| SmokeyEye a întrebat:

Vreau să mă îmbogățesc (financiar). Ce metode rapide, legale și decente îmi recomandați?

Răspuns Câştigător
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

S-o crezi tu ca la noi in tara sunt preturi mari iar in tarile civilizate sunt preturi mici. Cu exceptia SUA (care este o superputere mondiala unde s-a inventat prosperitatea) peste tot sunt preturi mult mai mari ca la noi. Sa te duci in vestul Europei (Germania, Anglia, Franta, Austria) sau chiar in Grecia (ca e pe langa noi) sa vezi ce inseamna preturi adevarate.
Intr-adevar, in occident raportul salarii/preturi este mult mai bun ca la noi dar asta este cu totu altceva.
In Romania se poate face business dar pentru asta trebuie sa ai spirit de intreprinzator si idei sau macar o tona de experienta in spate (pentru a putea pleca pe picioarele tale fara a mai fi angajatul nimanui). Nu in ultimul rand iti trebuie si capital ca sa faci ceva serios, nu oricine poate sa plece de la 0 si sa construiasca ceva.
Userul care a pus intrebarea asta n-are nimic din ce am enumerat eu mai sus asa ca nu e momentul pentru el/ea sa faca pasul asta, pasul asta se face cand ai idei si simti ca poti sa faci treaba asta (e un feeling pe care nu-l are oricine, d-aia majoritatea falimenteaza). Este exact ca intr-o depasire grea pe sosea, trebuie sa stii cand si cum s-o faci pentru ca altfel sfarsesti tragic.

15 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daca as sti nu as mai sta pe TPU ci undeva pe un iaht band cognac si fumand trabucuri cubaneze. Una peste alta cred ca ceea ce vrei tu e de domeniul SF-ului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca imi dai mie 200 lei iti spun secretul happy

Spune chestia asta la 50 de persoane credule si... Succes garantat!
Sau poti merge la munca, dar nu cred ca te imbogatesti happy

| SmokeyEye explică (pentru anonim_4396):

Lucrez în cel mai bine plătit departament din România, dar până și managerii câștigă cât să se laude sau să plătească o rată la o casă și mașină. Cred că soluția în țara noastră, pentru a te considera bogat, e să economisești și apoi să investești, să cumperi și să vinzi. Dar ce să vând?
Munca, cu siguranță nu e răspunsul la această întrebare. Desigur, trebuie să muncești ca să ajungi sus, dar nu pentru cineva, ca angajat.

Mă așteptam să primesc ca răspunsuri exemple reale, dacă știți persoane care au făcut bani repede, și cum.( nu vedete)

| anonim_4396 a răspuns (pentru SmokeyEye):

Si care este cel mai bine plătit departament din România?

Pai la atata succes, cred ca ar fi mai bine sa ne spui tu cum se face.
Dar sa nu ne minti ca in CV :)
http://www.tpu.ro/......vreo-lege/

| SmokeyEye explică (pentru anonim_4396):

IT

| SmokeyEye explică (pentru anonim_4396):

Cum se face? Se învață, se face o școală, se învață mult pe cont propriu( facultatea te învață doar cum să înveți și eventual de unde). Apoi voluntariat în domeniu, care să te ajute să cunoști oameni și să te dezvolți. Multe limbi străine, (eu știu 4, bine) și un portofoliu bine definit care să demonstreze că ești un om capabil, inventiv, că vrei mai mult, CV-ul ar trebui să fie schematic, nu recomand modelul europass. Poți frumos să reprezinți printr-un grafic cunoștințele tale, mai multe detalii aici. http://bashooka.com/......me-design/

Asta desigur, dacă vrei să fii un angajat ideal, care merită să fie promovat. Dar eu nu vreau să lucrez pentru cineva, vreau inversul, să lucreze alții pentru mine.

| FatUglyVirgin a răspuns:

Iti vinzi organele.

