| 4evergentleman a întrebat:

Trăiesc o criză existențială de cand mi-a murit mama si nu știu ce să fac cu viața mea, nu am realizat nimic în viață din cauza depresiei și a anxietății care mi-a distrus 3-4 ani din viață complet,depresia și ea, și nu am bani nu am nici o realizare pe nici un plan, nici părinți nimic! Am fost crescut în puf și acum mi greu sa ma descurc singur și cu problemele medicale pe care le am, insomnia mă distruge cel mai mult! Nu știu unde să mai ma angajez fiindca am dat numai peste oameni ghiolbani și la paza, și ca lucrător comercial și în fabrici unde sunt numai ghiolbani needucați! Ce loc de muncă mi-ar fi potrivit daca eu sunt introvertit și nu sunt prea comunicativ? Având ca studii doar liceul! Sunt pasionat de medicina dar nu am studiile necesare fiindca prietenii m-au tras mult în jos și depresia! Nu reușesc să îmi găsesc locuri de munca unde mă baga și mai rău în depresie unde sunt numai ghiolbani, persoane fără bun simt, nu știu parca sunt blestemat numai de români ghiobani am dat în majoritatea cazurilor erau fete și femei cu un tupeu jegos fantastic, mă așteptam de la gipsani sa fie așa de ghiolbani și cu caracter infect dar nu de la români, românce! Nu îmi găsesc liniștea nici unde mă duc și nu pot purta o conversație că românul in secunda 1 bârfește la tot sectorul ce am tăinuit cu el! Rromii de ăștia nici nu mai zic, nu zic că toți sunt la fel dar numai de oameni de rahat am dat care și au bătut joc de bunătatea mea și de bunul meu simt!
Daca mă angajez la paza sau fabrici deja știu cu ce fel de oameni am de-a face, am văzut că și oameni cu studii superioare, cu masterat au același comportament mizerabil și profită de bunătatea ta, te ia în balon!
Nu mai pot sa îmi găsesc liniștea între români și tigani, parca toți sunt la fel cu același caracter! Numai eu am sesizat chestia asta că românii incep sa se asemene cu țiganii la comportament? Nu mai știu nici unde sa îmi caut de lucru că dau numai peste oameni jegosi! Nu am parte de liniște sufletească, parca sunt blestemat, numai oameni barfitori cu care ți teama sa mai porți o conversație că în secunda 1 ești bârfit peste tot! In ce hal am ajuns? Cat o sa ne mai suporte pământul? Unde sunt oamenii care se bat in piept cu pumnii că sunt credincioși dar care de fapt au același caracter ca majoritatea? Nu sunt nici eu sfânt dar eu nu sunt sifonar,nu denigrez pe nimeni,am doar intenții bune și tot sunt luat de fraier de unii! Dar bunătatea s-o terminat o sa mă răzbun de acum pe cei care se comporta urat,decât să sufăr eu sa sufere ei! Vad că nu e suficient sa fii la locul tau că nu ești respectat daca ești prea bun și săritor!
Ce se întâmplă de nu prea mai exista oameni buni? Care sa fie ei însăși,naturali,sa nu se de-a ceea ce nu sunt? Sunt eu prea corect/cuminte oare și cinstit și de aia percep lucrurile așa? Oamenii care sunt așa nu își mai găsesc locul in societate? Nu mai sunt aceptati? Vad că bârfă, falsitatea și perversitatea, hotia atrage oamenii, și cei care sunt liniștiți sunt subjugati! In ce hal fara de hal au ajuns oamenii? Numai eu vad treabă asta? Nu mai exista respect, bun simt, bunătate, empatie nimic, parca oamenii au devenit roboti clonati!, adică majoritatea sa nu exagerez sa spun "toți" sunt la fel de fățarnici cu 100 de fete.
Că eu nu mai sunt comunicativ am devenit că am dat numai peste barfitori și barfitoare și parcă nu mai am curaj să socializez că imediat sifonarii își fac treaba! Eu mă mir cum de ne mai rabdă Dumnezeu de atâta răutate, in loc sa fiu eu gunoi și al dracu că am crescut într-un mediu numai cu bătaie și scandal sunt alții care au primit educație sau parțial au primit-o dar degeaba că se comporta că niște neanderthalieni, sau poate m-am autoeducat eu sa fiu prea bun și corect, cinstit, sa fiu sincer când eram mic nu eram asa, pe toți îi băteam in școală și brusc m-am schimbat la 180 de grade, am devenit foarte liniștit și cuminte! De când am devenit cuminte într-un mod paradoxal numai lovituri de la viață am primit și batjocura, când eram rău și bătăuș atrăgeam lumea, eram respectat acum distanțez lumea, deci e un "handicap" sa fii un om cu bun simt și cinstit in societatea asta! Asta este constatarea mea!

De ce nu mai îmi găsesc locul in lumea asta? Liniștea? Sa redevin ce eram? Sa inspir frica? Că văd că, cu bunătatea nu mai merge că ești luat de prost.
As vrea un loc de muncă langa oameni ok nu toxici, dușmanosi care te sabotează, dar văd că cer prea mult de la universul asta.
De ce nu găsesc oameni buni in realitate și cu empatie așa cum sunt unii pe aici? Numai oameni care mă urăsc?

