| loving3112 a întrebat:

Daca facultatea pe care o urmez e autorizata si nu e si acreditata nu am dreptul de a-mi exercita meseria pe baza diplomei de licenta?

Răspuns Câştigător
| eleganta a răspuns:

Daca nu e acreditata facultatea inseamna ca o faci degeaba.nu poti profesa...

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca o facultatea nu este acreditata ea nu va putea organiza examen de licenta si nici sa emita respectiva diploma. Dreptul de a organiza examen de licenta si a emite diploma il au numai facultatile acreditate. De aceea va trebui sa dai examenul de licenta la o facultate acreditata, care te primeste la acest examen. Conform OUG nr. 75/2005 autorizarea provizorie este prima etapa din procesul acreditarii si da dreptul doar la organizarea examenului de admitere si a procesului de invatamant. Numai bine!