| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am auzit și văzut ca poți construi o casa din panouri sandwich pe structura metalica. Intrebare mea este dacă îți trebuie vreo autorizație de construcție. Și dacă trebuie sa mai plătești ceva în plus?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru orice constructie aprobare. Necesita Autorizatie de Construire in conformitate cu prevederile Legii 50/1991, a ORDINULUI 839/2009, ORDINULUI 3454/2019, a Legii 7/2020 cu modificarile si completarile ulterioare.
De platit platesti pentru proiect, materiale si mana de lucru daca n-o faci tu.

| relian a răspuns:

Pt oriuce fel de constructie, indiferent din ce o faci, ai nevoie de autorizatie, poti sa faci si din pamint, tot trebuie autorizatie.
Sa platesti in plus ce anume? Platesti cei de platit ca toata lumea, sau ce se plateste cand faci o casa.Ca idee eu nu as face casa de genul ala,alea is depozite ce se fac asa schelet metalic cu tabla,dar na fiecare cu cei place.

Asa daca vrei schelet,faci scheletu din beton,iar intre pui leturi de lemn,ori profile de metal de alea ce is la magazine,pe afara pui placaj OSB si la interior rigips,intre se pune vata minerala,vata de sticla,spuma,deci izolezi de ce bani ai.
Tot intre osb si rigips pui cablurile de curent,tevile de apa si aia e tot,ai terminat lucrarea,dar ai schelet de beton,scheltu de fier crede te costa mai scump.
Ce zic eu o faci tu singur,asta daca stii sa faci ceva,asa daca nu stii sa bati un cui macar,atunci platesti.
Oricum placa de beton jos si fundatie tot trebuie sa faci,deci nu gata doara scheltu metalic si panouri si ai casa.

Deci trebuie fundatie, canalizare, apa trasa acolo, torni placa de beton si pe astea se pune acel schelet metalic, care eu las face tot din beton.
Cine stie ce profile or fi, la un vint mai tare se indoaie casa pe tine laughing

| Mihai0101 a răspuns:

De case facute din containare ai auzit? Ar putea sa-ti placa si sunt foarte ok.
Vezi pe net sunt destule proiecte.
asta e doar un exemplu uitate pe net sunt multe.
https://www.bricodepot.ro/......cu-mediul/