| Nastas11 a întrebat:

Spuneti-mi va rog un colegiu bun din Galați sau Iași care m-ar ajuta să-mi perfectionez cunoștințele in IT sau chiar care mi-ar fi de folos ca inginer software (în Facultate as vrea să studiez ca inginer software)

6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Pai poți alege CNVA profilul matematică-informatică sau unul dintre CNMKA, CNCN sau CNAIC tot la matematică-informatică
Sunt cele mai bune variante dar îți trebuie medie destul de mare.

| emilllyya a răspuns:

Probabil un liceu de informatica (sau un colegiu de informatica, e acelasi lucru, difera denumirea) e cea mai buna alegere. Nu stiu de altele, eu una personal sunt la LIIS (liceul teoretic de informatica din Iasi). Nu e tocmai colegiu, da daca nu iti pasa prea tare de denumire nu ar trebui sa fie probleme.
Eu una zic ca e o idee de luat in considerare (nu stiu ce e prin Galați, insa cel putin din Iasi cu siguranta e cea mai buna alegere daca vrei pe zona de IT dupa). Daca vrei mai multe detalii poti sa ma intrebi, da nu ma apuc acum sa prezint scoala pentru ca nu stiu daca te intereseaza asta.

| Nastas11 explică (pentru emilllyya):

Ma interesează. Acolo poti sa alegi o specialitate? Sau nu. Eu sunt din RM, iar în capitală este un colegiu de informatică (Ceiti) :care din următoarele specialitatati de acolo m-ar ajuta mai departe ca software inginer
1) administrarea bazelor de date.
2)retele de calculatoare.
Mai sunt și altele precum consultant dar nu cred ca mi-ar face un avantaj.
Eu personal vreau la colegiu pentru ca acolo alegi și o specialitate, care te-ar ajuta mai departe.

| emilllyya a răspuns (pentru Nastas11):

Cred ca nu intelegi exact ceea ce spun. E imposibil sa te faci SE dupa liceu. Adica da, se poate, insa liceul nu iti da nicio diploma, nimic. Maxim ceva cum ca ai competente medii in programare (la noi asa e). Nu exista un liceu care sa te invete administrarea bazelor de date. Si la colegiu nu alegi nicio specializare. Adica da, este mate-info, filologie, stiinte ale naturii etc da nu exista retele de calculatoare sau baze de date. Sigur ai inteles tu ceva gresit.

Si nu, nu poti alege specializarea. Toate clasele de liceu sunt mate-info intensiv info (noi avem 6 ore de info pe saptamana... E mai mult ca destul pentru a 9a zic eu, mai ales ca tu inveti si acasa, desigur). In general mi se pare super ok (clasa noastra e impartita in grupe, una de avansati si alta de incepatori. Eu fiind la prima vorbesc strict de profesoara de la grupea mea. Cu ea facem si TICul si Info teoretic - toata clasa), se incurajeaza mult mersul la concursuri (nu doar la info) si chiar iti explica de 10 ori pana intelegi. Se pune accent pe toate materiile (inclusiv romana, unde deja avem 2 esee de bac facute - da, in a 9a, cam rapid da asta e), nu doar pe info, desi liceul este de informatica. Ai destule optiuni de viitor, exista cluburi de robotica (daca te pasioneaza), proiecte erasmus, este si academie cisco si oracle (sau asta scria pe site-ul scolii) etc.

| Nastas11 explică (pentru emilllyya):

Am înțeles. Dar nu stii, specialitatea rețele de calculatoare m-ar ajuta mai departe la Facultate ca inginer software? (Mi-ar constitui un un avantaj?) și la Facultate este chiar acestă profesie inginer software, eu sunt la început de drum?

| emilllyya a răspuns (pentru Nastas11):

Nu exista o asemenea specializare la liceu. Am verificat oferta educationala si legea si nu exista.