29 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Daca astepti sa iti pice norocul din cer (sau din jocuri de noroc), afla ca asta e posibil cu precadere in filme si in basme.
In lumea reala, mai putin spre deloc.
Chiar daca astazi castigi din nimic si o duci bine, peste 1 luna, peste 6, peste 2 ani, s-ar putea sa ajungi cersetor daca nu ai grija de anumite chestii.
Dar sa revin la ideea initiala:
TREBUIE sa faci ceva sa iti faci ordine in ganduri si in viata, si sa incepi sa lucrezi, sa evoluezi.

Oamenii buni exista, trebuie doar sa fii si tu la fel, si sa te deschizi, altfel nu o sa le poti oferi sansa sa te descopere.
Si bineinteles, ajuta mult sa fii serios, o persoana de cuvant.

Razbunarea nu e o solutie, precum nici sa te lasi calcat in picioare nu e.
DAR daca doresti sa castigi respect, incredere, bani si inima cuiva, trebuie la randul tau sa oferi, sa intreprinzi ceva, sa dovedesti (nu cuiva anume, ci in general) ca esti o persoana deosebita, careia ii merge cat de cat cutiuta.
Ar trebui in primul rand sa arati ca esti o persoana optimista, care se poate intretine singura si pe care cineva se poate baza.

Ca sa poti incepe de undeva, gandeste-te ce ti-ar placea cel mai mult sa faci, si incearca din rasputeri sa intri in acel domeniu.
Bineinteles, nu facand ceva ilegal, falsificand diplome, santajand, etc

Daca esti pasionat de domeniul medical, incearca sa faci o scoala de asistenti medicali.
Pe urma mai poti avansa, daca arati ca esti priceput.

In multe domenii, invatatul nu se termina cand ai absolvit ultima institutie de invatamant, trebuie sa inveti si sa te perfectionezi constant si continuu, pe durata intregii vieti.
Asta ar putea fi o varianta, si o sansa pentru tine.
Cauta sa vorbesti cu un profesor de la o astfel de scoala, sau ia legatura cu o asistenta medicala dintr-un spital, de la serviciul de urgenta...etc

Demonstreaza-ti tie ca poti mai mult decat sa fii paznic sau portar toata viata.
Mai ales ca tu te vezi deasupra "ghiolbanilor".
In incheiere, nu uita ca in viata trebuie sa risti, sa accepti provocari, sa te pui in situatii limita, si sa gasesti singur raspunsuri si rezolvari.
In drumul tau o sa gasesti probabil si persoane bine intentionate de la care vei primi ajutor, indrumari...
Dar aceste persoane trebuie sa te descopere, si daca tu esti introvertit si incepi si cu porniri violente, nu stiu daca va iesi ceva.

| 4evergentleman explică (pentru NLS):

Am admis că nu sunt prea sociabil,nu e așa ușor să mă deschid, plus că am dat numai peste barfitori, cu cine sa fiu deschis? Eu oricum sunt mai retras, introvertit, de aia nu orice job mi s-ar potrivi ci anumite unde sa nu lucrez cu multi oameni că mă irită. Ști care e chestia? Că cu cât cunosc mai mulți oamenii cu atât de mult iubesc mai mult animalele și cu asta am spus tot, nu mai ști care e animal și om în ziua de azi! Asta mi-a fost norocul sa dau numai peste oameni mizerabili care m-au pus la pământ de la neamuri la prieteni!

