| Jony123 a întrebat:

Vreau neaparat sa urmez o cariera din urmatoarele: Politie, Jandarmerie sau Armata. La toate m-am gandit sa fac o scoala dupa liceu. As dori sa aud o parere de la fiecare, care ar fi mai avantajoasa din aceste trei? Vreau raspunsuri calumea, cu argumente. Dau si funda!winking

Răspuns Câştigător
| RaZvy97RaZvy a răspuns:

Deci Fortele Terestre sunt divizate in mai multe grupe: Infanterie,Mecanizate(Tancuri,Tab,tot cei pe roti ), Altilerie(tunuri, poate ai vazut la parade militare tunuri anti-tant sau anti-aerian) si mai exista o ramura care se ocupa cu Arme Chimice( gaze, bacterii... utilizate pe front). Infanteria intra in actiune in orce razboi (dupa mine este ce-a mai importanta ramura a Fortelor Terestre) in orce disputa intre 2 tari sau mai multe. Infanteria este formata din soldati care se implica in confilicte direct adica cum vezi in filme americane.(Soldati cu arme, echipament... fara tunuri, tancuri si nu-s ce ) Ca in filmele cu puscasii marini happy! Iti mai dau maine detalii

8 răspunsuri:
| RaZvy97RaZvy a răspuns:

Eu cred ca armata este ce-a mai avantajoasa deoarece ai apoape 100% un loc de munca asigurat si salariile sunt destul de bune pentru Romania, cand te gandesti ca unii lucreaza 12 ore pe zi pentru 1200 Lei/luna iar in armata lucrezi 8 ore si ai si un venit desteul de bun... Si daca faci o scoala superioara (Academia ) este si mai bine. La politie am auzit ca asteapta 2 generatii de absolventi pentru a fi angajati ...Parearea mea este ca armata de pana la urma cea mia buna alegere. Sper sa te ajute raspunsul meu pentru ca si eu vreau sa urmez o cariera militara.

| Jony123 explică (pentru RaZvy97RaZvy):

De jandarmeria ce parere ai? intre armata si jandarmerie, care ar fi mai interesanta si mai bine platita?

| RaZvy97RaZvy a răspuns:

Despre jandarmerie nu prea stiu foarte multe dar eu as alege armata deoarece sigur o sa faci mai multe decat in jandarmerie unde te mai bati cu niste huligani, intervii intre batai de clanuri, etc. In armata mai te duci intr-o tabara(depinde daca te duci la fortele terestre in infanterie sau cercetare dar si celelalte specializari mai au aplicatii ) intr-o misiune prin alte tari ( sigur si peste 10 ani SUA tot in razboi va fi cu o tara:coreea de nord, siria, gasesc ei )

| Jony123 explică (pentru RaZvy97RaZvy):

Vad ca mai stii cate cv despre armata, asa mai stiu si eu, dar poate sti cv care eu nu stiu. Povesteste-mi despre fortele terestre, infanterie, cercetare, ces cu ele, ce atributii au. cercetarea stiu, infanteria cv cv, dar nu-s prea sigur de ce stiu, fortele terestre-forte terestre ce poate sa fie, dar e o structura... ce rol are infanteria, cand intra in actiune etc. Ms pentru raspuns. Cred ca o sa iti dau si fundawinking

| Jony123 explică (pentru RaZvy97RaZvy):

Ok astept... big grin

| RaZvy97RaZvy a răspuns (pentru Jony123):

Trimitemi un mesaj cu id tau de messinger sau skype casa sa vb ca nu stiu ce ai vrea sa iti spun. Astept

| Jony123 explică (pentru RaZvy97RaZvy):

Bgd_b25 (mess)

| RaZvy97RaZvy a răspuns (pentru Jony123):

Deci Fortele Terestre sunt divizate in mai multe grupe: Infanterie,Mecanizate(Tancuri,Tab,tot cei pe roti ), Altilerie(tunuri, poate ai vazut la parade militare tunuri anti-tant sau anti-aerian) si mai exista o ramura care se ocupa cu Arme Chimice( gaze, bacterii... utilizate pe front). Infanteria intra in actiune in orce razboi (dupa mine este ce-a mai importanta ramura a Fortelor Terestre) in orce disputa intre 2 tari sau mai multe. Infanteria este formata din soldati care se implica in confilicte direct adica cum vezi in filme americane.(Soldati cu arme, echipament... fara tunuri, tancuri si nu-s ce ) Ca in filmele cu puscasii marini happy! Iti mai dau maine detalii

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Nu te duce...nu merita.Da-mi voie sa-ti povestesc experienta mea.M-am inscris, am fost anuntat cand sa-mi fac analizele.Mi-am facut analizele(au durat 3 zile analizele sa le fac). Apoi dupa ce mi-am depus dosarul cu analizele(totul a iesit ok fara probleme) au spus ca ma suna cand sa vin la testarea psihologica.A durat maxim 2 luni.Am fost chemat am dat testarea si am luat-o, a doua zi am luat si probele care nu sunt grele. Apoi mi-am lasat dosarul la CMZ(Constanta, de unde sunt eu). Faza este in felul urmator: Am un prieten bun care s-a inscris si el dupa mine.A luat probele cu mult dupa mine, eu le-am luat inainte.El a fost anuntat cand sa isi aleaga armele, la repartizare, iar eu asteptam mult si bine daca nu sunam la ei.Cand am sunat m-au luat cu vrajeala ieftine de buftea, ca vezi domne ca nu am lasat dosarul la ei si nu au ce sa mai faca.Decat sa o iau iar de la capat.Alt timp pierdut, alti bani pierduti.Si mi-am dat seama ca asteptau milogii spaga.Deci pe romaneste iti zic...invata tata o meserie si lasa aramata.E corupta si se intra pe pile.Eu am trecut toate probele pe merit si degeaba.Ca sa scape de mine, au inventat totul cu "nu ati lasat dosarul la birou".Fa ceva util si nu te gandii la bani. Poti sa faci banii aia si prin alte metode.O zi buna.