| Mihai_Baiatu_1999 a întrebat:

Va intreb, cum vi se par meseriile : ospatar, piccolo, spalator de vase, call center, barman! Vreau sa imi spuneti cat de grea este fiecare meserie, cat de repede te poti adapta, daca ati lucrat in domeniu(optional)... funda

Răspuns Câştigător
| Meli1022 a răspuns:

Eu am lucrat ca și ospătar în străinătate, nu e foarte greu, dar trebuie sa stai foarte mult în picioare, în țară am spălat și vase, la spălatul vaselor ai de munca mult. Ca și ospătar în străinătate an avut și facilități, bacșișul era pe măsură, acum depinde ce loc de munca îți alegi. Fiecare are avantaje și dezavantaje.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ospătar.
Trebuie să fii sociabil, nu robot.
Faci km pe zi, fără pauză. Să fii atent să nu încurci comenzile, să te adaptezi la psihologia clientului. Bacșiș, tips.
Picolo. Debarasezi masa, faci curat pe masă la restaurant, ajuți pe ospătar. Responsabilități puține. Câștig mic.
Spălător de vase. Am fost o săptămână. Mâini îndemânatice, nu împiedecate. Toată ziua cu ele în apă. Te miști repede, eficient, nu te lălăi. Ești plătit prost,
Call Center. Faci pipi cânt ți se permite. Clienții te înjură, tu răspunzi politicos, supravegheat tot timpul. Ai terminat cu un client, ai 5 apeluri în așteptare. Consum de nervi până la comanda ho.
Barman. Te pricepi la băuturi și la băutori. Dacă nu, nu ai ce căuta acolo.

| Bizon95 a răspuns:

-ospatar, cari mancare, o scapi peste un client, adio si sa ne scrii... insa daca nu, atunci bacsisu' e bun si merge... insa depinde de restaurant, cat de "elevat e"
-piccolo nu prea stiu, speli mese... fara bacsis
-spalator vase... YUCK, esti undeva in spate, ai placerea de a vedea resturi de mancare continuu, iar daca restaurantul nu are destui bani si nu iti dau manusi o sa ti se faca mainile naspa rau
-call center, stai jos, vorbesti la telefon (iti fac un instructaj nu te lasa asa), in general e usor si ok, dar fara bacsis si mai ales, mai dai peste unul cu, capasa pusa, care injura ca dracu' pentru ca nu ii merge jucaria sau mai stiu eu ce... practic in afara de a ajuta clientii, esti pus acolo ca sa inghiti rahatul de la clientii nervosi si sa... ramana clienti
-barman, bacsisul e maxim, dar, trebuie sa...

la toate de mai sus, in care lucrezi cu, clientii, trebuie sa fii dragut, saritor si sociabil, insa la ultimul, barman, acolo ajungi pana aproape de nivel psiholog (insa si bacsisu' e pe masurawinking )