| Me,myself & I a întrebat:

eu am terminat facultatea de relatii internationale si studii europene, insa as dori sa fac masteratul si modulele pedagogice in geografie.Intrebarea mea e : se poate preda in invatamant?(pentru ca am inteles ca trebuia sa fie si facultatea tot de geografie) Unii spun ca se poate, altii spun ca nu. Voi ce ziceti? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Daca vrei sa predai geografie... Trebuie cel putin sa mai faci niste cursuri... Modul psihopedagogic cuprinde: psihologia educatiei, pedagogie, didactica materiei si practica pedagogica... Primele 2 sunt comune pentru toate facultatile... dar ai nevoie de didactica materiei... iar didactica geografiei s-a facut la facultatea de geografie... Deci... In principiu daca ai face didactica materiei si practica pedagogica in domeniu ai putea preda geografie...

3 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Si eu am patit asa, am facultate profil mecanic, cursuri post universitar de pregatirea cadrelor didactice si nu pot preda tehnologie, desi e inrudita cu mecanica. Poate gasesti sa faci niste cursuri post universitare comasate de geografie.Mult succes!

| fabiola a răspuns:

Cel mai sigur intrebi la inspectorat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Dacă ai avut în timpul facultății și geografia ca studiu (materie), poți!
Succes.
Pa, pa.