| mirel88 a întrebat:

Salutare, vreau sa instalez singur instalația de încălzire a casei, mai exact sa montez țevile de cupru si caloriferele până unde o sa vin centrala dar nu stiu ce dimensiuni sa folosesc la conducte. Ma poate ajuta cineva? Casa are o lungime de 12, centrala o sa fie montată la jumatea casei si de acolo pleaca 3 radiatoare pe partea stângă si 3 pe dreapta suprafața totală de încălzire 200mp.Va multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Având 3 calorifere pe un curcuit, teava de 15 mm este suficienta, dar poți pune si 18. Din centrala poți pleca cu 22.

4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

De unde ați cumpărat centrala termică nu ați întrebat de un meseriaș care să facă toată treaba asta? Vă asumați niște riscuri! Plus că dimensiunea caloriferului depinde de suprafață camerei de încălzit, dacă camera e situată pe nord, est, sud, vest. Dacă camera e termoizolată. Se folosesc țevi de cupru, nu de peixal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teava de cupru de 10mm, alea de plastic nu stiu ce sa zic, cand le indoi la cald, se slabese materialul, plus ca sunt scumpe fitting-urile alea, t-urile si coturi, pentru cele de plastic.

| mirel88 explică (pentru anonim_4396):

Am întrebat un zis meseriaș si mi-a recomandat sa folosesc țeava de 22 diametru pentru tur si retur si sa plec cu recorduri din țeava de 22 înspre radiatoare cu țeava de 18 dar încă nu stiu ce sa fac sunt cam in dubii.mersi oricum pentru raspuns

| IonelP a răspuns:

Cea mai buna teava este cea de ppr alb cu lungimea de 4 metri.