| PsyhoChild a întrebat:

Sunt clasa a 11 a si ma gandeam ca pe viitor sa dau la o facultate cu specializare in limbi straine. Problema este ca la momentul actual eu am un nivel decent la engleza, stiu mult vocabular si sunt in stare sa tin o conversatie cu o persoana. Eu sunt pe profil filologie bilingv franceza, dar nu facem nimic la franceza, am schimbat 4 profesori la clasa pana acum si nu stiu o boaba de franceza. Profesorii nu au fost deloc exigenti cu noi si nici nu au incercat sa ne trezeasca interes in aceasta limba. Eu am incercat sa invat singur lectiile ce ni se dau la clasa, profesoara actuala doar ne preda lectia si atat, niciodata nu ne-a ascultat sau ne-a dat vreo tema pentru acasa. Intr-o saptamana facem 5 lectii diferite si nu inteleg nimic. De delf nici nu mai vorbesc, niciodata nu ne-au intrebat daca dorim sa-l dam. La mine in clasa doar eu am putin interes in aceasta limba, dar ceilalti colegi(suntem 33) nu au deloc. Toti suntem prafi la franceza chiar daca suntem pe profil bilingv.
Acum ca vam prezentat circumstantele, iata intrebarea:
Sa incep meditatii la franceza si la anul sa dau la o facultate cu specializare in franceza sau sa incep sa aprofundez engleza si sa fac acelasi lucru doar ca la engleza? Ce credeti ca-mi ofera mai multe oportunitati, franceza sau engleza?

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Oare nu poți să-ți rogi profa de la clasă să facă cu tine suplimentar în ore? dacă tot n-au ceilalți chef și nu-și dau interesu, măcar să te ajute pe tine...
franceza clar îți ofertă oportunități. doar cu engleză nu prea ai unde să te angajezi. sunt în domeniu și știu ce zic.

| AnielAn a răspuns:

Bună! Eu sunt la Litere pe limba germană. La noi la germană există elevi începători cu care profesorii s-au mobilizat și fac ore suplimentare (gratuit). Acum depinde și de facultate dar e posibil să vă ajute si pe voi cu franceza în caz că sunt înscriși elevi fără nivel de franceză. Ai putea totuși să faci meditații dacă consideri că nu te descurci, dar eu zic că e important să știi elemente de bază, restul vei învața și pe parcurs. Atât engleza cât si franceza sunt meserii de viitor. Evident că engleza e mai populară dar, cei mai mulți care caută un loc de muncă, unde se cere o limbă străină, se vor înghesui cu engleza, de accea ai mai multe șanse cu franceza. Desigur, depinde și de locul de muncă pe care îl vrei, unde trebuie să aibă nevoie de limbă franceză că dacă au nevoie de limbă străină, vor lua mai degrabă pe cineva cu limba engleză pentru că e cea mai vorbită. Depinde și de orașul în care vrei să profesezi mai departe și influențele lui la alte limbi. Oricum, facultățile au două specializări așa că poți alege engleză - franceză sau invers. Având în vedere că le vei avea pe amândouă, îți recomand să alegi materia la care crezi că te pricepi cel mai bine. Dacă ești la fel la amândouă, îți recomand să alegi totuși engleza.
Mult succes în continuare!?