| 4evergentleman a întrebat:

De ce boli mintale suferă oamenii care ii bârfesc pe alții toată ziua? Ce traume au la baza? De ce sunt așa de rai? De ce nu se uita in propria lor ograda și comentează viața altora mereu? Pe a lor de ce nu și-o vad? Ați lucra cu astfel de persoane? V-ați împrieteni cu oameni de genu'? De ce oamenii sunt atât de needucați in zilele noastre? De ce atâta ura și dușmănie între noi gratuita? Eu mă mir sincer cum de mai suporta Dumnezeu/pământul ăsta!
Cum poți conviețui cu astfel de oameni de cea mai joasa speta daca tu ești un om la locul lui,civilizat,liniștit,foarte cinstit,onest și bun la suflet? Sincer nu îmi găsesc liniștea în lumea asta,vad că nu prea mai exista oameni frumoși decat foarte rar,oameni valoroși și diferiți! Cum pot supraviețui într-o lume de șerpi,perverși,ipocriți,falși și cu n măști in funcție de interese!? Sa devin și eu rechin sau cum? Cum pot eu sa devin un om rău dacă de când mă știu nu mi-am bătut joc de nimeni indiferent de statutul social de nivelul de inteligenta,daca nu îmi place sa fac mișto de oameni,sa ii ridiculizez,sa fiu pervers până în măduva oaselor și să mă prefac că totul e ok între oameni de cea mai joasa speta așa cum o fac și ei de joaca teatru la superlativ și mai cred că unii nu își dau seama ce fel de hram poarta!
Pe unde mă duc în societatea asta românească întâlnesc numai oameni de genul și în familie,se dau prieteni își zâmbesc unii altora și în lipsa lor se bârfesc și denigrează ca apoi când se reîntâlnesc să se comporte că și cum nimic nu s-ar fi întâmplat. Scuzati-ma dar cu așa oameni eu nu pot sta nici la masa,la locul de munca,in contextul familiar,urăsc de moarte oamenii barfitori și prefăcuți,nu pot sa fiu fals și fără inimă ca ei sa continui discuțiile cu ei când ei bârfesc și mă discreditează,am pățit și la locul de munca și după o lună mi-am dat demisia,știa și șefa mare ce hram poarta colegii ei și ce caractere au,a zis sa nu bag de seama (știa deja de oameni ține langa ea),pai nu pot sa nu bag de seama și stau printre oameni toxici care mă bârfesc toată ziua și se comporta ostil cu o atitudine disprețuitoare,sfidătoare la adresa mea! Nu mai știu unde să îmi caut de munca că numai de oameni de genul dau,foarte rar am întâlnit oameni educați și diferiți care nu urmează efectul turmei de oi,rămân uimit câteodată când văd că mai există astfel de oameni.
Sunt și eu sensibil da, duc lupte titanice cu depresia de o groaza de ani și nu mai suport atâta răutate când eu de abia lupt cu așa ceva și cu anxietatea socială care și aceasta mi-a distrus parțial viața de 5-6 ani,culmea este că acum sa ameliorat,îmi era imposibil să ies fara xanax afara,acum văd că nu am nici o problema,ies peste tot și fara xanax,dar mă simt amețit rău.
Deci, cum ar trebui să tratez situațiile astea cu oamenii cu caracter mizerabil? Eu am primit multe lovituri de la viață și lipsa părinților,a prietenilor,am avut numai prieteni falși și perverși,nu mai am pe nimeni,sunt singur contra tuturor,as face fata întregi planete daca ar fi împotriva mea că mă știu,dar repet și subliniez eu am lupte titanice cu depresia și anxietatea care e înșelătoare,nu cred că scap de ea complet, e cronica, nici nu îmi fac speranțe că mi sa mai întâmplat să nu o simt că apoi să mă nimicească!
Lupt cu o depresie relativ devastatoare de aproape 18 ani și răutatea oamenilor a început să mă copleșească,să mă afecteze,nu suport sa am oameni falși langa mine care se prefac că îți sunt prieteni,colegi, neam când ei te sapa pe la spate, din cauza asta am ales sa fiu solitar.

