| Boyka2018 a întrebat:

A construit careva o casa pe structura metalica, lemn sau panouri sanwici? Si daca da cum este? Si daca nu de ce nu.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca da cum este? Cum sa fie este casa normala.Si daca nu de ce nu? De ce nu construiesc unia case asa? Pai fiecare face ce doreste cu banii lui.
Cadn vrei sa faci o casa poti estima costu in fctie de ce materiale doresti sa folosesti. Unde pui ca si manopera este diferita, plus de asta romanii habar nu au de casele cu structura de lemn, deci de aia se merge asa mai mult pe ce au mostenit.
Indiferent ce casa ai face, daca o face altul, adica sa platesti manopera e scumpa.Si este cu atat mai scumpa cu cat se foloseste o metoda mai noua,chiar daca e mai usor,daca metoda se foloseste rar,cum sunt casele astea pe structura de lemn manopera e mai scumpa. Odata ca nu gasesti om sa stie despre ce este vorba,iar companiile sunt scumpe,esti fortat sa faci cu aia.
Daca faci singur,se poate face daca stii sa bati cuie in lemn laughing atunci asta cu structura de lem este mai ieftina, nu ai nevoie de meseriasi, bati un cui aiurea nu-i problema, il scoti sil bati iar laughing nu e ca la beton sau zidarie, ai zidit ai pus beton ala esti la revedere.
In Nord America toat casele sunt asa pe structura de lemn, deci in Canada unde sunt asa temp obisnuite dealde minus 40 iarna tot asa sun casele facute.Ce conteaza la o casa este izolarea termica, aia e tot.Restu ca ai tu zid de ciment,sau de caramida nu te incalzeste cu nimic. Fundatia sa fie buna,asta da conteaza foarte mult la o casa asa cu structura de lemn.Ce ar fi bine este sa faci structura din beton,iar peretii intre din lemn sau metal,in cazul asta nu o sa mai ai probleme in ce priveste crapaturi,sa se lase usile ferestrele etc.
In sf indiferent ce faci,cum faci,este bine sa pui toate materialele pe hartie,pui si manopera,asta la fiecare varaianta,apoi vezi care este mai ieftina,mai buna.
Asa din start iti zic ca astea pe lemn is mai calduroase, asta pentru ca izolarea termica se face asa cum ar trebuie facuta si la cele din caramida sau beton, insa oamenii izoleaza la exterior, ei protejeaza caramida nu se gandesc la ei laughing adica ca la neoameni sa zic asa.
Daca ai izola o casa din caramida ca una pe structura de lemn te duce mult mai scump, asta te asigur.
Structura metalica la ce anume te referi? Ceva gen hale din alea sau cum sunt supermarketurile? Zic stalpi din metal de sustinere ca structura? Aia cred costa destul de scump, dar merge si asa.Trebuie sa vezi pretu materialelor si cine iti instaleaza.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu. Si îți explic simplu de ce. Pentru ca tot ce ti se spune despre aceste case e de fapt marketing.
Nu sunt de meserie constructor, insa am construit pentru mine si am cântărit fiecare achiziție. La o casa de doua nivele, 100 mp pe nivel, caramida porotherm a costat 12.500, la vremea respectiva 3000 de euro. Tot cam la același preț vene si BCA-ul.
Acum sa fim serioși, fundația e identica (stiu ca unii vor zice ca nu, dar poți sa o faci liniștit identica). Apoi acoperișul este fix la fel. Ușile, geamurile, instalația electrica, instalația sanitara, instalatia de incalzire, termoizolația, fațada, amenajarile interioare, totul e la fel.
Prin urmare, presupunând ca structura pereților o primești GRATUIT, ai economisit 3000 de euro.
Diferența la valoarea casei o poți estima singur.

| relian a răspuns (pentru regis):

Iauzi ce calcule destepte faci.Caramizile costa cat spui, dar cine le zideste, aia se pare ca ai uitat laughing te duce mai mult manopera decat costu caramizlor de care spui;

| regis a răspuns (pentru relian):

Si la alte structuri nu plătești manopera? Crede-ma ca da, si chiar mai mult, pentru ca zidari se găsesc cați vrei, in schimb montatori mai greu.

| Boyka2018 explică (pentru regis):

Mersi

| relian a răspuns (pentru regis):

Trebuie sa faci ceva care sa nu necesite meseriasi. Zidari gasesti la freu nspui tu, ce zidari din astia parliti? Toti sunt meseriasi, au fost prin Italia, pe unde au mai fost apoi se intorc in RO mamri meseriasi, dar ei de fapt nu au nici o meserie.Arata si mie un meserias cu scoala, daca mai gasesti in ro asa ceva. Poate ceva electricieni care lucreaza la companiile astea mari, dar in rest is numa de genu cum am aratat eu.Fac numa buleala, vin ei la mama si baga furtun din asta ce se pune la masni laughing doar asa sa protejeze cablu, apoi il pune sub podeaua de beton laughing ca asa au vazut ei in italia.Ba frate ma lesi,zic ia scote cablu asta afara, poti? Trage si la revedere, pai zic ba tu esti taun, daca ai pus furtun ce se indoaie la apasare, il inoaie si un sugar si un sobolan daca trece pe el il indoaie, ai pus betonu si sa turtit de tot.laughing cam astia sunt meseriasi in RO.Deci eu nu ma apuc sa aduc deastia, pentru ca la zidarie nu-i lemn frate.da lemnu il bati, l-ai pus tramb scoti cuiu il pui iar happy0 zidaria a facut gresit ce faci? Il dai afara si paguba? Deci meseriasii trebuie eleminati cat mai mult posibil. Faci tu daca te pricepi sa bati cuie, sa surubaresti, nu ai nevoie de meseriasi la o casa cu structura de lemn.Montatori de care anume? Am si zis daca nu faci singur te duce mai scump, asa este pentru ca meseriasii astia parliti nu au mai vazut case de genu asta, deci nu stiu ce sa faca.Ca urmare trebuie sa mergi la o firma, asta daca nu ma gasesti pe mine ca stiu laughing doar ca eu nu sunt in RO, daca as fi fost as fi facut laughing Ce pot sa fac este sa asist online pe ala care este curios sa faca, sa-i dau desene, sa-i spun exact ce si cum trebuie facut.Nu e greu deloc dar na daca nu ai mai vazut, nu ai mai facut normal ca nu te bagi.

| regis a răspuns (pentru relian):

Comparam mere cu pere. Ori socotești ca își face omul singur, ori socotești cu manopera
Daca vrei sa faci o comparatie realista, nu iei in calcul o varianta cu manopera si cealalta fara. Pana la urma, daca vrea omul sa faca singur, nici la zidit BCA nu îi trebuie masterat.

| relian a răspuns (pentru regis):

Ai dreptate,insa lui am scris si am spus,ca oricare metoda il costa,asta daca aduce pe altul sa faca. Iara metoda cu lemn e si mai scumpa, pentru ca nu prea se foloseste, iar cei care fac is scumpi.
Eu am spus de lemn ca poate oricine, nu trebuie sa fii mester, bati un lemn stramb il scoti si-l pui drept.Ok zidesti tu, dar daca zidesti stramb ce faci? Asa ramane laughing despreasta ziceam