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu dispera. Eu unul am citit in graba fiindca ai compus un adevarat roman din intamplarile tale, asa ca e posibil sa interpretez gresit.
Eu de exemplu am avut o viata de ghetou din copilarie, unde am trait printre cartiere de tigani, si stiu si eu cum este sa ai un anturaj de genul. De obicei in cartiere mai saracacioase pe la periferiile oraselor gasesti des asa ceva.
Si eu la randul meu mi-a murit tatal, o figura parinteasca foarte importanta pentru un baiat. Tot la randul meu am fost si inca mai sunt de cele mai multe ori "bun la suflet" cum ne place noua sa ne zicem, dar in realitate suntem doar lasi, ne e frica sa luam viata in piept pentru ca odata ce am fost crescuti in puf, si pamantul ne fuge de sub picioare, tindem sa ne plangem si sa ne inchidem in noi. Noua ne place sa credem ca suntem buni, cand de fapt, avem aceleasi intentii ca ceilalti, doar ca ne este frica de conflictul care vine dupa ce ne expunem intentiile.
Cat despre oamenii toxici, ii percepi asa pentru ca doar asta vrei tu sa vezi la ei.
Sa luam un exemplu pe un paznic dintr-un depozit cu burta si libidinos care scuipa seminte cu baietii. El in sine poate nu intentioneaza sa fie bulangiu, dar viata mizera pe care o duce, il face sa fie asa si lipsa de rabdare. Daca ar duce o viata sanatoasa si ar munci pentru un vis sau un scop al lui, crezi ca ar mai avea timp sa fie bulangiu? Nu.
Asa si cu noi. Atata timp cat tu personal, ai un scop, un set de valori solide, si cauti sa te imbunatatesti in toate domeniile, nu ai cum sa cazi in depresie, pentru ca esti ocupat sa faci ceea ce iti propui tu sa ajungi.
Si apropo, faci o concluzie eronata in ceea ce priveste viata ta anterioara de bataus. Cand erai mai rebel si bataus, erai respectat nu pentru ca erai bulangiu sau bataus( nimanui nu ii place asta in realitate). Erai respectat pentru ca atunci aveai curaj, erai mai plin de viata si socializai mai mult, acestea fiind calitatile pe care le aveai, in ciuda faptului ca erai bataus. Insa acum, tu nu esti bulangiu, dar in schimb, ti-ai pierdut increderea, socialitatea, esti mai inchis, mai trist, si asta nu atrage respect si persoane.
Sa nu ma intelegi gresit, nu promovez sa fi bulangiu, doar ca tu trebuie sa ai in mintea ta ideea ca tu esti in control, ca esti bazat pe tine si ca poti sa faci fata la orice iti iese in cale si sa si arati asta prin actiunile tale.
Poti incepe cu un buna ziua energic pe oricine cunosti, poti incepe sa faci exercitii fizice de intensitate medie sau mare, depinde ce preferi. Poti intra in vorba putin cate putin cu cunostiintele respective sau chiar sa te implici in mai multe activitati/hobby, poate unul din ele o sa-ti placa. Si incetul cu incetul, viata ta se schimba radical.
Deci nu te descuraja pentru ca nu esti primul ce se lupta cu asa ceva si nici ultimul. Da tot ce ai mai bun din tine in fiecare zi si fa-o sa conteze. Mult noroc prietene!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Si apropo, barfa, ar trebui sa fie fix ultima ta problema in momentul de fata. Daca stai sa o gandesti logic, ea in sine nu te afecteaza cu nimic real, doar psihic, daca ii dai importanta.

| 4evergentleman explică (pentru StoicAnalysis):

Și daca lucrezi și dacă nu depresia nu trece,voi percepeți eronat depresia,ea nu trece făcând ceva,am mai lucrat eu și eram la fel,nu trece daca faci ceva e de la neurotransmițători,de la chimia creierului de la serotonina și dopamina așa că poți face orice că nu trece crede-mă că am incercat multe nu sunt ultimul bleg am mai lucrat și tot așa era,e o boala foarte grea pe care multi nu aveți cum sa o înțelegeți și complexă,și am multe probleme nu doar depresie și anxietate gravă și insomnie cronica imposibil de vindecat cu foarte multe mă confrunt nu o lună de ani grei, nu mai am părinți, prieteni nimic nu mai am, nu sunt batman sa pot sa lupt cu atâtea probleme de unul singur fiecare dintre noi are o limită. Dar mersi pentru răspuns, apreciez! Să știi că am făcut și sport și tot nu mi-a trecut depresia am și muncit 12 ore și insomnia nu mi-a trecut și depresia,sunt multe lucruri care va depășesc pe multi și nu puteți să le înțelegeți că fiecare zi e un chin dar multi se găsesc sa judece și să arate cu degetul cand ei nu s-au confruntat cu așa ceva! Lucru mai rău decât depresia care nu se mai vindeca ba chiar de agravează nu exista,nici bolile terminale cancerul nu produc atâta suferință, barum mori de la alea scapi dar depresia îți distruge viața și nu te lasă nici să trăiești sa fii tu însuți,sa functionezi la capacitatea ta maximă sa ajungi la potențialul tau,îți ia toată energia, motivația, interesul,ambiția,voința,te izolează de societate de oameni de familie și se găsesc toți proștii și ignorantii sa îmi tina mie teorie și să mă critice pe mine cand boala asta până și pe cel mai puternic om din lume îl poate termina! Nu am nici din partea familiei încurajare, am avut o copilărie grea unde părinții se băteau de fata cu mine,consumau alcool abuziv,scandal la ordinea zilei,mai mi-a murit și mama de covid,am ogramada de dușmani care nu mă înghit deși nu le-am făcut rău personal,sunt foarte multe chestii,un om poate sa lupte dar are și limite și robotul rugineste. Acum m-a dărâmat psihic că am jucat la aparate și am pierdut multi bani,aici e vina mea că singur mi-am făcut-o dar eu oricum mă confrunt cu depresia de foarte multi ani numai că astea mi-au agravat o mai rău că m-am luat dulă "prieteni" de rahat care i-am ajutat în morții lor au stat la mine și au mancat la mine și uite care a fost răsplata! Poți să faci orice am incercat Man nu scapi așa de depresie,e o boala foarte complexă,nu acțiunile te scapă de ea, ci tine totul de neurotransmitatori de genetica că și genetic poți să ai mereu scăzută dopamina, serotonina și altele și poti sa faci orice că rezultatul e la fel! Ogramada și-au urmat visul, au avut job de vis, viața de vis și tot s-au sinucis depresia nu tine cont de aspectele astea e o boala foarte periculoasă și parșivă care foarte puțini oameni îi înțeleg mecanismele, e o boala foarte greu de înțeles și de tratat!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru 4evergentleman):

