| blackumafia a întrebat:

Sall! Cum as putea ajunge un Inginer Software? am auzit ca e meserie de viitor! Vreau sa-mi spuneti toti pasii mai exact si unde trebuie sa studiez pentru a-mi lua diploma! multumesc! funda evident:X

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai doua varinante mari si late ori facultatea de informatica ori facultatea de automatica si calculatoare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Cum sa fie 2 variante? Facultatea de Informatica te scoate inginer!? Altfel ma duceam si eu acolo, nu ma chinuiam degeaba la UPB big grin

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu cred ca omul se referea la ceea ce scrie pe diploma, ca la urma urmeri inginer software = programator.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Chiar si daca nu se referea. Programator(dar rezumat de obicei doar la un domeniu anume, cel mai adesea Web) poti fi si fara o diploma de la o facultate in domeniu. Inginer software nu prea. In plus, un inginer dobandeste(teoretic macar) in facultate mai multe cunostinte, in mai multe domenii in IT(nu doar programare/algoritmi, parte de soft) + hardware/electronica(indesebi digitala). Si se dobandeste si alta gandire. Ca sa nu mai zic ca in ziua de azi, din cate stiu, facultatea de informatica se face in 3 ani, iar cea de CTI in 4 ani. Eu nu i-as recomanda nimanui informatica decat daca nu-i place deloc fizica(care nu se face) si chiar si matematica(de care de abia asteapta sa scape majoritatea), care daca stai sa te gandesti iti sunt utile, la diversi algoritmi, in aplicatii mai avansate sau aplicatii/jocuri pe mobil ce folosesc un Accelerometru, de exemplu.
Altfel spus, inginer software(ca e vorba sau nu de diploma) inseamna mai mult decat un programator de la mate-info. Punct.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Www.acs.pub.ro
Ce sa-ti zic mai multe? Scrie acolo.