| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa devin Actrita..am 14 ani si vreau la 18 ani sa plec in S. U. A ...la ce facultate sa merg... ce imi recomandati..chiar vorbesc serios

21 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa urmezi UNATC-ul si abia apoi sa pleci. De ce? E simplu: pentru ca aici vei avea sansa de a invata meserie de la 0, asa cum in state nu vei putea. Vei lucra cu oameni grozavi in meseria lor si nici nu vei muri de foame. Dupa ce ai niste studii si niste garantii ale talentului tau poti desigur contacta un agent care sa te ajute sa-ti obtina pentru inceput cat mai multe casting-uri (daca esti cu adevarat buna nu vei avea probleme). In felul acesta poti pleca si in State, unde sa urmezi aceeasi reteta: cat mai multe casting-uri pentru inceput. Dar sa pleci fara studii de specialitate in State, doar cu un vis si fara CV e sinucidere curata. Acolo nu te va lua nimeni de la 0 iar lipsa de experienta te va trage in jos. Exista scoli superioare de arte/actorie dar sunt mega scumpe (scolarizarea la o facultate de genul anual trece de 100. 000$, bani pe care sunt convins ca nu ai momentan cum sa ii ai). Trebuie oricum sa vorbesti si cu parintii tai, sa vezi daca isi pot permite sa te sustina la inceput (oricum, chiar daca ai toate studiile terminate, talent cu caru si pleci in State, pana la obtinerea primului rol va trebui sa treci prin minim 3-4 luni de casting, ori asta costa si costa relativ mult). Trebuie sa rezolvi si cu engleza, ai deja 14 ani si cu timpul iti va deven tot mai greu sa inveti sa stapanesti o limba (se spune ca perioada in care trebui sa inveti intensiv limbi straine e 6-12 ani, dupa care devine tot mai dificil). Asadar, urmeaza un liceu pe o filiera filologica, apoi gandeste-te sa urmezi UNATC-ul, intra inca din liceu intr-un cerc de teatru, incearca inca din liceu sa participi la niste casting-uri ca sa vezi cum sta treaba si apoi, abia apoi, dupa ce ti se confirma talentul si ai acumulat si experienta gandeste-te cu adevarat la a pleca la Hollywood, pentru ca da, desi exista sa zicem 500 de actrite acolo care traiesc foarte bine, mai exista alte 5 milioane tot acolo care mor de foame...

mira
| mira a răspuns:

De unde stii ca ai talent?

| Dary234 a răspuns (pentru mira):

Eu dansez balet

Răspuns utilizator avertizat
| Elenaaa23 a răspuns:

Http://www.nyfa.edu/
NYFA-New York Film Academy
Este o academie unde poti invata de la cum se regizeaza un film(regizor) pana la industria efectelor speciale.
Aici ai mai multe optiuni: regie, actorie, jurnalistica, potografie etc...
Acum depinde si de tine cata ambitie ai si cat de talentata esti. Trebuie sa te gandesti foarte bine ce vrei. In primul rand sa stii engleza perfect, sa aiba cine sa te sustina financiar si cred ca ti-ar trebui si o recomandare din partea cuiva(eu cred ca astea conteaza destul de mult). Deci daca vrei cu adevarat asa ceva trebuie sa iei niste cursuri sa fii sigura ca iti place si te pricepi.
xoxo

| unknownn a răspuns:

Ai vorbit macar cu parintii daca te lasa? Daca te pot sustine financiar?

| temugin a răspuns:

Pai, draga domnisoara, daca vrei sa fii actrita, da la actorie! cauta-ti un oras care sa iti convina, un loc unde sa stai, dar cel mai important e sa iei viza!

| SMA a răspuns:

Buna! Iti spun ce stiu eu in legatura cu asta : Pai gandeste-te foarte bine daca vrei ca asta sa fie drumul tau din viata asta, daca chiar vrei sa devii actrita. In primul rand ca sa pleci in SUA trebuie sa cunosti engleza la perfectie. Deoarece nimeni de acolo nu te-ar angaja daca ai niste cunostinte medii in engleza. Apoi liceul, in unele licee de arta exista si profilul Actorie. Inscrie'te la un asemenea profil si de acolo iti incepi primii pasi. E o munca serioasa si trebuie sa ai o memorie foarte buna. Momentan mai gandeste'te..deoarece ai 14 ani si gandurile si ideile iti sunt foarte usor de influentat. Bafta!

| TheLawyer a răspuns:

Dupa cum a zis si mira: de unde stii ca ai talent? Pana la 18 ani cu siguranta iti vei schimba ideile, nu este usor ceea ce vrei tu sa realizezi. Iti trebuie sa obtii viza, sa stii foarte bine engleza plus o situatie financiara buna. La varsta ta e normal ceea ce iti doresti, dar cu timpul vei descoperi si alte lucruri care te vor face sa renunti la anumite idei, "visuri" happy

| eugenialove a răspuns (pentru TheLawyer):

Mda is de acord cu tine pina la 18 ani o sasi schimbe ideiele am si eu 13 ani jumate si trebuie deja sa ma gindesc despre acum ce vreau sa devin in viitor prima am vrut sa devin cintareata apoi meam dat seama ca o sa fie inposibil pentru mine dupa vreiam sa devin politista si ai mei nu prea vor am zis ca o las balata si acum am zis si eu ca visul meu cel mai mare e sa devin fotomodela sau actrita dar totusi cred ca va fi inposibil pentru mine in plus finca familia mea nu are atitea bani pentru atitea studi

| qLoveSmileღ a răspuns (pentru eugenialove):

Aoleu. Scumpii, nu o sa ajungi nimeni in viata daca scrii in halul asta. Vai, ce mi-e mila de tine. :3 O sa ajungi sa fii femeie de servici.

| eugenialove a răspuns (pentru qLoveSmileღ):

Invatate sa scrii tu ok. si nu imi spune mie ce o sa ajung in viata finca greseli de tastatura pot sa fie, si in + cind scriu la pc nu ma uit sa nu fac nici o greseala asa ca gura mica

Răspuns utilizator avertizat
| Gorgos_Florin_1999 a răspuns:

Am 14 ani vreau sa devin actor ce sa fac?