Semnalele chimice din creierul tau ce fac legaturile neuronale nu sunt genetice 100%. Niste studii recente arata ca creierul si sistemul digestiv sunt in stransa legatura una de alta. Adica daca ai o dieta bazata normal pe fructe, legume si putina proteina din carne macra fara grasimi, in timp ce faci si sport, intr-o perioada de 3-4 luni, starea de bine apare si creierul functioneaza normal. E imposibil sa ai creierul facut varza din punct de vedere neuronal decat daca ai facut exces de anumite substante sau ai traumatisme cerebrale.
In mod normal e foarte greu sa iti mentii o atitudine sanatoasa fata de corpul tau pentru ca nu e confortabil pentru creier sa depui atat efort, decat daca il antrenezi si iti formezi o rutina din asta. O rutina se formeaza in medie de la actiuni repetate de la 21 de zile la rand in sus din cate imi aduc eu aminte.
Toata treaba asta e sustinuta stiintific de un neurospecialist american Andrew Huberman. Are podcast-uri enorme in domeniu si sfaturi pentru asta la greu. Recomand.
Si eu am avut depresie si uneori cand stau singur in casa mai mult de o zi sau doua, continui sa am, de aia lupt in continuu si imi ocup mintea cu idei si sarcini mereu si mereu, pentru a ma imbunatati.

| 4evergentleman explică (pentru StoicAnalysis):

Depresia sa mai ameliorat dar anxietatea mă chinuie in ultimul hal că se manifesta prin tremur rău al corpului,capului și e imposibil de controlat în public,îmi produce o suferință de nedescris,mai ales când rămân fără bani atunci mă distruge și eu cu păcănele m-am distrus mai rau decât eram cu toate că aveam și perioade bune,greșeala mea e că am jucat la prostiile astea dar eu anxietatea asta sociala o aveam dinainte sa joc la păcănele și m-a distrus nici până la magazin nu puteam să merg așa că multi dintre voi degeaba dați sfaturi sau judecați sau încercati altceva că cu așa ceva nu ai cum sa lupti orice ai face și cât ai fi de puternic,luam xanax și tot eram într-o stare gravă cu anxietatea ani de zile așa că nu a trecut nimeni prin ce am trecut eu să mă judece de ce nu m-am dus la muncă,că ei nici nu aveau curaj să iese din casă daca se confruntau cu așa ceva,eu barum am ieșit m-am expus in halul ăla și chiar am incercat sa lucrez dar sunt prea multe care mă lovesc mai e și insomnia care e într-un stadiu grav, sa ii ferească Dumnezeu pe unii prosti de aici sa treacă prin ce am trecut eu că nici în coșmaruri nu vezi așa ceva și și acum le am, am fost un tip ok care ieșea des în oraș la distracții care curta mereu gagici care aveau relații cu fete nu îndelungate dar am avut, am combinat gagici până să îmi facă depresia și anxietatea praf viața! Eu de mic copil mă confrunt cu așa ceva dar nu m-au afectat în halul asta, eu consider că am luptat enorm cu problemele mele și că sunt războinic că nu am confirmat cu munca nici nu aveam cum.cu așa probleme și am recunoscut că am fost crescut în puf așa am fost educat sa primesc și să nu fac absolut nimic,ok te dezveți dar cu așa probleme e foarte greu mai ales că lumea te judeca daca te vede cu probleme psihice,marginalizează te ridiculizează,asta e mentalitata noastră,educația noastră,mi greu sa trăiesc între așa oameni,și vad că atrag și gunoaiele in loc sa atrag oameni care se aseamănă cu mine cuminti atrag oameni toxici de rahat! Acum de cand am pierdut la păcănele nu mai sunt bun de nimic nu mai am deloc voința,energie nimic,sunt ca o leguma nici tratament bani de tratament nu am e foarte greu,nu vad decât sinuciderea in fata ochilor dar merit toate astea că mi-a trebuit păcănele,nu m-am învățat minte,aici e greșeala mea și merit sa fiu judecat nu pentru că nu am lucrat pe un salariu mizerabil și cu oameni mizerabili că numai de ăștia îmi dă Dumnezeu în cale și la lucru și peste tot nu am deloc noroc în viață! O sa îl urmăresc,dar sincer de problemele astea doar cu sinuciderea mai scap nici tratamentele nu m-au ajutat,nimic,nu am o solutie sigura că acum îmi puneam capăt că văd că nu mai scap de probleme,nu cunosc pe deplin nici oamenii de știință depresia și bolile astea nu știe nici unde se afla mintea. As face și eu asta dar sunt lovit de anxietatea,agorafobia care mă termina sunt om nu pot sa lupt cu atâtea probleme simultan, mai mă confrunt și cu hiperhidroza transpirație excesiva care și asta vara mă chinuie, probleme cu coloana lombosciatica, tinitus permanent pai cine sunt eu Dumnezeu sa lupt cu atâtea? Vreun erou național? Fiecare avem o limită unii suntem mai vulnerabili și cedam nu suntem construiți toti la fel sa avem un psihic țeapăn nu avem gena aia toți.
La ce probleme am e terci sunt damblagit dar asta că mi-am făcut-o eu cu păcănelele vad că nu mai îmi revin dar e normal nu am bani nu am nimic, am rămas fără nimic.

