștiințele tale sunt infirmiere.

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru NY2002):

Ești analfabet și imbecil dacă îl ai ca și reper pe sărăcia aia de abi laughing). Lasă, rămâi tot așa, societate are nevoie și de persoane ce sa bage marfa la raft și să care gunoiul.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

Serios? Tu nu ai vazut asistenta medicala fara bac si facultate? Ia intra intr-un spital si intreaba, majoritatea sunt asa. Eu nu stiu in ce lume traiesti, probabil traiesti intr-o lume paralela laughing

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu știu în ce spital ai intrat tu, însă în legea salarizării personalului medical asistentele sunt obligate să aibă studii superioare. Pune mâna pe carte și lasă infirmierele deoparte

| Furnicuta000 a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

90% din asistentele din toate spitalele au postliceala, restul au facultate. Nu imi vine sa cred ca purtam discutia asta, deci tu nu traiesti in Romania si iti dai cu parerea? Ca altfel nu pot sa imi explic. Du-te, fetita, in ce spital vrei tu si intreaba ce studii au asistentele, lasa infirmierele in pace.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru NY2002):

Nu te lua dupa fetiscana asta ca ea traieste pe alta lume. Creierul ei nu concepe ca poti sa faci ceva in viata si fara hartia aia numita diploma de bac sau fara facultate. Eu de ex am facut o facultate dar mai bine nu o faceam pentru ca mi-am dat seama ca nu imi place domeniul. In viata e bine sa faci ceva ce iti place.
Si cum ai zis si tu, daca stii de ex o limba ca japoneza poti sa te p**i pe ele de diplome ca gasesti loc de munca in firme si nu ii intereseaza ce studii ai. Poti sa te faci cantaret daca ai talent si sa faci bani, poti sa te faci cantaret si daca nu ai talent si tot sa castigi bani (dar totusi nu ca Abi ca ala are un caracter vai de el). Poti sa iti faci o afacere, poti sa faci multe. Nu conteaza diplomele dar conteaza sa fii destept, sa te duca mintea, sa muncesti, ca altfel ai sanse pe la Mega Image, Kaufland etc dar salariul ala o sa fie cam putin pentru chirie si restul (daca stai singur, daca esti cu cineva puteti trai si cu 3000 lei in total, presupunand ca aveti macar 1500 lei fiecare, desi nici la Mega nu se mai da atata din cate stiu eu).

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru Furnicuta000):

Asistentele au diplomă de bacalaureat, postlicealele sanitare ce nu solicită la admitere diploma de bacalaureat probabil și mai mult că sigur nu au acreditare. Statistica ta este falsă, la fel ca și informațiile tale. Spitalele nu sunt pline de analfabete și cretine, acum că tu locuiești într-o zonă vai de steaua ei este strict problema și nivelul tău de trai.

| NY2002 explică (pentru Furnicuta000):

Salariul depinde de oras! In orasele mari poti gasi usor de munca, Eu cred ca as lua de la 1800 lei in sus bani in mana sau 2000 +bonuri nu stiu, deci pot trai macar decent, singur platesti si mai putin, depinde ai unde stai! La casă platesti mai mult? iar la bloc platesti mai putin! Eu cred ca la Garsoniera platesti si mai putin ca e o singura camera!

| Furnicuta000 a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

Acum locuiesc in Bucuresti si am vazut tot ce se poate vedea. Vrei sa spui ca postliceala de la Fundeni (cea mai buna si cea mai cunoscuta din tara) nu e acreditata? Trezeste-te ca o iei rau pe aratura, iesi din barlog ca nu stii nimic despre ce se intampla in jurul tau. Gata ca m-am saturat sa iti explic lucruri reale din Romania pe care ar fi trebuit sa le stii

| Furnicuta000 a răspuns (pentru NY2002):

In Bucuresti e in jur de 200 euro o garsoniera, acum depinde si ce proprietar gasesti. Eu tot zic ca cel mai convenabil ar fi sa stai cu cineva. Adica odata si odata tot te casatoresti, cred...
Acum s-au marit salariile deci gasesti job fara mult stres si fara calificare si cu salarii de 2000-2500 lei (la o benzinarie vazusem 2500 lei).

