| Andreiu68 a întrebat:

Ca sa imi iau o saptamana concediu fara plata trebuie sa fac o cerere si sa eu dau sefului, sau ii spun ca vreau pur si simplu concediu fara plata? Am 18 ani sunt debia angajat ( 1 luna) si nu ma pricep.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa faci o cerere scrisa si sa astepti sa vezi daca ti se aproba. Angajatorul nu este obligat sa iti aprobe cererea, ti-o poate refuza sau amana.

| Violleta2022 a răspuns:

Wow, la doar 1 luna de angajare, vrei concediu?
Nu stiu daca tu constientizezi ca inca nu esti angajat, fiind in perioada de proba, timp in care, poti fii dat afara imediat.
In orice caz, nu stiu pe ce platenta traiets tu, dar nici un om serios si cu minte, nu ar cere concediu, chiar si fara plata, in primul an de munca, riscand sa piarda un serviciu.

| Andreiu68 explică (pentru Violleta2022):

In primul rand fetito. Contract determinat de munca pe 3 luni, nu are cum sa ma dea afara, doar daca imi dau eu demisia, daca ma da afara nu respecta contractul de munca si pot sa il dau injudecata. Dupa cele 3 luni decide de face cu mine, daca imi face nedeterminat sau nu mai vin la lucru. In al doilea rand eu trebuie sa imi iau concediu fara plata o saptamana nu pentru ca m-am saturat de munca, trebuie sa plec in Anglia ( eu am stat acolo si am plecat ca aveam niste probleme cu acte, iar acum trebuie sa plec inapoi ca s-a rezolvat si dupa revin inapoi la munca). In al 3-lea rand am vorbit azi cu seful si a spus ca imi pot lua fara plata oricand si oricat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci o cerere... bineinteles inainte intrebi daca iti ofera, ca dupa 1 luna cui ii convine sa iti dea liber?

| sierra1 a răspuns:

N-ai decât o lună de când ești angajat și vrei concediu fără plată?
Mai bine îți dai demisia

| Andreiu68 explică (pentru sierra1):

Imi trebuie pentru ca trebuie sa plec din tara o saptamana, am niste probleme personale si dupa revin si nu imi mai iau concediu ca nu mai am de ce

| sierra1 a răspuns (pentru Andreiu68):

Ok, drum bun atunci!

| FaragauAndreea a răspuns:

Cauta pe net cerere tip pentru concediu fara plata. O completezi si i-o dai sau sefului sau secretarei firmei la care lucrezi, iar in termen de 15 zile vei primi un raspuns daca ti s-a aprobat sau nu cererea. Au dreptul sa ti-o refuze.