| Euestefoarteboss a răspuns (pentru 4evergentleman):

Salut da-mi mesaj aici pe site, sau ai Instagram ceva sa te ajut sa treci peste asta, daca doresti.

| 4evergentleman explică (pentru Euestefoarteboss):

Nu ai cum Man să mă ajuți că la mine sunt probleme de natura financiara grava și nu am bani să ți dau înapoi daca mă împrumuți, sa te mint că ti voi da înapoi. E grav in ce situatie am ajuns când eu aveam totul. Și să cer bani de la straini nu sunt genul că am și eu mandria mea și nu am ce sa ofer in schimb. La mime problemele sunt financiare pe lângă cele sufletești nu am rămas cu un leu dupa ce am.ramas fără părinți nici o moștenire nimic! De fapt nu aveam pretenții mari la bani multi dar eu am dat nu am cerut tuturor, am fost un om bun toată viața am ajutat multa lume și drept răsplată mi-au făcut numai rău, din cauza prietenilor am ajuns sa joc la păcănele că eu am fost de când mă știu un om liniștit la locul lui.

| Euestefoarteboss a răspuns (pentru 4evergentleman):

Inteleg, insa sper ca nu ai de gand sa te sinucizi, nu-i asa? Nu merita sa o faci. Viata este frumoasa si cu bune si cu rele. Crede-ma dupa aceste momente prin care treci tu va veni si ziua cea mare.

| 4evergentleman explică (pentru Euestefoarteboss):

Nu știu sincer, dar nu mă văd bine,sunt într-o situație gravă, probabil acolo voi ajunge daca nu mă voi descurca de unul singur și nu îmi voi găsi un job ok. Daca o voi face nu va fi o pierdere din contra multi vor spune că au scăpat de un damblagit, multi se vor bucura cred că vor da petreceri de pomina, monumentale. Mie nu o sa îmi pare rău dacă mă voi sinucide că am trăit o viață de print nici o grijă nu am avut, aveam.de toate, îmi va părea rău că nu am muncit, nu am realizat nimic dar la ce probleme am cu depresia și anxietatea și varsta nici asta nu voi realiza. Sincer nu mai are nici un sens viața când nu mai ai părinți și nici măcar prieteni și ești sarac ca duhul, numai un miracol mai mă poate salva, dar eu nu cred in miracole.

| 4evergentleman explică (pentru Euestefoarteboss):

La 32 de ani trebuia să am multe realizări și eu nu am nimic, e chiar o eliberare sinuciderea.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Că iți convine sau nu, Eu trebuie să-ți spun adevărul,
Ești un tip terminat și nimeni nu te poate indrepta.
Bărbații puternici cănd eșuează, nu dau vina pe alții
Nu au timp să se plăngă ca copii de doi ani și stau preocupați cu lucruri care-i fac utili, Chiar dacă muncesc pe surcele, dar tot fac ceva decăt nimic.
FĂ MUNCĂ VOLUNTARĂ

| 4evergentleman explică (pentru DeMicUnCălător):

De multe ori oameni de cea mai joasă speță îți mentin problemele când tu ai intenții bune, pașnice și ei sunt niște jeguri! Eu nu am cum sa fiu puternic dupa 17 ani de depresie dar tu ești un alt analfabet funcțional care nu știe nimic despre aceasta boala și consecintele ei! IQ tau low cost uita că sunt oameni care s-au sinucis după numai câteva săptămâni de depresie, chiar psihologi, eu lupt de așa ceva de 17 ani, ți se pare boule că nu aș fii puternic? Nu am avut nici o tentativa de suicid, nu m-am refugiat în droguri, alcool sau țigări, tu realizezi cat de puternic trebuie sa fii 17 ani sa nu decazi viciilor și să nu ai o tentativa de suicid, o tăietură minima pe mana? O nație de tâmpiți asta sunteți unii! Nu a putut Robin Williams sa lupte cu depresia care era miliardar și pot eu care nu am părinți,bani deloc,prieteni, nu am absolut nimic nici bani de tratament și lupt in continuare și tu ai impresia că eu nu sunt puternic când depresia asta te pune in ultimul hal la pământ! Lasă-mă să fiu eu terminat, parca nu reiese asta trebuie sa îmi spui tu cu desen pe fata cand tocmai postasem întrebări legat de suicid dar uite că nu am făcut-o încă lupt, nu ma dau bătut, și nu știți toată povestea prin cate tragedii am trecut din cauza prietenilor și a părinților cand eram mic! Nu sunteți voi in măsură să catalogați un om că nu ați putea duce luptele mele bag mana in foc că nu ați putea sa le duceți că sunteți doar tari în tastatura. Până nu treceți prin ce a trecut un om nu aveți cum sa vă dați cu parerea sa subestimati până nu trăiți zi de zi aceeași suferință. Eu sunt un exemplu dar unii sunteți handicapați și nu vedeți acest lucru, foarte puțini oameni pot lupta cu așa ceva și încă cate mai am că nu le-am înșirat pe toate!
Vreau doar sa dau de oameni buni nu mă feresc de munca dar dau numai peste gunoaie psihopate dar o sa mă răzbun de acum in colo bunatatea mea excesivă s-a terminat mi se rupe de consecinte si așa nu am nimic de pierdut vor avea cei care se vor pune cu mine.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru 4evergentleman):