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu ai văzut nimic și lasă vrăjeala asta ieftină pe net. Ceea ce postezi tu nu are vreo legătură cu realitatea. Mediul de proveniență își pune amprenta pe dezvoltarea unui om, iar la tine se observă carențele în educație și sărăcia.

| NY2002 explică (pentru DanaDaniellllla):

Ha ha ha! Facultatea si bacul nu te ajuta cu nimic dacă nu merge pe acelasi domeniu! Matusmea degeaba are bacul si facultatea, ca nu a ajutat-o cu nimic, la patron a lucrat si o lua in ras cu 1500 de lei! Ea a facultate dar degeaba! Acum e in Anglia si ia 1500 de lire sau 2000! Daca nu ai bacul nu inseamna ca esti o persoana proasta! Nici eu nu sunt prost, dar sunt puturoslaughingBacul nu cred ca il iau din cauza ca am pierdut firul, Daca ai pierdut firul nu mai ai ce face ca sa il prinzi inapoi

| Furnicuta000 a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

Fetita, esti dusa, dusa rau laughing hai fa cale intoarsa

| Furnicuta000 a răspuns (pentru NY2002):

Da-i ignore sa nu mai comenteze ca o face degeaba

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru NY2002):

Nu e vreo problemă, mergi după mătușica, cu facultatea la Spiru Haret, și culegi sparanghel. Nu toți oamenii sunt inteligenți și nu toți oamenii au capacitatea de a face ceva cu viața lor.

| NY2002 explică (pentru DanaDaniellllla):

Ea era la facultatea de chimie, acum a preia comenzi

| minrest a răspuns (pentru Furnicuta000):

Asistenta medicala are o postliceala in cel mai rau caz, iar pentru postliceala iti trebuie bac, dar majoritatea au facultatea de specialitate.

| minrest a răspuns (pentru Furnicuta000):

Postliceala spui? Orice postliceala presupune bac-ul. Fara bac, nu absolvi. Iar proportia e aproape inversa.

| minrest a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

Sunt postliceale ce nu solicita diploma de bac la admitere. Dar o solicita la absolvire. Nu o ai, nu absolvi.

| minrest a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

Nu te enerva, ca nu ai pe cine. Lasa-i sa reuseasca amandoi in viata fara sa invete. Vor fi printre primele cazuri.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru minrest):

Nu o spun eu, o spune oammr

https://oammr-iasi.ro/iasi-asistenti-medicali-fara-bacalaureat/

Nu am zis ca e corect sa gasim in spitale asistenti fara bac dar am zis ca asta se intampla si se intampla destul de des. Cat despre procentul ala de mai sus, ma indoiesc ca ai dreptate

| minrest a răspuns (pentru Furnicuta000):

Vad ca discuti rezonabil. Proportia intre cei cu postliceala si cei cu facultate e neesentiala. Sa vedem cum sta cealalta problema. Ca sa faci o postliceala, iti trebuie bac-ul. Dar unele postliceale au inceput sa INSCRIE si fara bac; evident, aduci diploma de bac pana in absolvire. Iar unii nu au avut bac-ul, disperati au intrat totusi la postliceala, i-a inscris, ceva la mana le-a dat, totusi, certificatul de competente, cu care au INCERCAT sa se angajeze la Iasi.Articolul ne lasa cand ei tocmai cer aviz pentru practica profesionala, fara diploma. Totul e sa cunosti principiul, potrivit caruia ce este postliceal inseamna bac. Doar si articolul o prezinta ca pe o anomalie. Unii asistenti au bac si facultate, altii nu numai ca nu au facultate, dar nu au nici bac; in ce meserie ai mai vazut asa ceva? Iar postlicealele in orice domeniu au pierdut foarte mult teren in ultimii 30 de ani, caci ce se facea prin postliceala se face acum prin facultate.

| StrongHeart a răspuns:

