| alexandrubt13 a întrebat:

Buna, cea mai recomandata vata bazaltica? HOTROCK 130 si pana la 190kg pe m cub densitatea si 0, 037 sau tehnofacade 130kg m cub 0, 039 sau izomin ruf 110 kg m cub 0, 036 sau beletep facade 160-190 densitate pe m cub si 0, 042 sau cu toti lauda rockwool 110 kg m cub de 0, 035 sau 0, 036 ca are doua straturi una cu densitate mai mare la exterior? Intreb conteaza foarte mult densitatea la aceste marci de vata bazaltica sau cand o alegi conteaza alte caracteristici ma refer pentru o casa imbrcata in exterior?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Normal ca densitatea conteaza la fatada, nu e totuna daca se propteste careva cu umarul de casa si face gaura in perete...
Si normal, conteaza si lambda, ca nu e totuna sa pui de 10 cm si sa izoleze cat 8. Din pacate lambda e mai greu de masurat, trebuie sa credem ce scrie pe ambalaj.
Eu as alege cel mai bun pret pe kg, ca unde densitatea e mare si lambda e mai mic.

| alexandrubt13 explică:

Eu am gasit cam cea mai deasa hotrock 160 m cub tenofacade si beletep 160 m pe cub dar vad ca multi spun ca cea mai buna e rockvool densitate 110 si la exterior mai mare cred ca 130-140 kg m cub dar nu spune exact