| Anonimulantisocial17 a întrebat:

Ce loc de munca pot avea in Romania cu 12 clase si bac? Mentionez ca locuiesc intr-o comuna la 60 de Km de Timisoara si la 10 km distanta de un orasel mai micut care nu prea are multe oportunitati, iar daca ma angajez in Timisoara minim 1000 de lei s-ar duce pe chirie iar restul ar fi prea putin pentru a putea strange in cativa ani bani pentru o casa sau un apartament, sau cel putin a pentru a putea pune deoparte in fiecare luna o suma. Eu ma gandeam sa ma angajez la fan curier sau Cargus ca curier dar nu stiu daca ma angajeaza cineva la anul ca sofer la 19 ani fara exprerienta. Dati-mi exemple de joburi si ce salariu as putea avea? Ati lua in calcul si plecatul in strainatate daca ati fi in locul meu?
Nu pot merge la facultate pentru ca traim trei persoane, eu, sora mea si mama din salariul mamei care este minimul pe economie, adica in jur de 1550 lei iar la anul acesta vom termina amandoi clasa 12 si nu ne poate intretine mama pe amandoi la facultate si de aceea se va duce doar sora mea.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cauți o chirie împreună cu alți tineri și ajungi la 300 lei pe lună chirie. În Timișoara sunt multe oportunități. Sunt cursuri de calificare pe meserii cerute pe piață, dacă le cauți.

| Alverto a răspuns:

Îți recomand câteva videoclip-uri și tot de pe canal
https://youtu.be/I9xCFWu8ZCQ

https://youtu.be/9-z4FrTDk3U

https://youtu.be/6pnhjIe3TIE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te poţi angaja ca şi casier la un supermarket, ajutor de bucătar, barman, ospătar. Sunt meserii sigure, unde eşti la adăpost şi nu pe drumuri ca să te expui riscurilor de tot felul, aşa cum ai face-o dacă ai fi curier.

| RaduRobertRO a răspuns:

E greu de facut o lista, poti fi orice nu necesita studii, nu exista restrictii, in functie de ce stii sa faci, de la muncitor necalificat si pana la job-uri in IT [ daca te pricepi ], cat despre facultate, exista si varianta sa muncesti si sa te intretii pe timpul facultatii. Nu e usor, dar o fac mii de tineri. Mai exista varianta sa te califici intr-o meserie, ca nu toti trebuie sa fie ingineri. Bafta!

| Pantagruel a răspuns:

Invata sa tunzi. Cauta sa obtii si o calificare. Faci bani frumosi daca esti talentat. Esti mereu curat, lucrezi lejer, cunosti lume si in viitor iti poti deschide propriul salon.
E o idee happy

| gaby24 a răspuns:

Salut un loc de munca care e cat de cat platit e in Germania ca sofer da-mi mesaj iti dau nr si castigi cel putin 2500 euro lunar, daca vrei in Buc sunt mii de oportunitati acu depinde unde vrei la facultate!

| Merry17 a răspuns:

Te poti angaja la o firma de curierat, chiar si fara experienta, ai mai avea optiunea de a te apuca de marketing afiliat sau multi level marketing, pentru ca sunt locuri de munca la care nu este nevoie de prezenta ta fizica. Marketingul afiliat e mai usor dar MLM-ul e mai atractiv din punct de vedere al banilor