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Cam toata lumea barfeste, uneori fara sa vrem.Asta ar insemna ca 80% din omenire suntem bolnavi.
Preotul la biserica zicea ca atunci cand vorbesti pe cineva de rau, poti fi sigur ca si tu la randul tau vei fi barfit!
Unii isi fac un obicei de viata prin ai barfi pe alti, stiu toot ce misca oricand.Au prea mult timp liber.
Sunt de parere ca nu trebuie sa acordam foarte multa importanta acelor persoane, deoare le dam satisfactie.
Mai bine sa incercam sa ne realizam profesional ca acele persoane sa stie ca iti merge bine.

30 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Hai sa ne calmăm puțin. De la bârfă și lipsa de educație până la boala psihica e cale lungă.

| 4evergentleman explică (pentru suntserios):

Uneori oamenii devin răi,frustrați tocmai din cauza bolilor psihice sau a traumelor care este același lucru! Nu e o regulă,dar poate avea o corelație. Răutatea excesivă și gratuita din punctul meu de vedere are corelație cu problemele psihice,daca te uiți la simptomele bolilor o sa vezi schimbări bruște de dispoziție,mânie,iritabilitate,instabilitate emoțională și lista continua.
Educația nu are deloc corelație cu problemele la mansarda,dar răutatea excesivă poate avea,acolo clar sunt probleme din copilărie,cu părinții,mediul familiar,traume,respingere sociala. Dar,sunt cazuri și cazuri fara a avea vreo legătură cu bolile psihice. La ce viața de musca am eu trebuia să mă comport așa cu oamenii să fiu rău din calea afara și insidios,că eu am primit lovituri dure de la viață, dar uite că am rămas neschimbat și niciodată nu o sa îmi bat joc de nimeni,că e homeless,că e inginer eu nu fac diferente,ii respect pe toți daca sunt oameni cumsecade, se pare ca alții nu pot să își depășească condiția, eu am crescut și într-un mediu în care coexistă certuri și bătăi dese in familie și uite că am o conduită impecabila in societate, mă comport frumos peste tot unde merg, dar văd că nu e suficient. La noi a fii prea bun este echivalent cu a fii victima sigură și nu sunt deloc ironic, nu ești apreciat la adevărata valoare ești luat în balon.
Te aștepți de la Rromi sa nu aiba educație dar atât de mulți Români needucați? Pai e grav, s-au dus aiurea la școală că nu au nici pe departe cei 7 ani de acasă.
Am ajuns să rămân mega uimit când întâlnesc un om frumos,educat, trăim vremuri dezastruoase, nu mai exista empatie, respect și bun simț doar mult teatru și ipocrizie, persoane tendențioase.

| sierra1 a răspuns:

N-au boli ci au timp și d-aia-s odihniți

| dullcat a răspuns:

Buna.Barfa e si ea o activitate care a tinut societate lipita, asa stupida cum e. :)) Multi oameni au interactiuni neplacute cu altii, iar cand gasesc pe cineva care le impartaseste parerea si incep sa barfeasca despre acea persoana neplacuta, aparent se formeaza un fel de conexiune. https://www.insighttherapyllc.com/......u-can-cope

Foarte ciudat, dar tind sa cred ca asa e, din moment ce acest fenomen exista in continuare si nu pare sa fie afectat deloc de secole. Indiferent cat de mult ne place sa credem ca discutam inteligent despre idei si alte cele, nu despre oameni, cred ca ajungem sa barfim si fara macar sa ne dam seama.

Apoi, poate ai avut pur si simplu ghinionul teribil de a te inconjura de oameni toxici, iar daca situatia financiara ti-a permis, ai facut alegerea corecta sa pleci de la acel loc de munca.Sanatatea psihica si emotionala sunt infinit mai importante decat banii.