Ce-ar fi să te găndești cum să ajuți un om neputincios. Ai uita instant de depresie, Robin Williams și alte scuze, Get a job and STAY BUSY

| 4evergentleman explică (pentru DeMicUnCălător):

Pe mine cine mă ajută? Eu tare putincios sunt, nu am bani nici de tratament, ușor să dai sfaturi bobiță când nu ești în pielea altuia.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru 4evergentleman):

Pe tine NIMENI nu te va ajuta.
Scopul vieții nu este despre ceea ce fac alții pentru noi. Ci despre ceea ce noi facem pentru alții.
Tu nu ști poveste și suferințele mele. Ești prea EGOIST să te găndești la altcineva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm, ai putea lucra de acasă. Încearcă să cauți job-uri unde să-ți permită să lucrezi de acasă.

| sweetys a răspuns:

Incep prin a-ți zice ca iti multumesc pentru impresia pe care o ai despre oamenii din fabrici. Probabil ai primit ce ai meritat.
Si trecand peste introducere, te complaci in situatia in care esti si astepti sa iti cada totul din cer. Nu toata lumea a avut parte de parinti si/sau educatie, dar majoritatea s-au luptata sa devina mai buni si sa iasa din mocirla. Daca tu gasesti doar vinovati pentru ceea ce ti se intampla, gresesti, singurul vinovat esti doar tu. Eu ca fata, ma cert de la egal la egal cu barbatii, in fabrica, cam asta era la inceput, pana s-au prins ca nu le merge sa se comporte cu mine ca cu un nimeni ( nu ai tu ani de viata cati ani am eu de munca). Nu am mers la sefi, si nici nu m-am plans, le-am demonstrat ca sunt egalul lor. Ai facut oamenilor o descriere ca un om care se victimizează, tu iti baga batul la roata de la bicicleta si tot tu plangi ca te-ai lovit si dai vina pe ala care a lasat batul in drum, desi tu singur ti l-ai bagat la roata.

| 4evergentleman explică (pentru sweetys):

Au ieșit din mocirla dar cu același comportament de rahat! Asa oameni am găsit eu,nu mă interesează impresia ta,eu știu ce am trăit și ce oameni de rahat am întâlnit,oamenii care nu au studii multe cam au și o educație primitivă,rudimentară și în fabrici e full de oameni de genu' la necalificați! Tocmai că au avut parte de educație dar degeaba că sunt perverși și Machiavelli,șerpi!
Dar da,am multe de făcut,schimbat,dar eu am dat numai peste jeguri fara inima. Degeaba un om muncește și și-a depășit condiția daca are un comportament josnic este parșiv,nu mă impresionează oamenii care lucrează dar sunt niște nesimțiți și plini de venin. Da,vinovat sunt eu că sunt prea cinstit și bun la suflet,bravo,mentalitate de om de fabrica,atât puteți unii, nu zic că toți că sunt și oameni foarte ok in fabrici dar rar, daca tu nu crezi atunci ești la fel ca ei probabil, te regăsești. Normal că mă victimizez daca trăiesc într-o societate de cocalari, maneliști care nu știe ce e ăla resoect și bun simț și cei 7 ani de acasă. E o țară de bananieri oamenii educați se duc in străinătate, rămân epavele care nu știu ce e ăla respect.

| 4evergentleman explică (pentru sweetys):