Pai ai putea sa-ti schimbi gandirea si sa inveti sa iei bacul, asta ar fi decizia inteleapta, asta cu sunt prost 5 pa linie nu o halesc, oricine poate lua bacul fara un efort fenomenal.

| NY2002 explică (pentru StrongHeart):

La mate sunt varză! La Simulare am luat 2.00 la mate si 2.70 la romana

| StrongHeart a răspuns (pentru NY2002):

Si eu eram varza la mate, nu stiam nimic si am fost pe droguri si am fost la spital de psihiatrie in stare grava luat cu ambulanta cu 5 luni inainte de bac de nu mai stiam nici sa leg doua cuvinte, la profil mate info intensiv si mi-am bagat mintile in cap si in 3 luni am luat meditatii si am scos 5-ul la mate(5.00) deci nu exista nici o scuza,daca eu am putut si tu poti, trebuie doar sa zici, gata eu vreau sa iau bacul si sa ii dai bataie fara sa iti mai faci scuze si sa gasesti motive si sa zici ca esti prost si ca nu esti in stare, bacul ai nevoie de el, si cu efort o sa il iei.

| StrongHeart a răspuns (pentru NY2002):

Plus ca poti sa il dai si din nou daca nu iti iese din prima, si daca inveti si iei aproape de trecere tot mai bine decat sa nu inveti deloc macar stii ca ai incercat.

| StrongHeart a răspuns (pentru NY2002):

Te asteapta viata grea,curier la glovo sa pedalezi pe canicula,o sa te caute serpii astia sa mai ia dupa tine si comision si sa iti spuna ca omul e liber sa munceasca,da uite ce libertate capitalista o sa ai,daca gandesti in felul asta,ca un cobai de laborator(nu ma refer la cei ce ce fac curierat pe bicla si mai au un job sau nu au o alternativa in prezent)sau muncitor salahor sa cari galeti grele si sa iti vorbeasca urat sefii si sa te ia toti la misto,daca tu gandesti in felul asta nu o sa faci mare lucru in viata.
Si daca iti ia un an sau doi sa iei bacul,nu-i o rusine,daca te straduiesti si inveti il poti lua,daca vrei sa fi un nimeni,continua sa gandesti in felul asta("nu vreau,nu pot,sunt prost,prind greu si uit repede").
Nu fugi de ce ti se pare dificil,fa lucru ala de care iti e cel mai teama,in cazul tau,baga-ti mintile in cap si invata,incearca macar,nu te descuraja daca nu intelegi la inceput,e normal nu esti obisnuit, ca nu ai vrut sa inveti sau daca se intampla sa nu il iei din prima, nu toti oamenii sunt la acelasi nivel, concentreaza-te pe tine, pe persoana ta ca si tu poti, dar ai atitudinea asta proasta care ma scoate din sarite si pe mine care am fost un pierde vară care uram scoala si chiuleam, bacul e elementar, dupa poti sa faci multe ti se deschid usi de care nici nu aveai habar ca exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata electrica auto. Mecania e grea si mult mai murdara. Am rude care nu au bacul dar au invatat electrica auto. Castiga foarte bine.

| christine99 a răspuns:

Muncitor in constructii faiantar, zidar, instalator tevi, pavele.

| SLS92 a răspuns:

1. nu iti poti face o prietena daca nu esti bine financiar 2. in Romania, o facultate nu iti garanteaza un LOC DE MUNCA DECENT 3. cel mai bine e sa inveti de la 0 o meserie

| AlexAlxAlex a răspuns:

Eu zic sa incerci sa inveti pentru bac, ia-o de la inceput, cauta lectiile pe net invata-le, nu e chiar asa de greu sa iei bacul, eu zic ca merita efortul incearca sa inveti si ti se vor deschide multe usi, invata si engleza ca te va ajuta mult, succes si spor la invatat!

| NY2002 explică (pentru AlexAlxAlex):

Bacul nu il pot lua!

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru NY2002):

Fără bac nu ai vreun viitor

| mariusalex2019 a răspuns:

Invata engleza ia bacul, dupa ce ei bacul daca ai categoria B poti da de D si poti intra la STB