Dar daca stam bine sa ne gandim, cum definesti tu barfa mai exact? De exemplu, exista oare romani care sa nu barfeasca zilnic politicienii si sa-i injure, sau sa-i vorbeasca de rau? Unde se termina barfa si unde incepe datoria morala de a fi intrigat si enervat de ce intampla in jurul tau, pentru a actiona ulterior ca atare?

| 4evergentleman explică (pentru dullcat):

Bârfa in contextul politicienilor e justificată că ei ne fac mult rău zi de zi, dar nu unui om care e cuminte și nu face rau la nimeni, așa definesc eu bârfa in contextul întrebării tale.

| dullcat a răspuns (pentru 4evergentleman):

Ok dar eu cred ca te situezi in pozitia de victima.E imposibil sa fii tu mereu personajul pozitiv.Esti in cadrul propriului film, adica viata ta. Dar in a altora esti personajul negativ fara voia ta, altfel nu ar simti nevoia sa te barfeasca. E nedrept, dar asa functioneaza lucrurile.Este imposibil sa te placa toata lumea si e mai ok sa accepti aceste fenomene exact ca oricare altele si sa iti vezi de drum, sa-ti selectezi apoi oamenii cu care interactionezi, etc.

Din ce ai povestit mai sus cu bataie si interlopi, eu cred ca te invarti in cercuri dubioase, deci inevitabil atragi persoane la fel de dubioase si toxice.

| 4evergentleman explică (pentru dullcat):

Am umblat cu unul ce era așa,dar nu era așa înainte,nu mă învârt eu in cercuri de astea vorbești fara nici o cunoștință de cauză,cu ăla a venit să îmi facă rău eu trebuia să mă apăr doar nu stăteam să mă bată.
Pai erau momente când nu eram atent la lucru și nu făceam mereu că la carte treabă dar eram nou nu știam toate lucrurile alea și eram afectat că s-au comportat urat, du-te tu într-un astfel de mediu de oameni mizerabili care se se comporte urat cu tine sa vad daca mai ești bună de lucru, și eram constrâns să interacționez cu unii mai ales cu o șefa nu era o alegere.
Eu din cate știu nu m-am comportat deloc urat cu ei, și dacă nu le placea cum lucru era tot din vina comportamentului lor.
Nu mă învârt în nici un cerc vicios că eu m-am detașat de mult de oameni de genul, băiatul ăla nu îl cunoșteam fiind așa înainte să umble cu toți dubioșii, a vrut să se răzbune.

| Freya1 a răspuns:

Toți mai schimbam o vorba despre cineva. Uite cazul asta.Tu acum vorbești despre colegi tai de munca, ca sunt bârfitoari, practic ii bârfește cu noi.Dar da, exista o limita a normalului.

Știu la ce gen de oameni te referi ca și eu am intalnit mulți.Si eu am în jurul meu și chiar în familie persoane ce nu pot pune capul pe perna dacă nu dezbat cu vecinul de câte ori merg eu la wc.Dar câini latră ursul merge.
De prima oara când m-am mutat intr-o zona mai rurala sa spun asa am câțiva oameni ce nu încap de mine, de ce îmi pun în curte, de ce îmi fac la casa, dacă ies, dacă dorm și asa mai departe.Asa ca, crede-ma, la oraș e apa de ploaie ca și eu am stat.Ca ma barfea un coleg îl ignoram sau dacă voiam sa îmi bat capul arătăm subtil ca vorbește aiurea și îmi vedeam de drum, dar aici, aici e mâncătorie. Daca faci niște bănuți sigur te ocupi cu ceva ilegal și îți trimit inspecții. Daca pui ceva la tine în curte pana a doua zi deja îți bate la ușă sa iti spuna "dar sper ca alea nu le lași acolo", si asta în propria curte sa iti dai seama.Ei fac foc și aprind tot felul de rahaturi deși e ilegal, dar tu dacă stângi niște frunze sau cregi sa le arunci deja îți sunt peste poarta sa îți zica "da sper ca nu le aprinzi", de parca doar ei au dreptul sa facă anumite lucuri.
De familie și neamuri nu are rost ca acum te pupa acum te scuipa.Pai dacă m-am trezit cu rude pe care nu le-am supărat în viata mea cu o vorba sa ma bârfească cu oamenii ce imi vroiau raul cu tot dinadinsul.Sau de care nu puteam sa merg la nici o întrunire de familie ca să nu ii strâng de gat pentru ca ei nu aveau altceva mai bun decât sa îmi bage raca și scandal în familie.
Vrei sa iti spun ca m-am trezit cu un unchi de al meu acum câțiva ani ca ii povestea tatălui meu ce era băut tot felul de rahaturi la adresa mea pe care le-a auzit el de ici colo și mi-a făcut cearta în familie și mie și mamei (ca omul băut nu judeca și crede ca tot ce zboară se mananca).Iar după ceva vreme a avut tupeul jegos sa vina la mine la ușa (la iubitul meu acasa) sa ma caute peste tot ca de ce nu vorbesc eu cu el, de ce nu îl invit la mine.

