| Miron_Daniel__pVar a întrebat:

Am făcut o mansardă fără folie anti condens, am vata udă la exterior ce mai este de făcut?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vata e uda, atunci inseamna ca apa intra prin acoperis si apa din vata va ingheta.
Din aest motiv se foloseste si foşie sub acoperisul de tigla, sa nu intre apa sau sa nu se foreze apa de condens, care sa inghete si sa strice itreaga izolatie si inclusiv mansarda.

| darrio2007 a răspuns:

Refaci totul si pui folie anticondens si altă vată.

| relian a răspuns:

Ai vata uda la exterior adica la care exterior? Vata nu se foloseste la exterior, se foloseste in interior ca izolator termic.

Reformuleaza intrebarea, nu este deloc clara.Ce e clar, doar ca ai facut o mansarda, in rest deja nu se mai intelege nimic.

Spune cei cu vata aia, ce inseamna uda la exterior, unde ai pus acea vata si pentru ce ai pus-o, ce acoperis ai, etc

Manssarda fara folie anticondes, cei aia folie anticondens si de ce trebuie sa pui folie ce spui, sau unde anume ai pus, sau se pune acea folie.

Ca idee, daca cumva, asa doar banui, vorbesti despre tavan, ca ai fi pus pe tavan vata minerala sa izolezi, apoi vata respectiva sa udat, trebuie sa spui ce este dincolo de vata, deasupra ei.
Folie daca pui, nu e folie anticondens, orice folie face condens daca este pusa in conditii dea face condens, deci folie de plastic se pune la interiorl adica pui pe tavan folie, peste folie vata, asa se procedeaza, asta daca nu vrei sa ai condens.

Daca nu ai pus folie, nu conteaza, nu trebuie vata aia sa se ude, nu are de la ce.
Dar conteaza si ce ai deasupra pe vata aia.Asa fara sa spui, nu vad cine poate sa iti dea un raspuns clar la ce ai tu acolo.

Ca idee iti zic, daca ai acoperis de lemn, scindura cum se face, pe aia este tabla sau orice altceva, pe tavan poti sa pui vata si nu are voie sa se ude, nu exista asa ceva, daca sa udat atunci iti curge acoperisul, ploua si asa intra apa in interior.

Ar mai putea fi si o alta cauza, in pod sa fie rece, de fapt asa si este rece, iar tu sa ai tavanu cu gauri, s-a iasa caldura dijn mansarda aia ca pe burlanu de la soba, in acest caz da, se face condens si vata se uda.

Alta cauza, sa ai tavanu din ciment, caz in care avand vata pe tavanu ala de ciment, caldura din casa incalzeste cimentul ala, aerul din pod fiind rece face condens cimentu ala, se uda vata si in cazul asta.

Dar daca tavanu este din lut, din lemne, scinduri, nu exista sa faca condens.

Asa ca vine si spune ce tavan ai, ce pod ai, ce acoperis ai, unde ai pus vata ce spui, dupa pot sa iti spun de ce sa udata acea vata.

Fara informatiile astea nu poate cineva sa iti dea un raspuns clar.

Si de puneai folie ce spui, is sigyr ca la fel se intampla. Ceva nu e bine facut acolo, sau nu-i pus cum trebuie.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Scumpul mai mult păgubește și leneșul mai mult aleargă! Exact așa ați procedat!
În epoca internetului, nu ați avut măcar curiozitatea să vedeți ce se întâmplă dacă nu respectați toate etapele realizării unei mansarde?
"Ce mai este de făcut?"
La vară, toate materialele folosite pentru mansardă le aruncați, cumpărați altele și RESPECTAȚI la punct și virgulă toate, dar absolut toate indicațiile de construcție ale unei mansarde. Dacă o realizați personal consultați pe internet sfaturi pentru construcții de mansarde!
Iar, dacă vă zgârciți așteptați-vă în timp la mucegai, mâncarea lemnului etc.