S-au luptat că sunt sanatosi voi daca aveati un sfert din anii de depresie pe care i-am trăit și chinuit eu v-ați trezi cu maroneala la fund așa de tare v-ar lovi viața,normal că în calitate de om fără probleme e ușor să dai sfaturi sa pui la punct pe cineva sa fii sceptic de ceea ce susține daca nu ai trăit ce a trăit el. Habar nu ai,aveți ce e iadul suferință dar vă găsiți sa păreți voi oamenii cu moralitate sa ii vedeți defectele unui om care duce lupte de soldat de elita, tipic romanesc feedback-ul vostru și superficial. După cum am zis nu mă impresionează pe mime anii tai de munca, mă impresionează bunul simț și simplitatea, politețea, habar nu ai tu câți ani am eu, câți ani ai tu de munca ai fi vreo babeta și nu știu eu? Ai adus vreun prestigiu țării cu munca ta de ești așa mandra? Ești o simpla operatoare in producție nu Nadia Comaneci. Va dau depresia mea și fobia sociala la majoritatea și fac pariu că nu rezistați mai mult de 6 luni,să vedeți ce înseamnă chin și să văd dacă mai vorbiți cu atâta ușurință despre viața,despre lupta,despre a ieși din mocirla când eu nu am nici o șansă să dorm daca nu iau o pastila extrem de puternica,dar așa e romanul cu IQ mic știe să de-a sfaturi sa de-a lectii de moralitate dar nu se pune in pielea celuilalt,doar sa judece și să fie superficial, mi scârbă de mentalitatea romanului, habar nu aveți voi ce înseamnă viață grea, cum.e sa îți distrugă depresia viata, vorbiți voi despre complacere, când nu ați face fata nici 6 luni unor astfel de probleme care nu mai vor să înceteze nici cu cele mai cunoscute tratamente. Asta e natia asta, 80% o nație de ghiolbani și de primitivi care nu apreciază bunul simt la un om și bunătatea și îl ia peste picior! Sa te vad pe tine dracu dupa 17 ani de depresie in *** daca mai apuci tu sa te mai victimizezi,că nu mai apuci nici un sfert,îmi spui tu mie de victimizare când eu de mic trăiesc un infern,mentalitate de maro asta aveți unii,puteți să munciți o viață că caracterul rămâne neschimbat,acolo e problema că sunteți urâți și voi și țiganii de aia nu ne suporta nimeni. Eu incerc sa lupt nu sa mă victimizez,uiți că depresia este una dintre cele mai grele boli din lume sau ești analfabeta? Crezi că depresia e o stare care o schimbi daca lucrezi? E cel mai rău lucru care i s-ar putea întâmpla unui om,și aia fără mâini sau picioare sunt mai ok că le rămâne motivația,depresia îți ia totul, gândește-te sa lupți zi de zi ani grei cu așa ceva,dar nu ai cum că de la un om ce lucreaza in fabrica nu am așteptări,am văzut câtă inteligenta și bun simț și ce comportament au multi ce lucra în domeniu, numai înjurături, zbieraturi și cocalarisme și cuvinte vulgare ca altceva nu știm și nu ne duce mintea decât să înjurăm, sa zbieram, bârfim, judecam sa fim superficiali și să dăm sfaturi care nici noi nu le punem in majoritatea cazurilor în aplicare.

| sweetys a răspuns (pentru 4evergentleman):

Stii care este diferenta dintre noi doi. Eu nu pun accent pe scoala unui om, ci pe felul lui de a fi, poate sa fie si filipinez si rom si orice, eu nu il cataloghez si nu ma comport cu el ca si cum eu as fi superioara lui doar pentru ca am o diploma si el e un necalificat, necalificatii astia ghiolbani iti dau tie de mancare, la fel cum muncesc pentru familiile lor, daca tu esti un neadaptat si nu stii sa comunici, poti sa ai 10 doctorate, daca esti prost, prost ramai. Si bons, lucrez in fabrica ca inginer chimist, cu diploma in inginerie si un master terminat tot pe chimie, nu fac diferenta intre mine si un necalificat, chiar daca e in ambalare sau da cu matura in fabrica. Daca eu ca fata printre barbati, am reusit sa razbat, restul sunt scuze ieftine. Daca tu cataloghezi omul doar pentru mediul din care provine si studiile pe care le are, iti meriti soarta. Lucrez si cu soferi, oameni "curvari" care nu au multa carte, ca asa ii catalogheaza lumea, dar stii ce au, ce tie iti lipseste, RESPECT, nu ne tratam diferit, daca e de glumit, glumim, in limita bunului simt. Ca nu o sa vina nimeni la tine sa isi bata joc de tine ca esti nou angajat, o sa faca asta doar daca tu esti arogant si ii privesti de sus. Era o melodia de la parazitii, "17 ". Cred ca ar trebui sa o asculti, si sa fii atent la refren.

| 4evergentleman explică (pentru sweetys):

