| Daniel26 a întrebat:

Am la ţară o găinuşă tânără care de aseara are probleme cu echilibrul. Nu-si prea mentine echilibrul. Merge greu, sustinandu-se si cu aripile si pare ca nu prea poate sa isi tina capul. Se sprijina in cioc cand sta asezata. A fost cam apatica in ultimele 2 saptamani. Ce boala sa fie?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca gasesti la farmacie tableta de sulfamida, cumpara 3 comprimate.
Taie-le in 4 si dai cate sfert dimineata si seara, bagat in cioc, asemanator cum o umplii cu graunte. Dai si putina apa sa bea dupa.

Daca nu gasesti tableta de sulfamida, taie o capsula de doxicilina, imparte praful din capsula tot in 4 si ii dai cate un sfert o data pe zi, urmat tot de putina apa.

Antibioticele pe baza de sulf ajuta in majoritatea cazurilor de infectie, poate isi va reveni.

Daca nu mai poate sta pe picioare, atunci singura solutie este s-o gatesti...

| LPCTSTR a răspuns:

Cred că are limbrici ori păduchi.

| Daniel26 explică (pentru LPCTSTR):

Posibil oricare din cele 2 variante, am citit si ca ouale de paduchi depuse in interiorul aparatului auditiv ar da probleme cu echilibrul. Totodata, e posibil sa fi avut si limbrici (am facut greseala acum vreo luna sa cumpar niste pește a carui resturi le-am aruncat pasarilor, in curte). Si totusi gainatul era normal. Am taiat-o in aceeasi zi de teama unei boli mai grave si ca sa n-o mai vad cum se chinuie, dar asa rau mi-a parut de ea sad pentru ca era mare, golasa, cu penaj frumos si avea pofta de mancare. Multumesc pentru raspuns.