| flo1914 a întrebat:

Am acasa calorifere/radiatoare normale(orizontale) si doua radiatoare verticale. Instalatia a fost facuta noua de la inceput, caloriferele au fost si ele noi. Problema mea e cu cele doua calorifere verticale care tot scot sunete. Din cand in cand, se aude in ele ca si cu ar da cineva cu unghia sau cu un obiect. Initial am crezut ca numai atunci cand porneste centrala dar se aude si cand e in repaos. Cand ni le-au montat instalatorii, ne-au zis ca cele doua calorifere nu trebuie aerisite pentru ca se aerisesc ele automat. Bine, bine dar cu zgomotele astea ce sa ma fac? Mai ales ca ele nu tin cont de zi sau noapte. Am cautat un raspuns pe internet dar nu am gasit.

1 răspuns:
| Zazu a răspuns:

Daca se aerisesc automat trebuie sa aiba supapele pline de calcar, le-ai cautat sa vezi in ce stadiu sunt? Daca nu au supape, inseamna ca nu se aerisesc si aerul circula prin sistem.