| VladMinus a întrebat:

Salutare TPU, vreau sa dau la liceul militar si sunt curios de cateva lucruri cum ar fi :
1.Cu ce nota se intra?
2.In afara de traseul utilitar aplicativ din sala mai dau si alte teste?
3.O sa pot iesi dupa-amiaza sau seara afara?
4.O sa pot sa-mi aduc cu mine la camin calculator/laptop?
Stau in Constanta si am inteles ca s-a deschis un liceu militar!
Am intrat clasa a 8-a.
Multumesc, cel mai bun comentariu primeste funda!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nota? Nu stie nimeni. Asta depinde de cati concurenti sunt pe loc si de cat de pregatiti sunt. Toate colegiile au avut disponibile câte 120 de locuri. Pentru Colegiul Naţional Militar Dimitrie Cantemir din Breaza, media maximă de admitere a fost de 9, 99, iar nota minimă 8, 47. La Colegiul Naţional Militar Ştefan cel Mare din Câmpulung, nota maximă a fost 9, 92, iar cea minimă 8, 47. Pentru Colegiul Naţional Militar Mihai Viteazul din Alba Iulia, media maximă a fost de 9, 83, iar cea minimă de 8, 05. La Colegiul Naţional Militar Tudor Vladimirescu din Craiova, media maximă a fost de 9, 93, iar cea minimă de 7, 8. Apropo! Se numesc colegii si nu licee.
In afara de testul fizic, primul este cel psihologic si apoi un scurt interviu. Pentru mai multe explicatii uita-te pe aici: http://bit.ly/2GClTjo
Invoirile si permisiile se dau doar la sfarsitul saptamanii. Nu vei putea iesi de lunea pana vineri.
Cu calculatorul nu te lasa. S-ar putea sa ai acces la laptop cu unele restrictii. Nu mai stiu regulile de acum dar poti sa te documentezi pe aici: http://bit.ly/2LRPLyo
Da. S-a deschis Colegiul Militar de Marina. E de mirare ca nu esti sigur! A scris pe toate paginile ziarelor. Daca vrei sa te documentezi mai mult exista si presa militara online: Obesrvatorul Militar, Viata Militara, etc. Studiaza si aici: http://bit.ly/2Kpjutj

| VladMinus explică (pentru Salontanul):

Esti cadru militar sau ai facut colegiul militar? Si cand o sa am timp liber o sa pot iesii afara din colegiu/camin in oras?

| Salontanul a răspuns (pentru VladMinus):

Am fost cadru militar. Sunt la pensie. Cand ai invoire (ti-am spus mai sus) poti iesi in oras. Cand ai si parasire de garnizoana (minim 48 ore) poti merge acasa cu conditia sa specifici destinatia (poate fi acasa la tine sau la bunici sau la o prietena) si sa poti fi gasit la telefon. In invoirile obisnuite de sambata si duminica n-ai voie sa parasesti garnizoana (localitatea unde se afla unitatea militara). Daca din intamplare esti din garnizoana, asta e! Te bucuri sa-ti vezi familia in fiecare invoire. Mai ai dreptul la persmisii cand sunt evenimente deosebite: casatorie mama, sora, frate, tata, deces al membrilor familiei (inclusiv bunici). In timpul liber nu poti isi in orasdecat cu bilet de voie si pentru motive bine documentate. Oricum timpul liber este foarte putin. In mare este cam asa programul: la ora 6.00 dimineața are loc deșteptarea, urmată de înviorare, prin care organismul este adus de la starea de repaus la starea de efort. Se trece apoi la un program de igienă personală. După aceea, se face aranjarea dormitoarelor, a spațiilor în care se odihnesc tinerii, și se servește masa de dimineață. Urmează adunarea întregului efectiv al liceului, pe platou, unde se anunță aspecte importante ale zilei sau ale săptămânii respective. La ora 8.00 încep orele de curs, cu pauzele specifice, la 50 de minute o pauză de zece minute și la mijlocul programului o pauză mare, de 20 de minute. Programul de studiu se finalizează la ora 14.00. Urmează un timp liber la dispoziția elevilor, după care se ia masa de prânz, apoi vor avea timp de relaxare de o oră și jumătate, care poate fi utilizat și pentru activități colaterale de rezolvare a unor probleme în oraș. După-amiază este organizat un modul de studiu de două ore, în care tinerii își pregătesc temele și lecțiile pentru a doua zi. Se trece apoi la un program de întreținere a spațiilor în care și-au desfășurat activitățile, sălile de clasă sau spațiile exterioare, după care are loc apelul de seară, care este o activitate specific militară, și masa de seară. După cină, urmează timpul pentru igiena personală, pregătirea pentru odihnă. Celor care sunt puțin rămași în urmă cu lecțiile li se dă posibilitatea să mai studieze o oră în spații special amenajate în zona dormitoarelor, iar cel târziu la ora 22.00 este stingerea pentru tot efectivul. Celor care solicită aprobare să studieze suplimentar li se dă derogare până la ora 23.00. Sâmbăta și duminica au activități sportive, culturale și recreative.

| VladMinus explică (pentru Salontanul):

Ok cu bilet de voie si de exemplu pot sa cer bilet de voie in fiecare zi? Si cand cer daca zic ca ies cu prietenii la un suc sa mai vorbim am voie sau ce fel de motive trebuie sa le spun ca sa pot iesii?

| Salontanul a răspuns (pentru VladMinus):

Daca te uitai peste program ai fi vazut ca nu prea ai cand. Nu poti cere bilet de voie decat sambata si duminica. In rest poti iesi doar daca ai probleme deosebite. Iesirea la un suc mai putin.