| kiss333 a întrebat:

Sunt clasa 7 scrieti citeva profesii, am media 8.93 primul semestru iar pe al doilea semestru cred ca o sa am media 9 si sunt fata trimetetimi va rog niste profesii

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Meserii foarte bune sunt cele de farmacist, de laborant, tehnician dentar. Sau chiar de medic, internist, pediatru, stomatolog, dar la astea trebuie multa practica, se face o stagiatura lunga dupa terminarea facultatii, nu esti medic propriu-zis decat dupa 10-15 ani de cand intri in facultate. Si sora medicala este o meserie apreciata, si cu raspundere mare. Daca ai inclinatie catre biologie, anotomie, chimie, atunci ti se potriveste una din aceste meserii.
Daca ai inclinatie spre desen tehnic, perspectiva, geometrie, atunci ti se potriveste arhitectura. Daca iti place matematica si fizica, atunci o meserie de inginer.
Daca ai inclinatie spre limbi straine, atunci o meserie de traducator, ghid turistic, diplomat relatii internationale, etc. Orice meserie ai avea, constituie un avantaj sa cunosti limbi straine.

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

De ce te gandesti de acum? Ai o gramada de timp la dispozitie sa te hotarasti ce vrei sa devii, nici nu ai ajuns macar la liceu...

| Hermyone a răspuns:

Pai ar fi:
- Profesor
- Medic (de orice fel, chirurg, de familie)
- Arhitect
- IT-ist
- Programator

| cristyblondu a răspuns:

Profesii adica joburi sau la ce te referi mai exact?

| kiss333 explică:

Mersi la toti