Jeguri de oameni ce trebuie ignorați.

| 4evergentleman explică (pentru Freya1):

Te înțeleg că și eu am fost căutat de un "prieten" ce mi-a făcut foarte mult rău cu un prieten de-al lui psihopat, după ce mi-a furat 1000 de lei a avut tupeu sa vina cu ăla a doua zi la mine acasă și să mă bată, dar nu se aștepta să dau și eu și să îl pun la punct, mai ales că era interlophee hee asta in cazul in care eu aveam o anxietate sociala extrema, nu puteam nici să ies nicăieri, și am avut puterea sa îi țin piept ăluia cu brio de l-am lăsat mască pe acest prieten dușmănos tigan care se pare că era invidios că aveam bani mai multi decât el.

Răspuns utilizator avertizat
| Lioana a răspuns:

Nu te supara dar si tu barfesti acum. Cand vorbesti de rau pe cineva sau cand te plangi de ceea ce face cineva se cheama barfa. Chiar daca nu ai pomenit numele persoanelor si o spui la general tot barfa e, o barfa referitoare la o categorie de oameni.

| 4evergentleman explică (pentru Lioana):

Am postat o întrebare, bârfa e când îi spui numele cuiva unor oameni ce îl cunosc personal și îl denigrezi nu când postezi o întrebare despre bârfitori și oameni răi, se pare că nu ești capabilă să distingi între acesre 2 lucruri. O zi buna îți doresc, și te rog sa nu îmi răspunzi! Daca m-ai cunoaște personal ar fi ceva!

| Emma30555 a răspuns:

Dacă ai o anumita atitudine care arata o anumite putere, posibil ca ceilalți sa caute victime în alta parte. Mie asta mi se pare ca fac barfitorii, ataca la puncte slabe, dacă nu i bagi în seama, nu intri în energia lor nu te afectează la fel de mult. Eu încerc sa vad binele, sa caut partea buna a oamenilor dar atenție trebuie sa ai de unde sa faci selecția. Trebuie sa lucrezi în locuri în care majoritatea sunt cu un pic de caracter, educație. Dacă tu lucrezi cu oameni mărunți, needucați, mediocrii, lași nu ai cum sa te simți confortabil dacă nu ești ca ei.

| CostinAlamariu a răspuns:

Sufera de boala mentala numită invidie

| 4evergentleman explică (pentru CostinAlamariu):

Invidia se încadrează în boli mintale? Nu știam.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru 4evergentleman):

Nu. Eram sarcastic.

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Multi oameni care barfesc au tipul de personalitate intitulata,, Dark Empath"adică sunt oameni care par ca stiu sa empatizeze si sa fie alaturi de tine dar te vor injunghia pe la spate cand ti-e lumea mai draga.
E bine sa te feresti de astfel de oameni si ramai intodeuna un om integru si cu bun-simt ca ai numai de castigat daca esti asa.
Trebuie sa fii asa cum e o stanca in fata furtunii.

| 4evergentleman explică (pentru LordCristobal):

Ăștia par psihopați că psihopatii exact la fel sunt, mimează perfect empatia deși ea nu exista nici într-o doza de 1% happy

| DeMicUnCălător a răspuns:

Ignoră tot ce nu ține de tine.
Asta-i rezolvarea.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru 4evergentleman):

Trăim intr-o țară liberă, în care bărfa și libera exprimare este un drept protejat de lege.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu as intra în vorba cu oamenii barfitori pentru ca nu inspiră incredere și automat prietenia ar fi de prisos, inutilă, inexistenta. Traume? Lipsa de caracter, imoralitate probabil, in nici un caz nu vorbim despre traume cand este vorba despre barfitori. Sunt oameni lipisiti de empatie si in general sunt evitati aceste persoane barfitoare, pentru ca raspandesc secretele din cauza invidiei probabil. Omenii barfitori ar trebui evitati in mod normal pentru ca sunt vampiri energetici care îți fura toată energia și scad stima de sine, acești barfitori iti induc starea de neliniste și neincredere in societate, îți obtureaza dreptul la socializare, bârfa in general strica prietenii.