| Bogdan_Mirica_1991 a răspuns:

Simplu laughing dai tzepe...

| JustaGirl99999 a răspuns:

Cred ca mai bine ai pleca din Romania, ai avea un trai mult mai decent in alta tara, adica la noi chiar si cele mai mari salarii sunt mici, iar preturile sunt fooooarte mari la tot pe cand in alte tari e invers. In Romania cel mai bine castiga cei care se ocupa cu lucruri ilegale, ca daca esti cinstit nu rezolvi nimic si treaiesti in saracie. Sper ca te-am ajutat. happy

| CosminC86 a răspuns (pentru JustaGirl99999):

Tu crezi ca tot ce zboara se mananca? Daca pleci din Romania, unde te duci sa traiesti mai bine? In Italia? In Franta? Te vor exploata la maxim si niciodata nu te vor privi ca pe un egal. Va aud pe toti ca plecati din Romania. Unde, in cosmos? Credeti ca acolo umbla caini cu covrigi in coada?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru JustaGirl99999):

S-o crezi tu ca la noi in tara sunt preturi mari iar in tarile civilizate sunt preturi mici. Cu exceptia SUA (care este o superputere mondiala unde s-a inventat prosperitatea) peste tot sunt preturi mult mai mari ca la noi. Sa te duci in vestul Europei (Germania, Anglia, Franta, Austria) sau chiar in Grecia (ca e pe langa noi) sa vezi ce inseamna preturi adevarate.
Intr-adevar, in occident raportul salarii/preturi este mult mai bun ca la noi dar asta este cu totu altceva.
In Romania se poate face business dar pentru asta trebuie sa ai spirit de intreprinzator si idei sau macar o tona de experienta in spate (pentru a putea pleca pe picioarele tale fara a mai fi angajatul nimanui). Nu in ultimul rand iti trebuie si capital ca sa faci ceva serios, nu oricine poate sa plece de la 0 si sa construiasca ceva.
Userul care a pus intrebarea asta n-are nimic din ce am enumerat eu mai sus asa ca nu e momentul pentru el/ea sa faca pasul asta, pasul asta se face cand ai idei si simti ca poti sa faci treaba asta (e un feeling pe care nu-l are oricine, d-aia majoritatea falimenteaza). Este exact ca intr-o depasire grea pe sosea, trebuie sa stii cand si cum s-o faci pentru ca altfel sfarsesti tragic.

| JustaGirl99999 a răspuns:

SirLancelotTheBrave nu ai dreptate pentru ca chiar am fost in Grecia, chiar in Atena si lucrurile erau chiar ieftine.De exemplu am vazut o gramada de bluze si haine cu cate 1, 2 euro si nu erau second hand. Sau in Italia unde o salopeta era 15 euro la salariile lor de 2000 de euro (pentru o femeie de servici ), iar la noi la salarii de 2000 de lei, cel mai mic pret la o bluza este de 30 de lei. Sa nu crezi ca as fi raspuns la intrebare fara sa stiu. Stiu lucrurile alea pentru ca am mers prin multe tari straine si am observat asta.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru JustaGirl99999):

Inseamna ca n-ai observat destul de bine daca tu compari preturile din Grecia cu cele din Romania.
Am fost in Germania, Austria, Ungaria, Bulgaria si Grecia (in toate de curand, interval 2012-2014) si am ramas prost sa vad cat costa o masa la restaurant, o noapte de cazare sau un bilet de autobuz/tranvai/feribot si tu ma inebunesti cu salopete facute in Malaezia sau China si vandute pe toate pietele la preturi de nimic.

| Фдуч_Мдфв_1995 a răspuns:

Fa rost de o bacnota de 500 ron, si fugi cu ea cat de tare poti tu, si o sa vezi ca se inmulteste in functie de cate ori picioarele tale au atins pamantul valoarea bacnotei se dubleaza, e demonstrat printr-un studiu facut de cercetatori britanci.