| Anonymus_4606 a întrebat:

URGENT!puppy dog eyes Buna TPU! Am 17 ani si inca nu stiu ce facultate sa aleg si nici spre ce domeniu sa ma indrept! sad Pur si simplu habar nu am ce profesie ar putea fi pe gustul meu.mai nimic nu am gasit chiar pe gustul meu. In primul rand mie imi place foarte tare sa lucrez cu oameni, sa simt ca fac ceva bun pentru societate, sa se vada neaparat rezultatele muncii mele deoarece asta ma motiveaza si mai tare! Nu stiu ce as putea face.si parintii ma tot indeamna sa ma indrept spre ceva.sa gasesc ceva ce-mi place din timp.insa eu nu stiu.simt ca disper. vreau sa am si eu un "tel". adica gen "asta vreau sa ma fac! si am sa reusesc!"...cine ma poate ajuta sa-mi ofere idei de meserii sau facultati sau nu stiu. orice! Va multumesc mult! :*:*:*

9 răspunsuri:
| BlancaFantasma a răspuns:

Asistenta medicala.trebuie sa iei nota maricica la bac! si eu tot asta vreau, e pacat ca mi-am dat seama aBia acum in clasa a 12`a! altceva nu vad ce a sputea face,sunt in aceeasi situatie ca tine, imi place sa lucrez cu oamenii, si sa ajut.

| jan33tt a răspuns:

Poti incerca la drept.se castiga bine. avocat, judecator, notar.sau doctor...sau dc ai voce da la conservator

| fratiikaramazov a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie cu tine. Incearca la facultatea de sociologie si asistenta sociala daca iti place sa lucrezi si sa ajuti oamenii.

| Anonymus_4606 explică (pentru fratiikaramazov):

Suna bine dar am o intrebare: ce pot ajunge dupa ce urmez facultatea de sociologie si asistenta sociala?

| fratiikaramazov a răspuns:

Profesor de sociologie, asistent social- uite aici un link despre ce trebuie sa faci ca asistent social http://www.recrutam.ro/job/social/Asistent-social.html

| CosminRR a răspuns:

Si eu tot 17 ani am...nu stiu daca sa ma fac kinetoterapeut sau sa ma indrept spre altceva...

| Anonymus_4606 explică (pentru CosminRR):

Si eu m-am gandit la asta. De fapt mai mult parintii mei laughing mi-au spus ca nu este chiar o meserie obositoare si se castiga si destul de bine.este o optiune buna daca iti place sa faci asa ceva.

| CosminRR a răspuns (pentru Anonymus_4606):

Da, se castiga bine, dar nu in Romania.In Germania, Italia etc.
In Romania...numai da un search pe google si vezi ce spun cei ce au terminat facultatea(unii si cu master si degeaba)...