| Me,myself & I a întrebat:

poate sa ma lamureasca si pe mine cineva:daca eu am terminat Facultatea de relatii internationale si studii europene si doresc sa fac masteratul si modulele pedagogice in geografie pot sa predau geografie in invatamant?

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

E adevarat ca modulul pedagogic poate fi urmat atat in timpul studiile universitare, cat si dupa terminarea lor.
Din cate stiu eu, cursurile de masterat sunt o continuare a studiilor universitare iar absolvirea unui astfel de curs nu iti schimba specializarea.
Prin urmare, chiar daca vei urma modulele pedagogice si masterul in geografie, nu te vei putea titulariza in invatamant.
Sfatul meu e sa te adresezi la secretariatul Inspectoratului Scolar din judetul tau, pentru informatii suplimentare. Ar fi pacat sa irosesti timp si bani si sa nu poti face ce ti-ai dorit.
Succes!

3 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Bine punctat miruna-apostol... Un detaliu pe care il uitasem este faptul ca nu esti obligat sa faci cursurile de pedagogie paralele cu facultatea... Doar ca daca le faci asa e mai avantajos... Deci... Poti face cursurile de care ai nevoie pentru a putea preda geografie in invatamant, dar le vei face contra cost. Si dupa astea iti va trebui si examenul de titularizare daca vrei sa fii sefa de catedra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Poți face master în geografie.
Modulul de pedagogie este la general, nu pe o specializare anume.
După ce faci modulul poți preda la școala generală, liceu, facultate.
Succes.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai cei de la inspectoratul scolar iti pot sp asa ca cauta nr de telef dela insp din judetul tau si intrebi nu ti poate da nimeni un raspuns mai bine decit cei de acolo succes