| blackmambajdjfjfj a întrebat:

Salutare TPU. Aș vrea să știu părerea voastră personală legată de poliția română. O spun deoarece în viitor mă gândesc să devin polițist însă văd că imaginea lor e tot mai pătată. Voi ce părere aveți despre ei, e doar o generalizare sau merită eticheta pe care o au?

Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

In primul rand,ia aminte ca ceri sfatul unor anonimi de pe internet,deci sa iti faci doar o parere,sa nu iei de bun tot ce zic oamenii astia,mai ales de ce zic prostanaci ca Scofield care nu stiu pe ce planeta sunt si generalizeaza aiurea.
Eu cred ca pentru orice meserie trebuie sa ai o chemare. Daca ai vocatie spre ceva anume, du-te si incepe lucrul acela, nu te mai uita in stanga si in dreapta, nu te mai gandi cum o sa fie, pentru ca mereu o sa fie oameni care te vor critica. Poti sa fi un pompier care salveaza vieti si cineva se va plange ca nu ajung la timp pompierii sau un bucatar priceput si sa ai un client mofturos care o sa zica ca nu e pe placul lui.
Sa ai in minte chestia asta.Mereu vor exista oameni care stiu doar sa critice munca altora,pentru ca,ei bine,asta e munca lor,sa critice.Ei nu stiu sa faca nimic altceva si se complac in a se plange,ca e societatea nedreapta,ca e religia care ne spala pe creier,ca nu s-au nascut in locul potrivit,ca sunt politicienii corupti,politistii,mediciii, toti sunt vinovati pentru cat de grea e viata lor, numai ei nu sunt.
Ar fi un efort nejustificat si o risipa de energie sa incerci sa le faci tuturor pe plac.
Asa ca lasa lumea sa vorbeasca si fa ceea ce iti place. Daca simti ca vrei sa faci ceva productiv, apuca-te, fara discutii chiar azi, daca e posibil.Intereseaza-te despre ce e vorba si daca simti ca e pentru tine, dai bataie.
Cand vine vorba de ce vrei tu sa faci cu viata ta, nu are nimeni niciun cuvant de spus, decat tu.Nu conteaza cum esti vazut. Daca ai un obiectiv inalt il poti atinge,prin munca, indiferent de ce zic ceilalti.
E cea mai mare greseala sa te lasi influentat de ce zic altii cand e in joc meseria ta, timpul tau, viata ta pana la urma.

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Fiecare pădure cu uscaturile ei.
Nu lasa ca uscaturile sa te facă sa iei o decizie.
În construcții e la fel. La un moment dat, cand am văzut cit de prost se lucrează, chiar în bătaie de joc, am vrut sa renunț, dar soția mea a fost geniala, nu m-a lăsat, motivul pe care mi l-a dat: dacă eu renunț, e posibil ca lucrările mele sa ajunga pe mina celor ce își bat joc de ele. Ďeci făceam un rău. Asa, continui, facind bine în dreptul meu, și e și asta ceva.
Nu te uita la cum sunt alții. Devino tu polițist, dar unul bun, care sa facă cinste politiei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca tu iti face treaba bine ai sansa sa schimbi acesta imagine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Această etichetă o pun cei care nu își dai seama că poliția apără populația, și se iau după mass media.

| Zuzu1991 a răspuns:

Intotdeauna imaginea celor care stau cu joarda, ca, copii sa se joace frumos e patata, e foarte usor sa calce stramb si NIMENI nu ii trage la raspundere decat daca dau kix serios, FOARTE serios (stiu ca si eu am avut "placerea")

| NotNamed a răspuns:

Merita pentru ca sunt ca medicii. Nu mai stiu materia, se cred smecheri pentru ca au acea functie, primesc multa mita. E jale. Eu zic sa te faci tocmai din motivele astea. Ai putere sociala, primesti multa mita si probabil au si un salariu decent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă-te polițist tocmai pentru ca ușor ușor această imagine să se schimbe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o meserie bună. Nu merita etichetarea.

| lCupidon a răspuns:

Părerea mea este ca trebuie sa te faci polițist, nu te lua ca au o imagine pătată acum, dacă tu ești un polițist bun, te comporți cum trebuie cu oamenii, le explici frumos, le dai avertizări, nu direct amenda și ușor, ușor se schimba imaginea polițiștilor.

| ImJack a răspuns:

E efectul de turma... Dar asta este la noi în România, fiindcă noi când auzim de politie nu ne gândim la ce ar trebui sa ne gândim, la "siguranță și încredere" noi ne gândim la frica etc. Dar desigur ca te poți face polițist atât timp cât îți faci treaba și iubești meseria asta... E perfect

| AlexandraOrg a răspuns:

Daca tu vrei sa faci asta, nu ar trebui sa te uiti in stanga si in dreapta despre ce cred ceilalti.
Oamenii au pareri negative si despre doctori si despre profesori etc. Oamenii oricum o sa aiba ceva de comentat legat de oricine si orice face.
Fa exact ce simti tu!