| Balan_Ioana_1988 a întrebat:

Ajutor! In baia mea miroase foarte urat!
Stau la casa, am fosa.
Am inchis orice sursa de miros...la cada, wc, bideu, sifon, peste tot am apa pe teava( ceea ce opreste mirosul).
Am avut o aerisire am inchis ca mi s-a parut ca venea pe acolo.
Am schimbat garnitura in spatele wc lui.
E totul etans.
Am geam si-l mai las deschis, daca il inchid mor.ce urat miroase.
Am mirosit fiecare sursa..nu vine niciun miros.
In schimb daca las usa si geamul inchise, cand intru lesin

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ai fosa, fosa aia are aerisire sau cum e facuta? O fosa trebuie sa fie aerisita, altfel se creeaza presiune acolo si daca n-are pe unde iesi vine la tine, apa din sifon este nimic la presiunea ce se creeaza intr-o fosa deci daca nu ai fosa cu aerisire asa vine, trece prin apa din sifoane.
Daca nu-i de aici atunci nu stiu ca nu ai dat detalii ce ai tu la fiecare chiuveta, ce ai la baie la wc.La fiecare chiuveta trebuie sa ai sifon, de la sifon se pleaca cu teava spre canalizare care trebuie sa fie etansa, deci lipita. Daca acel sifon nu este f etans in conectia la canal pe acolo vine, la fel si la cada.Eu stiu ca la fel vine si la mama, i-a facut un instalator o magarie de instalatie, a pus sifoane si capatu alantu la bagat in canalizare, dar cum sa zic bagat doara asa, teava de la canal este dubla ca diamentru fata de teava de la sifon laughing i-am zis ba nene ba pai la ce ai pus ma sifon la ce foloseste? Sta ala si se uita la mine ca la leopard laughing nu stia ce ii zic.Deci despre astea este vorba,nu trebuie sa exista scapari intre chiuvete si canal,absolut deloc,intre wc si canal deloc,intre cada si canal deloc,etans totu,ca sifonu ala de aia este sa opreasca aerul din canal sa urce la tine in chiuvete, cada etc. Daca pe linga teava de la sifon bagi degetele degeaba mai ai sifon.
Daca ai aerisire la fosa,deci daca este aerisita aeru vine totdeauna spre sus, deci vine spre chiuvete, cada si daca la instalatie nu ai aerisire, deci cred stii despre ce vorbesc, aerisire la chiuvete la wc la cada, aerisire care merge sus pe casa sau oricum pe acolo, deci aerul ala la fel poate invinge rezistenta apei din sifon si sa iasa in interior.Astea ar fi toate cazuele posibile, altceva nu vad pe unde ar intra, sau de ce ar intra mirosu la tine.Verifica,refa instalatia asa cum se face o instalatie si dupa nu vei mai avea miros.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sub cada ai acces? Sa nu ai vreun hoit pe acolo.

| Balan_Ioana_1988 explică (pentru regis):

Nu e nimic. am acces.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Miroase daca tragi tu apa sau vecinii? Ca nu inteleg, a ce miroase a rahat? sau a ce.

| Balan_Ioana_1988 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Stau la casa am zis. Si am fosa. Ce vecini?

| aneliram a răspuns:

De mult?
Daca ai vreun soarece, ceva, ( se mai intampla) mort pe acolo...

| Balan_Ioana_1988 explică (pentru aneliram):

Nu am niciun soarec...cel putin nu in baie.

| KlArt a răspuns:

Si cum ai vrea sa fie? Tocmai asta e motivul: lipsa aerisirii dupa ce te c**i

| Balan_Ioana_1988 explică (pentru KlArt):

Bravo! Inteligent raspuns. happy Ce parte din AM GEAM si-l tin deschis nu intelegi?laughing) si sa-ti mai zic ceva? nu folosesc baia asta..asa ca nu ma c...c cum zici u.winking Deci nu de aici vine mirosul. Stai jos. Ai 4