| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să fac o facultate în România sau în străinătate. Ceva din care să iasă bani, aproximativ 10 mii de lei. Menționez că locul de muncă vreau să fie în România și facultatea vreau să o fac în orice țară, inclusiv România. O facultate bună, ca apoi să mă angajez undeva unde se plătește bine

38 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Dacă pe TPU toți sunt proști de ce ne mai întrebi?
Șterge contul și treci pe TikTok!

| Mlarisa58 a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

Asta poți face tu dacă vrei!

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru Mlarisa58):

Nu, mersi. Gentleman fiind ți-am cedat locul. Succes și să nu mă dezamăgești.

| Mlarisa58 a răspuns:

Și cum vrei să vorbesc când tu vorbești urât de mine? Asta să îi spui cui vrei tu dar nu mie. Nu ai tu dreptul să te iei de mine, sigur ai peste 30-40 de ani, nu ai loc de muncă și îi judeci pe alții că vor să facă ceva în viață. Hai marș la muncă boule!

| Mlarisa58 a răspuns:

Auzi deja asta este nesimțire. Nu îți e rușine așa puțin. Să îți fie rușine.

| Mlarisa58 a răspuns:

Ce amuzant te crezi tu...

| RobertMoon a răspuns:

Eu zic sa te gandesti ce ti-ar place sa faci, adica in ce domeniu ai vrea sa lucrezi de placere. Degeaba lucrezi undeva unde poate se plateste bine, dar te intorci acasa cu nervi si suparata. Eu sincer prefer sa fac ceea ce imi place pe bani mai putini (ca sa duc o viata mai fericita) decat sa lucrezi pe bani multi si sa nu fac ce imi place. Apoi chiar daca termini o facultate buna ai nevoie de experienta in orice domeniu, iar aici ma refer la faptul ca in timpul facultatii treuie sa faci voluntariat sau sa asisti la jobul pe care il vei urma apoi, asta e un mare plus. Asa nu te angajeaza nimeni cu o diploma, trebuie sa te descurci foarte bine in domeniul acela ca sa iti meriti banii, studenti cu diplome sunt fara numar.

| RandomUserName12 a răspuns:

Hai sa-ti zic eu un mic secret. Am 20 de ani, lucrez in domeniul IT, nu sunt angajat nicaieri si nu am facut facultate si recent am inceput sa castig 2000 de euro pe luna in timp ce acum cateva luni faceam 300 si acum un an lucram pe gratis. Suma asta creste si tot creste.
1. Daca vrei sa ai un VENIT, nu SALARIU ci UN VENIT de 10.000 de lei pe luna, scoate-ti din cap ideea de job, bine? Sa stii ca sunt si alte metode 100% legale de a face bani, in afara de a fi angajat undeva. https://www.youtube.com/watch?v=JmzoLl3sFvk. Uita-te la video-ul asta ca sa intelegi cel mai bine. Nu zic ca sa nu te angajezi deloc. Angajeaza-te oriunde si fa ceva inteligent cu acei bani. A da. daca am zis ca job-ul nu este singura modalitate de a castiga bani, sa stii ca nici facultatea nu este singurul loc de unde poti sa obtii informatii. Dar depinde de ce vrei tu sa inveti. Unele lucruri se pot invata doar la facultate, alte lucruri se pot invata doar de pe internet sau de la mentori. Alegerea este a ta.
2. Nu este necesar sa faci o facultate. Repet, eu nu am facultate si nici nu am de gand sa fac. Atentie. am zis ca nu este necesar, nu ca nu ar trebui sa faci. Daca faci una fa-o cu cap. Daca te duci la facultate cu gandul ca facultatea o sa-ti asigure tie un loc de munca, te duci degeaba. Facultatea iti ofera doar niste informatii. Ce faci tu cu acele informatii, este fix problema ta. Dar vreau sa-ti zic un secret : facultatea nu o sa te invete cum sa faci bani;). Va trebui ca tu sa-ti gasesti drumul spre acel venit.
3. Fa-ti mai multe surse de venit.,, Daca ai o doar o singura sursa de venit, esti la un pas distanta de saracie" - Warren Buffett
4. Educatia ta nu o sa se termine odata cu facultatea. Dupa facultate va trebui ca in continuare sa te educi, sa inveti si sa te dezvolti. Tine minte ca venitul tau este reprezentat de cunostintele tale. N-ai sa vezi niciodata o persoana foarte educata, inteligenta, harnica si perseverenta, ca are un venit de 2000 de lei pe luna la varsta de 30-35 de ani sau mai mult.
5. Bani ies din orice atat timp cat stii ce faci si esti buna la acel ceva.
6. Toti avem 24 de ore la dispozitie. Cum se face ca unii castiga 2000 de lei pe luna si altii 1 milion de euro pe luna? Cum se face ca altii lucreaza 12 ore in fabrici pe 2000 de lei pe luna si altii lucreaza 8-12 ore si castiga 5000 de euro pe luna? Ce trebuie tu sa retii din asta este ca munca grea nu inseamna neaparat si venit mare. Banuiesc ca ai auzit de multe ori ca daca vrei bani trebuie sa muncesti mult si din greu. Gresit! Trebuie sa muncesti mult, din greu si cu cap.;)
6. Vreau sa tii minte urmatorul lucru : Diferenta dintre tine si cel mai bogat om din lume sunt DOAR CUNOSTINTELE, atat. Iar daca cunostintele te despart de bogatie, atunci afla de la mine ca informatiile sunt peste tot. Ma rog. poate nu vrei bogatia pe care o au unii, dar de retinut este faptul ca informatiile sunt foarte valoroase si este singurul lucru care-i diferentieaza pe cei bogati de cei saraci.
Succes!