| Me,myself & I a întrebat:

In ce domeniu ar fi cel mai rentabil pe vremurile astea grele sa fac masteratul? am terminat facultatea de Relatii internationale si studii europene si nu-mi foloseste la nimic, ma gandeam ca poate cu masteratul mi-ar fi mai usor pentru a-mi gasi un loc de munca, deci ce ma sfatuiti? astept sfaturi.mersi

Răspuns Câştigător
| stresu a răspuns:

Bun venit in lumea mea, sau eu intr-a ta ca sunt anul 1 la aceesi facultate inutila. Am avut si eu o criza de enrvi dandu-mi seama unde am ajuns(din propria vina), dar nu am disperat ceea ce iti recomand. Stai si la master(iti recomand sa lucrezi totusi la un birou de traduceri, part time la un bar ceva) ca sa nu saraceasca parintii si foloseste timpul util sa iti descoperi ce stii sa faci cu adevarat si mai important SA ITI FACI RETEA DE CONTACTE. Sunt in 3 ONG-uri si, dupa ce am facut dezbateri 5 ani pot vorbi usor in fata unui public. Am intrat si in AIESEC, unde am aflat ca ei au parteneriate cu multe companii; ma bag cat pot si pe unde pot ca nu stii cand prinde cineva drag de tine. Se cer oameni intreprinzatori, inteligenti, cu atitudine, gata sa avanseze cat mai mult. Facultatile devin uneori destul de irelevante.
Daca ai talent pe public speaking vezi ca cei de la De Klausen organizeaza traininguri din care iei certificat international de trainer, iar daca esti bun te iau ei. Sau sunt alte firme de gen pe alte domenii; la ceva trebuie sa te pricepi ca si mie mi se parea ca nu-s tiu nimic, dar trag de firul asta; nu incerci chiar nu iese nimic. Au si internship-uri afara pe diverse tipuri de ocupatii. Incearca.
Si nu te mai baza pe facultate ca daca nu esti absolut genial(si total implicat in domeniu si poate te ia un prof pe langa el), slabe sanse sa ramai in domeniu si sa lucrezi. Eu asa vad. Spor asa de la europenist la europenisttongue

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai facut facultatea aia degeaba. probabil ai avut ani de studentie frumosi. dar asta nu te va hrani in continuare.

fa alta big grin
cauta anunti de job-uri. poate gasesti ceva...