| alexandrubt13 a întrebat:

Ce parere aveti de vata bazaltica BASWOOL pentru exterior? Am gasit la 40 roni m patrat de 10 cm

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Vatas bazaltica, ori minerala tot aia e, dar nu stiu ce anume doresti sa stii.
Vrei sa izolezi ceva la exterior cu vata din asta banui.Pai nu prea e bun.De ce? Pt ca vata se uda, se poate prin acea incarcatura ce o dai peste sa patrunda umezeala, iar vata se uda.La exterior se foloseste polistiren.
Pe de alta parte 10cm de vata nu izoleaza mai bine decat 10 cm de polistiren.
Asa ca idee vata asta ce zici tu are un grad de izolare undeva intre 2.8-3.5 R, asa se masoara in R, nu stau acum sa iti explic cei ala R, dar e capacitatea acelui material de a izla, asta asa mai babeste zis.

Polistirenul are R= 4-5.5 pe cm, uitasem sa zic astea, aceste valori is pe inch mai exact.
Deci polistirenul este mai bun izolator termic, plus ca nu are nimic daca se uda.
Daca tot vrei sa izolezi cu vata de care zici, ar fi bine sa o faci la interior.Este mult mai bine sa izolezi casa la interior decat la exterior,economia este mult mai mare in cazul izolarii la interior.

Gandeste ca peretii tai au legatura cu pamantul,care iarna este bocna,iar schimbul de temperatura se face prin zid si pamantul de afara,deci zidu tau va fi expus in casa,acel zid expus va aduce tot timpul temp joase.

Daca ai izolatia asta la interior,aceasta izolatie fctioneaza a o bariera intre interiorul casei si ziduri,zidurile is dincolo de izolatie,aerul din interior nu mai iau contact cu zidurile sa se raceasca.
Dar izolatia la interior este bine sa se faca cu profile peste care se pune rigips,nu cu mortar care este rece.

Parerea mea este sa izolezi afara cu polistiren, asta daca asta vrei sa faci.
Daca totusi vrei sa incerci cu vata asta atunci trebuie sa dai incarcatura groasa, daca stii despre ce vorbesc.
Incarcatura aia ce se da peste izolatie, aia subtire au de tot, care atunci cand atingi se si sparge laughing ei multi nu stiu dar se pot face, ori sunt 2 metode de acoperire cu mortar.
1- este metoda asta ce o folosesc romanii peste tot si este gresita
2-metoda cu mortar gros,adica incarci cu mai mult mortar,sa fie mai gros,astfel cand atingi sa nu se sparga sa para ca ar fi zid.Dar aceasta metoda cu mortar gros trebuie sa aiba un suport,a,dica pe perete prinsa o plasa si peste se da cu acest mortar mai gros,deci e ceva mai costisitoare,dar mult mai buna decvat foaia aia de hartie ce se pune peste izolatie

Dar si aia subtire are suport,acea plasa ce se pune este suport pentru acel mortar subtire cat hartia,altfel ar cadea jos mortaru.
Deci eu daca as face asa la exterior, desi nici daca mi-ar face cineva moca nu as izola o casa la exterior, e cea mai mare greseala facuta, dar sa zicem ca as face, atunci peste izolatie as prinde o plasa se sarma subtire, care se prinde odata cu placile de vata sau polistiren si dai mortar gros.

| alexandrubt13 explică (pentru relian):

Multumesc acum ca sa fiu mai inteles eu doresc sa cumpar material si intreb pe aici si unii spun ca e mai buna vata altii polistirenul si la polistiren daca nu e gros la fel mai nou pasarile au inceput sa ilciupeasca am vazut pe laun bloc sub stresena sau chir gainile de langa casa

| relian a răspuns (pentru alexandrubt13):

Cum am spus depinde unde anume faci izolarea. Daca faci la interior mai ieftin este cu vata, polistirenul este mai bun izolator, dar daca intra sobolani, in pereti ala esti laughing
Deci trebuie sa spui, ori sa te hotarasti unde faci izolarea.Vezi si tu polistirenul de 5 sau 10 cm cat costa si vata minerala cat costa, pe unitatea se suprafata, dupa stii cat costa cu fiecare, apoi te hotarasti unde faci, la interuor sau la exterior.Dar la exterior se foloseste polistirenu, ala simplu.