Scuza e că ești o analfabeta funcțional cu tot cu studiile tale și habar nu ai ce e depresia, cat e de gravă! Ești fata ok și altele sunt și au joburi decente unde nu s-ar vedea pentru că sunt sănătoase, daca tu o boala extrem de gravă o percepi ca o scuză ești analfabeta și pe pe fata și pe spate la fel ca mulți alții cu studii superioare care nici ecuații de gradul 1 nu le cunosc!
Atâta timp cât ești sănătos poți face orice in viață nu contează că ești fata că ai motivație,voința,dar când te-a lovit depresia poți să fii cel mai puternic om că te pune in fund și de acolo nu te mai ridici daca e avansata,mai ales sa nu fii susținut de nimeni,așa că nu îmi veni tu mie cu ineptia asta că ești fata și ai reușit,ești sănătoasă și de aia,și nu e că și cum ai fii legionară,prea tragi mata de coada unde nu e cazul,sunt fete care s-au dus in războaie,pe front și nu se lauda. Tu nu vezi că aveți studii superioare unii dintre voi și sunteți analfabeți nu înțelegeți deloc ce înseamnă să lupti cu așa ceva zi de zi? Daca voi nu știti care se presupune că sunteți deștepți și aveți cultura generala atunci știu unii cu câteva clase? Care ii vezi peste tot,pe toate drumurile? Eu am o depresie terminala cronica nu îmi permit nici de tratament sa mă tin din cauza banilor. Am întâlnit porci care au făcut exact așa că eram nou și mă lua la doi peri,dar tu o tii numai pe a ta,se vede câtă cultura ai daca tu ești sceptica când un om îți spune adevărul, se vede ce om fain ești tu și cum le iei tu apărarea la toate pramatiile. Pe voi și Africanii aia din trib ar trebui sa va priveasca de sus că dați unii dovada de o nesimțire ieșită din comun, ignoranta asta scrie pe tine. Voi nu meritați respect că nu aveți empatie, nu mă refer la toți că sunt și români ok, unii dintre voi meritați doar să fiți scuipați 24 din 24 că degeaba munciți daca nu sunteți oameni,eu barum am recunoscut că am fost crescut în puf și mi greu cu munca dar și mai greu mi cu oameni ignoranți care fac pe deștepții când ei nu au trecut prin infern dar țin teorie la alții cum ar trebui sa fie ei când ei în intimitate sunt ultimii oameni din punct de vedere etic /moral.
Faptul că nu mă crezi prin ce am trecut la unele locuri de munca îmi denotă că te tragi din același tipar de oameni pe care i-am menționat numai că ai studii dar omenia,aici la capitolul asta ești demnă de mila. Puteti să munciți unii dintre voi o viață gunoiul tot gunoi rămâne și nu ma refer la tine,la omenie,compasiune,empatie,bun simt,ignoranta,superficialitate,bun simt aici trebuie să munciți,eu rar am văzut oameni buni cu suflet în viață asta, și dacă nu ar lucra dar ar fi oameni sinceri și cu bun simt, bine crescuți i-aș respecta mai mult decât pe cei care muncesc dar sunt falși și ipocriți, parșivi și din nou nu mă refer la tine aici, tu suferi doar de ignoranță cronica atâta tot la fel că mulți alții de aici care ei cred că ar fi într-o situație mai buna decât a mea când de fapt ar fi fost de mult la 2 metri sub pământ în același context că e al dracului de greu sa lupți cu așa ceva, cel mai greu!

| NumănumescBrBr a răspuns:

Te consideri o persoană bună și demnă de respect? Păi băi băiete, trezește-te la realitate. Trezește-te române! De unde până unde țigani, TOȚI țigani sunt gunoiul societății. Nu îți e rușine să generalizezi in halul ăsta și să faci comparații. E VINA TA PENTRU TOT CE ȚI SE ÎNTÂMPLĂ. Tu ești responsabil de alegerile făcute. Anxietatea și depresia le meriți. Nu ai dreptul sa te plângi pentru că în tot acest timp NU AI FACUT NIMIC și NU VEI FACE! MĂ DEZGUȘTI. SCÂRBO! Pui niște întrebări în această comunitate la care doar tu știi răspunsul.

| 4evergentleman explică (pentru NumănumescBrBr):

Da, e vina mea că am fost predispus genetic sa mă confrunt cu așa ceva,, alt analfabet funcțional! Du-te și vezi-ti de metinul tau copile. Și tu meriti sa o iei la supapa bulangiu ambulant! Ai făcut tu multe copil stricat!

| Cherciumihai a răspuns:

Încearcă să te gândești la copii care nu le-a murit mama însă mamele s-au lăpădat de copii, cine știe cum...ori aruncați la socri ori cine știe cum, inclusiv tații, e aproape ca și cum nu i-ar mai avea copii pe părinți

| Euestefoarteboss a răspuns:

Salut, de obicei oamenii cu inima buna sunt mereu luati de prosti. Iar la locul de munca iti dau un sfat: nu ii baga in seama! Ai grija foarte mare in cine iti pui increderea.

| 4evergentleman explică (pentru Euestefoarteboss):

Trebuie sa cooperezi dar nu știu, parca mai bine aș lucra între străini decât printre ai noștri! Din păcate așa este, trăim vremuri catastrofale unde doar cei rai supraviețuiesc și sunt bine, chiar văzuți bine! Și cei buni pămpălăi

| Alexandra7609 a răspuns:

Dacă ești atras de medicina, dar nu o poți face din cauza motivelor bănești te înscri la asistenta medicala la o facultate unde pui burta pe carte sa nu plătești și sa ai bursa de merit și sociala fiind orfan.
La umfcd este în jur de 1000 ron ceea de merit, iar cea socială 800 ceca pe aici.
Tu aceasta suma ai câștiga o și ca agent de paza sau puțin mai mult e adevărat dar ai rămâne asa toată viata.

4 ani te canalizezi pe studiu și trăiești foarte modest din burse și poate cunoști o femeie bună și ți faci familia ta.
Iar apoi un asistent câștiga foarte bine, este o meserie căutată în străinătate și ești în domeniul medical.
Depresia se tratează foarte ușor cu un tratament.
Poți accesa un credit pentru studii la Cec Bank care are dobanda 0 și începi sa l plătești după 5 ani....pentru chirie sau probleme medicale cred ca întra și psihologul sau psihiatrul aici.
Cam asta ai de făcut
Sau desigur alt domeniu...dar medicina indiferent ce ești e cea mai frumoasa.
Și sa te rogi la Dumnezeu în fiecare zi.
Condoleanțe pentru mama ta sa ai mare grija de tine și pentru ea trebuie sa devi un om care a reușit ca să nu o dezamăgești de unde e ea!