| GossipGirl_2226 a întrebat:

ca orice elev in clasa a 12-a, am si eu niste probleme existentiale laughing As vrea sa ma duc la facultatea de medicina in Bucuresti, dar m-am cam speriat cand am vazut cat de mult e de invatat, mai ales ca am de invatat si pentru bac o gramada, fiind la profilul filologie...sincer m-as vedea medic, nu stiu ce altceva as putea sa fac, dar ma gandesc daca chiar merita sa te chinui 6 ani in facultate, plus rezidentiatul inca vreo 3 ani...dar totusi as zice ca merita big grin pe langa asta, sunt o fire artistica, insa fara vreun talent aparte cam la nimic laughing am vrut intotdeauna sa fac ceva artistic in viata, sau macar sa am o meserie in care sa nu ma plictisesc niciodata, sa fie o meserie dinamica si fiecare zi sa fie o zi in care sa invat ceva nou, iar medicina imi pare a fi asa ceva, voi ce spuneti? cam ce facultati credeti ca merita facute in ziua de azi? oricum vreau sa plec in afara dupa facultate, dar totusi cativa ani va trebui sa ma chinui aici in tara.

1 răspuns:
| DakotaRoyse a răspuns:

Mă, medicina e bună, înveţi în fiecare zi ceva, eşti obligat să înveţi, e bună şi dacă rămâi în ţară şi dacă pleci, dar dacă ţi-e frică de învăţatul cu tona, mai bine nu. Alege asistenţă medicală (se caută şi asistenţi în străinătate, cu kilu' chiar) sau farmacie happy
Dacă nu ai nimic altceva la orizont, renunţă la ideea că eşti o fire artistică. Ţi-aş zice să îţi cauţi un hobby interesant care are legătură cu arta, dar dacă tu vrei la medicină, îţi garantez că n-o să mai ai timp de nimic laughing Eventual fă-te chirurg estetician sau plastician sau ceva de genul.