| andy6642 a întrebat:

Sunt elev la biochimie si am de ales la facultate intre medicina si petrochimie. Intrebarea e: merita sa fii medic in Romania?

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Cum adica merita?

| andy6642 explică (pentru mixxjim):

Adica, punanad in balata avantajele si dezavantajele, la finalul unei zile de lucru ca medic, esti satisfacut sau nu...

| mixxjim a răspuns:

Mda, intrebarea mea era mai mult retorica... mie mi se pare ca asta este singurul domeniu in care nu si-ar avea locul o astfel de intrebare, pentru ca este o meserie care ar trebui sa se faca strict din pasiune, si atunci clar s-ar merita. orice alta meserie poate fi cantarita asa, cum poti pune in balanta faptul ca azi ai salvat de la moarte un pacient dar ieri nu si a murit? cum crezi ca te simti la sfarsitul unei zile? intr-o zi aproape Dumnezeu, in alta zi un criminal. si depinde numai de tine in fond, orice meserie ai avea, daca la sfasitul zilei esti multumit sau nu de ceea ce ai facut, dar daca-ti faci cu drag si din suflet meseria imposibil sa nu fii multumit la sfarsitul zilei, oricat de greu ar fi happy deci daca nu esti pasionat de medicina mai bine alege petrochimia, ca e plina lumea de medici care nu stiu nimic si asteapta doar spaga happy succes!

| bitihacy a răspuns:

Parerea mea e ca merita sa fii medic, indiferent unde!