| Codrinela a întrebat:

Salut TPU, nu știu daca sa ma las de facultate
Sunt la o facultate de profil de informatica
Si nu imi place absolut deloc ce fac, nu ma vad pe viitor cu aceasta meserie de IT ist
Am ganduri sa ma las dar imi este frica ca o sa regret dupa
Sa zicem ca,, cel mai prost" a trecut dar eu am renunțat
Ma gandeam sa ma intorc acasa in orasul natal sa imi gasesc o meserie ceva ce imi place si să muncesc si sa strâng bani pentru o postliceală sau un curs si dupa sa fac optional o facultate dar fara frecvență.
Mama tot o inclina sa termin macar
Colegele de la facultate spun sa ma chinui sa termin.
Niste sfaturi?

2 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Părerea mea e ca dacă tot ai început-o sa o termini.
Poate îți va placea profesia in sine. Că facultatea nu reflecta și ce va fi la job 100%. Încearcă, după sa nu regreți ca te-ai lăsat.

| mrArtE a răspuns:

Eu zic sa o termini, nu stii cum iti gasesti un job in domeniu cand ti se va scarbii de locul de munca pe care il vei avea.Si asa mai bine, sa ai ceva palpabil la mana la cv decat sa spui ca nu ai facut nimic.
Eu am renuntat la medicina, m-am dus pe IT pentru ca, cu un minim de efort poti incepe programare la orice varsta, si crede-ma ca decat sa cari saci de cartofi la profi sau sa te frece un sef la icre, mai bine te bagi pe freelancing si iesi mai in castig.