| CInEmAx a întrebat:

Vreau sa ma sfatuiti daca se merita sa te faci profesor de romana? fundatongue

Răspuns Câştigător
| pwp a răspuns:

Buna!
nu prea se merita!
ce sa faci cu 8 milioane pe luna? sad
mai bine te indrepti spre alta cariera!

9 răspunsuri:
| DenisaAbdn a răspuns:

Nu trebuie sa pui partea financiara pe primul loc, ci sa faci ceea ce-ti place, pentru ca doar asa devii eficient si motivat. Munca de profesor e o munca grea dar cu multe satisfactii. Statutul de profesor il obtii relativ usor, dar trebuie sa fii pregatit sa inveti mereu, sa tot dai examene si sa fii inspectat. Daca insa, pe langa toate astea, reusesti sa inveti cum sa-i intelegi pe copii, cum sa abordezi situatiile dificile, sa fii la curent cu toate noutatile in domeniul tau pentru a sta demn in fata elevilor, daca ai daruire pentru profesia asta si dragoste pentru copii, atunci devii acel profesor mentor pe care il indragesc, il respecta si il tin minte toata viata, generatii intregi de elevi. Iar tu ca profesor, presupun ca ai marea satisfactie sufleteasca ca ai contribuit la formarea lor, cel putin ca oameni.

| Parmalat a răspuns:

Profesor de romana pentru strainii care lucreaza aici poate laughing
Nu se merita daca nu mai faci si altceva pe deasupra. Stii si tu foarte bine ce salarii au profesorii, in special cei debutanti. Iar ca profesor de lb. romana chiar nu ai cum sa progresezi, posibilitatile tale sunt limitate.
Ca profesor de informatica, de engleza sau de alte materii cu mai multa cautare ai mai multe posibilitati de progres, de colaborari etc...

| pwp a răspuns:

Mersi pentru funda happy

| SkyFly a răspuns:

Salut! A fi un simplu profesor de romana in Romania in zilele astea nu e poate cea mai buna optiune, insa a fi profesor pentru ca iti doresti din tot sufletul, poate ca merita.
E adevarat ca salariul e mic, nemotivant, elevii sunt impertinenti, indiferenti si printre multe altele, nerespectuosi, insa daca ai acel har de a preda, de a asculta si de a da sfaturi, intr-un cuvant: de a fi profesor, trebuie sa iti urmezi calea. Intotdeauna te vei gandi la acest lucru si iti vei spune "cum ar fi fost daca?".
Eu personal am fost sfatuita de toti profesorii, de tot colegii si de cunoscuti sa urmez Facultatea de Litere pentru a putea deveni profesor de romana, aveam talent, mi-ar fi placut, nu ma interesa salariul, insa am ales altceva pentru ca din punct de vedere al pasiunii prima altceva si uite ca imi place enorm de mult ce fac si nu-mi pare rau nicio clipa ca am ales acest domeniu, desi sunt atat avantaje cat si dezavantaje, ca oriunde, de altfel.
Alege cu inima si cu mintea si nu te descuraja, fa ce iti place, pentru ca tu vei fi cel care se va bucura sau va suferi in urma acestei alegeri.
Mult succes!

| yumeee a răspuns:

Deloc.
- salariu slab, de toată jena.
- stres continuu datorită elevilor din clasele româneşti din ziua de azi.
- muuuuuuuuulte ore.
Rezultatul?
La 60 de ani o să fi un moş sărac şi nebun.
Nu fă prostia asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se merita e foarte putin platit

| methamorphosis a răspuns:

Ce mai stai? nu vezi ca incepe sa ne domine romii?

| l1t7leb0y18 a răspuns:

Salut! Nu iti spun de rau... sper sa nu ma intelegi gresit. dar in Romania nu se merita chiar cu adevarat.Sa iti explic si de ce.Banuiesc ca stii ce galagie fac colegii tai la orehappy si e chiar foarte stresant sa fi profesor.iti iei banul, dar nu ajuta la nimic! Nu cred e suficient de bine! dar daca iti doresti asta.si castigi bine ca sa iti poti achita facturile si sa ai strictul necesar.in Romania e bine decat delochappy depinde cati ani ai! poate gasesti in alta tara.eu sunt in U. K. acum. Primesc funda?happy

| cojo a răspuns:

Merita sa te faci profesor de romana... dar in America! In Romania esti bataia de joc a politicienilor.