| Sabina_8007 a întrebat:

Urmeaza sa-mi fac masteratul in Relatii Internationale si Studii Europene. Poate sa-mi spuna cineva cum se admit candidatii la master?
Multumesc :-)

Răspuns Câştigător
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Depinde de universitatea la care vrei sa urmezi cursurile de master. De obicei sunt postate pe site conditiile. Unele universitati admit doar pe baza dosarului si a mediei de la licenta si din timpul anilor de studiu. Altii vor sa participi si la un interviu, care, adesea nu este foarte greu. Si, in sfarsit, sunt cei care vor sa faci o lucrare pe o anumita tematica urmand anumite reguli stipulate dinainte.

Cel mai bine ar fi sa trimiti un email universitatii unde vrei sa urmezi masterul si iti vor raspunde. Daca nu, poti folosi telefonul sau poti merge sa intrebi la secretariat direct.

Succes!

2 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Daca nu ai relatii interne poti sa uiti cele internationale

| Craciunitza a răspuns:

De ce vrei sa faci RISE? Eu am terminat aceasta facultate, e foarte interesanta, dar o faci degeaba daca nu ai cunostinte care sa te promoveze in diplomatie. Am term faculta la Sb, iar masteratul la SNSPA. M-am inscris doar pe baza de dosar, ce e drept am avut un atestat de lb. engleza, altfel cred ca trebuia sa dau admitere la masterat.