| stalin a întrebat:

Am o problema cu coliriferele din casa. Cand porneste centrala si se incalzesc caloriferele,acestea pocnesc,scot un sunet cam cum se aude la cuptor cand se incalzeste tabla de la cuptor.un pacanit,pocnet foarte deranjant, mai ales pe timp de noapte. daca a mai trevut cineva prin asemenea situatie, sper sa ma ajute sa scap de acest sunet enervant! multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| carpediem a răspuns:

Daca caloriferele sunt tip panou din otel, la suporturile de fixare in perete(fie "cornier" fie "carlig"), ai un lacas, o taietura in care se agata caloriferul cu platbandul prins de el. Intre suportul prins pe perete si urechea sudata de calorifer, in acea taietura, in forma literei u, trebuie sa fie o mica piesa, un manson de plastic, care are rolul in momentul dilatarii sa permita culisarea pe suport, care din prostie instalatorii atomici nu-i mai pun ca merge si fara. Presupun ca nu mai ai acele plastice, poti improviza dintr-un furtunel taiat pe jumate longitudinal, si-l pui in acel lacas de pe suport. Ideea e ca intre suportul de perete si calorifer, sa nu existe atingeri directe fier pe fier. Practic acolo unde se atinge caloriferul de suport pui tu furtunelul. Acu' vei fi mai calm, succes.

| stalin explică (pentru carpediem):

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri1intradevar,am verificat si nu am acele piese de plastic..si tin minte ca l-am intrebat pe meserias pentru ce sunt acele bucatele de plastic, si a zis ca le pot arunca, ca sunt puse la vrajeala... offf! oricum, bine ca am depistat de la ce sunt acele zgomote1multumesc mult!

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Zgomotele sunt evident de la dilatare, dar e greu de spus exact unde se produc. Ceva impiedica caloriferul sa se dilate, e greu de spus ce, insa incearca sa vezi daca nu cumva suportii din perete sunt prea la limita si nu lasa o mica toleranta pentru dilatarea caloriferului.
Eu am avut niste zgomote de genul de la tevile de cupru care treceau printr-un perete de rigips. Am rezolvat decupand rigipsul in jurul lor, de cand am decupat nu mai pocnesc.

| Zardova_Alex_1990 a răspuns (pentru regis):

Salut. La fel patesc si eu doar ca in gaurile pe unde trec tevile eu am bagat spuma... spune ti ca zgomotele acestea sunt din cauza ca nu se pot dilata tevile cat vor ele? Iar singura solutie e sa scot spuma sa las gaura goala?

| regis a răspuns (pentru Zardova_Alex_1990):

Nu stiu sa explic fizic fenomenul, cert este ca are legatura cu dilatarea si cu contractarea si ca la mine au incetat imediat ce le-am lasat libere. Pe mine nu m-a deranjat gaura ramasa intrucat nu era la loc vizibil, insa daca e vizibila se poate incerca cu o umplutura mai elastica, de exemplu cu silicon. Sau cu un ornament special de genul celui din link:
http://www.radox.ro/......-mm-r175ay

| Zardova_Alex_1990 a răspuns (pentru regis):

Am rezolvat problema cu trosnitul tevilor...sunetul acela vine de la bride unde sunt fixate tevile. Trebuie doar sa luati un spray cu vaselina si sa l pulverizati la fiecare brida. 100% se rezolva problema!

| mgtow a răspuns:

Ai aer in calorifere daca nu mai faci o purgare din cand in cand sa scoti resturile de apa si aerul care ramane face zgomot

| neutrino a răspuns:

Tevile sunt din cupru?

| stalin explică (pentru neutrino):

Nu,din ppc, sau nu stiu cum dracu se cheama... polipripen si nu mai stiu cum.