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

Așa răspuns genial...wow! Nu știu câți ani ai dar ai dat un răspuns la superlativ! Da,exact așa s-a și întâmplat, cu bârfele și răutatea lor m-au afectat psihic de nici să lucru nu mai eram in stare sa fiu concentrat la lucru, asta fiindcă mergeam cu scârbă la munca, că ei continuau să fie la fel deși o mai dădea că ia enervat unii clienți când era limpede că persoana respectivă nu mă suporta și mă bârfește și la clienți, daca mă bârfea la colegi mergeam pe burta dar și la clienți mă bârfea așa că nu am.mai suportat atâta răutate și am plecat de acolo!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bun venit in lumea reală! Nu, nu ți-o zic cu ironie. Știi, toți oamenii bârfesc într-un fel sau altul, într-o formă mai voalată sau directă. Pentru suntem decăzuți, răul exista în noi, într-o proporție mai mică sau mai mare.
Era un citat cam zicea cam așa, fii atent:
"Mințile luminate discuta idei, mințile mediocre discuta evenimente iar mințile mici, discuta oameni".
Nimic mai adevărat. Este?
Nu, bârfitori mari și cronici nu au nicio trauma, ci lipsa de profunzime, caracter și inteligența. Da. Pentru că îți trebuie înțelepciune și inteligența să înțelegi un om iar bârfitorii cronici n-au așa ceva.
Îmi pare rău pentru experiența ta de la locul de munca. M-am confruntat și eu cu medii ostile și minți luminate...cu lanterna.
Ce sfat să-ți dau, căci aș repeta cliseicele "nu te pune la mintea lor", "tu îți cunoști valoarea", bla bla bla.
Tot ce îți doresc este sa fi recompensat de Divinitate și să găsești un mediu de lucru unde să primești exact reversul, adică bine.

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc frumos pentru răspuns, o să țin cont. Ești tare scumpă, nu știu dacă ești rosalia, dar ești o ființă minunata! Cine te va avea va fi super norocos, eu deja te plac laughing kiss

Răspuns utilizator avertizat
| troleibuz a răspuns:

Toata lumea barfeste. Cine zice ca nu, se minte singur.

| 4evergentleman explică (pentru troleibuz):

Nu am făcut rău la nimeni niciodată sa pic eu bine in fata altora,a șefilor,sa calc peste cadavre. Mai bârfim că nu suntem sfinți dar nu așa să denigram o persoana care nu ne-a făcut niciodată personal rău,asta denota o problema psihica! Și da,pot să mă mândresc că eu nu prea bârfesc,dovada o am și acum când mi-am dat demisia din cauza unor colegi care se comporta urat cu mine gratuit,nu m-am dus sa bârfesc la directorul ce deține magazinele Unicarm, mi-am dat lichidarea și aia e! Deci, pot sa mă mândresc că nu fac parte din efectul turmei de oi și că eu chiar sunt diferit!
Nu am făcut în viață mea rău la nimeni sau sa îl batjocoresc, calomniez sa discreditez pe cineva sa fiu eu văzut cool. Nu e nimeni sfant pe lumea asta dar sa bârfești toată ziua în stânga și în dreapta pe cineva pe care nu îl înghiți și care nu ți-a făcut rău mi se pare o problema serioasa, și tot mai mulți sunt așa, îi iubește Dumnezeu de sunt pretutindeni nu pot sa îmi explic de ce sunt atât de mulți la număr.

| Toader1Andrei90 a răspuns:

E mai complicat. „ Omul bun scoate lucruri bune din vistieria bună a inimii lui, iar omul rău scoate lucruri rele din vistieria rea a inimii lui; căci din prisosul inimii vorbește gura."
Luca 6:45. Am citit mai fugitiv la ce ai scris aici, da iti recomand sa vorbesti cu un slujitor de la o biserica penticostala.