| Dazzle a întrebat:

Sunt la un liceu din Timisoara de electronica si automatizari, nu prea le am cu matematica, dar vreau sa ma apuc de acasa de c++. Fraetele meu e la facultate de informatica si a terminat un liceu de informatica si o zis ca ma va ajuta daca am nevoie si ca nu trebuie asa multa matematica.
Are rost sa ma chinui sa invat acasa chiar daca nu o sa am o diploma?
Nu vreau raspunsuri de genu iti trebuie o facultate ca sa ajungi ceva in viata si din astea sau raspunsuri de la oameni care n-au nicio legatura cu subiectul happy

Răspuns Câştigător
| Shaddar a răspuns:

Ai nevoie de matematica, dar depinde si in ce masura. Spre exemplu daca vrei sa te axezi pe programare 3d, ai nevoie de matematica serioasa, iar acelasi lucru il pot spune si despre securitatea informatiei.Eu zic sa incepi cu o carte de algoritmica, daca iti place si intelegi, iti va veni usor. Daca nu iti place, poti sa investesti mult timp in asta si tot nu vei face mare branza.

4 răspunsuri:
| Hermes a răspuns:

Eu zic sa te tii de profilul tau de automatizari - este un domeniu la mare cautare pe piata muncii dupa ce termini ar trebui sa fii in stare sa faci o automatizare simpla (ex o usa care se deschide automat). Spun ca ar trebui pentru ca in scolile romanesti in loc sa te invete sa faci ceva iti umple capul cu teorie si dupa aceea lasa calificarea adevarata pe seama angajatorului. Sa nu crezi ca C++ nu are nici o treaba cu matematica. Pt a fi programator trebuie sa ai o gandire structurata si sa poti opera cu notiuni abstracte - ca la matematica. In plus este o munca pentru perseverenti pentru ca mereu dai de ceva nou si trebuie sa sapi, e greu si te consuma. Daca nu ai calitatile "ordonat" si "perseverent" nu-ti recomand.

| iulianm a răspuns:

E nevoie si de matematica. Acum depinde si ce vrei sa faci pe viitor daca faci o politehnica trebuie sa mananci matematica. In ce clasa esti? (daca nu te superi)

| Dazzle explică (pentru iulianm):

Chiar asta era problema straight face eu vreau sa ma tin de liceul asta da acasa as vrea sa fac c++ ma gandeam ca ma va ajuta in viitor.
Sunt in clasa a 9a.

| iulianm a răspuns (pentru Dazzle):

C++ te ajuta in viitor pentru ca limbajul asta se foloseste acum. ca sa poti invata usor iti recomand cartea lui Brian Overland pentru inceput. iti construieste o baza solida a limbajului C++ si nu te incurca aiurea cu C.