| Irenne02 a întrebat:

Sunt clasa a 8. a si as vrea sa urmez cariera de psiholog. Am inteles ca cel mai bun profil la liceu ar fi Stiinte Sociale, dupa care sa merg la facultatea de psihologie. Dar daca as merge la ss bilingv? Mi-ar scadea sansele sau as putea merge la facultatea de psihologie?
Si inca ceva : Ce alte meserii sunt asemanatoare acesteia si. cam ce facultati [ variante ] am?

Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Poti merge la orice facultate indiferent de profilul liceului. Profilul liceului conteaza nu atat oficial, ci te ajuta sa ai mai multe ore de anumite materii si nu mai este nevoie sa inveti singur. Nu cred ca te dezavantajeaza cu nimic daca intri la liceu bilingv. Eu am facut liceu la filologie franceza, dupa care am facut facultatea de psihologie la buget, fara probleme ca profilul liceului a fost diferit. Se poate. Daca vrei profesii similare, poti fie sa incrci la Stiintele Educatiei (poti fi psihopedagog, de exemplu) sau la facultatea de sociologie si asistenta sociala (sa fii sociolog sau asistent social). Succes!

| Irenne02 explică (pentru diaac):

Multumesc mult :*! M-ai ajutat enorm

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da poti

| Kriss96 a răspuns:

Stiinte sociale sau stiinte sociale bilingv e acelasi lucru. Doar ca la bilingv ai mai multe variante de limba straina. De exemplu bilingv engleza. Si mi se pare ca ai mai multe ore de engleza decat altii. In fine ideea e tot aceeasi!
Dar poti fi la orice profil si sa dai la psihologie. Adica nu e vorba ca daca nu esti neaparat la Sociale nu poti da la Psihologie. Totul e sa vrei! Eu sunt la filologie si cunosc colegi de la acelasi profil care vor sa dea la Psihologie. Se pregatesc ei singuri. Parca mare pregatire faci la scoala.

| Ciobotaru_Mara_1992 a răspuns:

Nu conteaza daca mergi la bilingv sau la stiinte sociale tot aceleasi sanse ai