| andreicristea18 a întrebat:

Am cumpărat o pompa de caldura: Pompa recirculare centrala Vantec Heat 25-60/180, putere 93W, in primul rând îmi puteri explica ce înseamnă 25-60/180, și dacă este bun la o centrală cu lemne de încălzire.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu e pompă de căldură, e o banala pompa de recirculare, cu variatie electronica de la 25 la 60 si lungimea de 180 mm.
Este buna la o centrala cu lemne de încălzire.

| relian a răspuns:

laughing asa se numesc acum pompepele de apa, pompe de caldura? E bun si asa rau, dar aia ce spui tu este o banala pompa care circula apa pentru calorifere, nimic mai mult, nu iti genereaza aia tie caldura.

Cind spui pompa de caldura, aia inseamna ca pompa aia ar face caldura ea, nu altceva.

Dar sa revenim la intrebarea ta, ce inseamna cifrele alea?

-25- diametru gurilor, intrare/iesire in mm
-60- nu stiu ce o fi, vezi si tu in manual, daca cumperi.
-180 mm- banui ca ar fi lungimea pompei de la gura la gura, cred, asta, nu-s sigur
-93w este puterea, asta ai spus si tu.

Daca este buna pentru o centrala pe lemne? Cel mai bun, este sa mergi acolo la magazinu unde au pompa si sa intrebi, le spui la ce vrei sa folosesti, centrala ta, vezi ce te mai intreaba si daca aia recomanda ca este buna, cumperi.

Răspuns utilizator avertizat