| ioanamaria2000 a întrebat:

Sunt intr-un moment in care nu stiu ce directie sa aleg in viata. Tocmai am renuntat la facultatea pe care o urmam pentru ca eram nefericita acolo si stresata. Imi doresc sa imi refac planurile de viata, dar nu imi dau seama ce facultate sa fac...o postliceala mi se pare prea putin. Ca si meserii care mi-ar placea..nu am idee. Pot sa va spun ce imi place sa fac: am rabdare, imi face sa lucrez minutios, imi place sa am rezultate imediate la ceea ce fac, imi place sa aranjez lucruri. Imi place foarte mult dansul, in special cel popular, dar cum am deja 21 de ani e destul de tarziu pentru asta. Credeti-ma ca de aproximativ o luna stau si am tot felul de ganduri care se suprapun. Nici cei din jur nu ma ajuta prea tare, mai mult ma judeca pentru ca am plecat de la prima facultate.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, o postliceala este mai buna decat o facultate, pentru ca-ti da sansa si te pregateste fizic si sa capeti experienta prin practica, pentru viitoarea profesie.
Asistenti medicali generalisti, manechiuriste, cosmeticiene, frizerite, bucatarese...totul este posibil la o postliceala in special pentru tine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poate nimeni să decidă în locul tău. Ia o pauză, apoi o să gândești altfel.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Muzica populara este in special pentru oameni batrani, atat cantata cat si ascultata.
fa dans popular si o sa faci asta pana la 80-90 de ani...mie mi se pare prea mica varsta nu prea tarzie...

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Ioana, ti-am mai scris aici si e bine sa citesti atent fiindca eu nu postez de 2 ori si te inteleg cum e sa fii fata la 21 de ani si sa ai niste idealuri in viata. Orienteaza-te ca fata spre facultate de industrie alimentatra - de oameni pregatiti pe zona asta e mereu nevoie fiindca lumea zi de zi mai trebuie sa si manance si de produce alimentare este nevoie in fiecare zi. - Creaza-ti pagini identice ca nume si ID in Twitter.com, Instagram.com, FaceBooK.com, Tagged.com, Hi5.com, OnlyFans.com si Youtube.com - pentu a putea prelucra imagini, pentru a crea video si slide-show cu imagini ca sa le poti pune pe aceste site-uri o sa te ajut cu programe full-version ca care in timp functie de ce postezi in net o sa castigi bani - Youtube produce bani, Instagram la fel, OnlyFans de asemenea, si lista cu site-uri in care poti castiga bani functie de ce postetii este lunga in net - Bloggerii, Vlogerii, etc. castiga foarte bine pe luna insa asta apare cam dupa 5 ani de munca zi de zi pe net cateva ore - apoi cand ai un venit bunicel lunar o sa privesti viata altfel. > Bonus pentru tine > http://www.ALLMyLinks.com/REMiX-DJ-PaLTaLK - http://www.SoLo.to/REMiX-DJ - https://ok.ru/video/c1994925, < paginile mele in net - in curand muzica in selectii mix de cea mai buna calitate si numai melodii de top cu video in summer mode+best beach zone, iar pe aceste site-uri > ALLMYLiNKS si SOLO oricine isi poate face-multi-link = site-urile sunt gratuite!

| andreeaioana1515 a răspuns:

Buna, prin aceeași situație am trecut și eu. Dar nu am mers la facultate, am stat un an de zile să mă descopăr. Tot 21 ani am. Eu am ales sociologia, pentru că am luat 10 în bac la materia asta, am înțeles-o ușor. Și îmi place să vorbesc cu oamenii, să mă implic in viața lor. Poate îți place și ție domeniul asta, daca îți place să lucrezi minuțios și să ai rezultate imediate, ca sociolog, in statistică ar fi super. Poți să încerci poliția. Caută toate facultățile și vezi ce materii au și către ce gen de carieră te orientează. Nu dispera! Faptul că ai renunțat la ceva ce nu îți plăcea constituie cel mai bun lucru din viața ta acum!

| BaRbie02 a răspuns:

Buna! Ai putea sa incerc sa te duci la un consilier vocational sau sa cauti pe internet profesii cautate pe piata muncii. Si eu am renuntat la o facultate si am aproape 20 de ani. Incearca sa faci facultatea de contabilitate, cibernetica sau de resurse umane, fiindca sunt destul de cautate. Eu m-am hotarat sa dau la ASE anul acesta la Administrarea Afacerilor in limba franceza. Daca ai nota mare la bac poti intra si tu aici. Ce profil ai terminat in liceu?