| Playforfun22 a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva cum este meseria de subofiter in armata? Ma gandesc sa urmez o astfel de cariera si as dori sa cunosc cat mai multe detalii. Cum este viata acolo? Ai cazare asigurata? Cat este salariul cu toate sporurile? Pana unde poti inainta in grad? MULTUMESC ANTICIPAT! FUNDAA. Thx

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Ca subofiter poti indeplini o varietate de functii: comandant de pluton, plutonier de companie (gospodarul companiei), sef depozit, sef formatiune etc., in functie de specialitate.
De regula programul este de 8 ore, dar poti fi retinut sau chemat in cazarma ori e cate ori este nevoie de tine, la orice zi din zi si din noapte. De asemenea nu poti parasi localitatea de dispunere a unitatii fara aprobarea comandantului de unitate.
Referitor la cazare, ti se achita pentru inchirierea de locuinta, jumatate din solda (salariu) neta.
La inceput beneficiez de plata normei de hrana, spor de dispozitiv, si inca unele sporuri, in functie de domeniul in care actionezi. Solda se compune din solda de grad si solda de functie. Conform legii, solda de functie va fi in 2018 de 2183 pentru functia de sergent, prima pe care este incadrat la terminarea scolii. Salarizarea acestei functii va creste, conform proiectului, cu 1000 de lei.
Se adauga solda de grad 315 lei. Norma de hrana de 910 lei.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Cresterea cu 1000 lei va fi treptat pana in anul 2021.
Nu ti-am spus ca mai sunt activitati "la foc continuu" cum sunt apicatiile, alarmele, taberele, misiunile pentru care se primeste timp liber, dar in mod simbolic.
Pentru functiile indeplinite in plus (incadrarea nu este niciodata 100%, 70-80% este cea mai adesea) nu se plateste nimic.
Nu ai voie (si nici nu poti) sa ai alt loc de munca.
Mai sunt si alte restrictii.

| Playforfun22 explică (pentru CodrutElian1990):

Multumesc mult. Eu voiam sa dau la armata subof sau politie subof. Inca nu m.am hotarat dar cred ca aleg politia. La armata este putin cam restrictiv si parca nu ai asa de multa libertate. Ms frumos de raspuns