| alexandrubt13 a întrebat:

Am de invelit o casa pe exterior care este cea mai buna vata bazaltica pentru exterior? sau acum cel mai bun e multiporul?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

De ce nu o izolezi la interior? Ce spuin tu vata de care o fi se foloseste doara undeva in spatii inchise, unde sa nu se ude.
La exterior se foloseste de regula polistiren, care este mai bun ca vata.
Iti pot spune majoritatea materialelor izolatoare termic si cat izoleaza fiecare daca esti curios.
Dar gresesti izoland la exterior, mai ales daca ai ziduri sau beton.
Sa iti spun cat izoleaza vata bazaltica si cat polistirenu
Vata minerala -2.8-3.5 pe 2.5cm grosime
vata sticla -2.9-3.8/2.5 cm grosime
Polistiren normal -4-5.5 la 2.5 cm grosime.
Dupa cum observi pana si vata de sticla este mai buna ca cea minerala, nu mai vorbesc de polistiren.
Singuru avantaj la vata de sticla sau minera este mai ieftina.
Datele astea sunt luate de la fabricant si nu din ro, is luate de la americani, notele arata gradu de izolare, cu cat is mai mari cu atat izoleaza mai bine si este pe inch, dar 1 inch are aprx 2.5 cm de aia am scris asa.
S aizolezi la interior este mult mai eficient, dar trebuie sa stii si cum sa o faci, sau mai exact trebuie sa ai linga ziduri un alt zid din profile.
Bine ce vorbesc eu aici romanii nu pricep, sau majoritateamde aia nici nu izoleaza multi la interior.
Dar am auzit ca deja au inceput sa pricepa si sa faca asa destui.Am pe cineva care sia izolat casa asa, dar la interior si a foslosit fata de sticla si iarna nici nu mai face focu laughing bine ca nu sta la el 18-20 de grade, dar peste 10 are 10-15 grade si una este sa incalzesti o incapere asa si alta la peretii aia sloi de gheata ce faceti voi din incarcatura de ciment.
Omu a facut profil linga pereti, a pus vata si apoi peste rigips, asa se izoleaza daca vrei sa economisesti cu caldua.
Sa aveti in cap urmatoarea chestie : betonul este rece, rigipsul este cald ok?
Bafta

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu stiu care d ce mai buna, dar probabil Isover Fassade e printre cele mai bune.
Multiporul vad că nu e foarte popular, dar nu stiu de ce. Mie mi se pare interesant, dar nu l-am vazut pus in opera.
Ambele variante sunt insa mai scumpe decat polistirenul, care ofera aceeași izolatie.
Lana este un foarte bun izolator, dar nu are ce cauta la exterior, iar vata de sticla nu are nici o legatura cu azbestul si nici cu cancerul.

| alexandrubt13 explică (pentru regis):

Eu ma gandeam la vata bazaltica aia cu 2 randuri de densitate

| regis a răspuns (pentru alexandrubt13):

Nu stiu care ar fi aia, dar si eu zic ca mai bine pui 15 de polistiren decat 10 de vata. Vei avea termoizolatie mai buna, la un pret mai mic.

| mihai69 a răspuns:

Alegi ce vrei tu, dar recomandarea mea este să pui (în funcție și de înălțimea pereților) un strat de vată minerală și unul sau două de polistiren; e un bun compromis preț/calitate și protecția împotriva incendiilor.

| zilog a răspuns:

Mai nou se foloseste lâna pentru ca sa descoperit ca vata de sticla si asbestul este cancerigena sau provoaca răni la plămâni silicoza...
am fost in nordvegia si am vazut acolo ca se pune polestiren de 40 cm pe exterior

nu am gresit de jumatate de metru grosimie polestiren

Am fost in Austria si am vazut ca toate casele se pun pe baloti de lână care arata ca si vata de sticlă si in pot se pune tot baloti de lână
iar la exterior se foloseste polestiren gros de 30CM

| relian a răspuns (pentru zilog):

Lina? Esti sigur ca era lana de animal? Poate ai inteles tu gresit.In engleza ei nu spun vata ei spun wool, mineral wool, poate de aia tu crezi car fi lana.

| InOrOut a răspuns:

Vata bazaltica e scumpa rau. Foloseste polistiren expandat de inalta calitate de 15cm si e mai ieftin si mai usor de montat. Daca ai polistiren de 15 iti izoleaza pana la -25 grade. Parca asa era, nu mai stiu de la cursurile de structuri din facultate. Noi proiectam cu 10cm ca asta e standard. Au fix aceeasi capacitate de izolare vata bazaltica cu polistirenul, doar ca polistirenul e mai ieftin. Dar ideea e cu cat e mai grosasa izolatia cu atat e mai bun coeficientul termic. Oricum pierzi la geamuri daca ai 2 foi de sticla si nu 3 pierzi 15% din coeficientul termic. La fel si la tamplarie daca nu ai destule camere. Sau daca nu ai izolat bine podul ca acolo e recomandat 20cm de izolatie umflata, unii calca pe ea si se face 2cm, trebuie pusa si aia cu distantiere si osb peste ea. Si polistirenul de pe fatade se duce pana jos la blocul de fundatie sa nu existe punti termice, daca ai terasa langa casa nu trebuie unita de casa direct se pune dop bitum. Sunt multe chestii de rezolvat sa dispara puntile termice, degeaba romanul pune vata bazaltica pe fatada si are multe punti termice.

| alexandrubt13 explică (pentru InOrOut):

Multumesc podul l am izolat intre grizi cu vata de sticla de 20, 2 randuri de 10 cm si am pus folie armata aluminizata stralucitoare prinsa in capse iar pe placa de beton deasupra camerelor am de gand sa pun scart extrudat de 8 cm si 2 cm de sapa armata pe deasupra pe exterior doream sa pun vata bazaltica dar nu stiu care marca e mai de calitate

| relian a răspuns (pentru InOrOut):

Polistirenu extrudat si expandat nu-i mai bun ca cel normal,unde pui ca e si mai scump,este mai scump pentru ca are alte utilizari,nu vad rostu sa izolezi cu un polistiren genul asta.
Vad spui ca ai facut si facultate.
Alta greseala spui ca vata minerala izoleazxa la fel ca si polistirenu? Serios,de unde ai datele astea? Gresesti total,polistirenul normal este mult peste vata de sticla,nu mai vorbesc peste cea minerala,si aia de sticla este mai buna ca cea minerala.
Mai cauta,informeaza-te si os a vezi ca am dreptate.Dar ca sfat nu te informa la romani,cauta la americani,ca aia spun adevaru laughing
Alta idee sa elimini puntile alea termice ce spui tu, este sa izolezi la interor, este de N ori mai eficient decat la exterior.
Daca esti curios intra pe websituri americane si gasesti toate materialele izolatoare termic, fiecare ce grad de izolare au si unde se foloseste.
Am raspuns si eu aici si am dat date cat izoleaza vata, cat polistirenu.
Polistirenu ala expandat se foloseste su parchet, sau nu mai imi vine acum in minte mai pe unde.Ala este tare pentru ca se foloseste in locuri unde se pune presiune pe el, aia e tot de aia este mai scump, nicidecum mai bun.