| IonelaElla62 a întrebat:

Cum pot invata engleza? Stiu ceva cuvinte de baza, adica animale, numere, culori, dar e extrem de putin. Nu pot sa port o conversatie, nici la citit nu ma descurc foarte bine. Eu la scoala nu prea am facut 2 ani engleza (profesoara care nu a predat absolut nimic) si eu stiu engleza cam cat un copil de clasa a 4-a, sa zicem a 5-a. Nu stiu daca ar trebui sa stau cu dictionarul in fata si sa invat cuvinte sau ar trebui sa fac altceva. Vreau sa invat macar cat de cat pana in septembrie pentru ca atunci incep liceul si voi fi la ss (dau teza la engleza). Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la meditatii cu un profesor recomandat, te ajuta extrem de mult chiar daca poate nu realizezi din prima. Si-n rest, uita-te la filme si seriale in engleza si in timp ce urmaresti subtitrarea incearca sa fii atent si la ce spun ei si asa mai prinzi unele cuvinte si expresii pe parcurs.

| Retspih a răspuns:

Poti face meditatii, iti poti cumpara o carte sau poti descarca aplicatii pe telefon sau pe tableta. Unele dintre ele sunt gratuite si foarte eficiente.