Întrebare recomandată | titicristina21 a întrebat:

Am mucegai in casa si se extinde pe toti peretii apropiati. Curat mereu cu carpa uscata dar savo nu e bun. Ce trebuie sa fac sa scap odata? M-am saturat de el, miroase si ne imbolnaveste pe toti. Va rog nu luati solutii de pe net!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt cateva metode dar nu te ajuta prea mult. Solutia capitala ar fi inlocuirea termopanelor cu rame de lemn, chiar lemn stratificat. Alte solutii: spalarea bine a peretilor, dat cu amorsa anti igrasie si apoi zugravit concomitet cu deschiderea gemurilor macar o ora pe zi (de doua ori cate o jumatate de ora). Alta solutie ar fi izolarea peretilor prin exterior cu spuma extrudata de 5 cm. Intre timp mai spala cu otet.

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Treb sa stii de ce ai mucegai, de unde vine.Peretii is umezi, transpira care e problema? Daca e doar asa mucegai cureti mai intii, apoi pulverizezi cu clor.Clorul omoara tot ce misca chiar si pe tine.glumesc,dar asa se face. Pulverizezi cu clor peste tot pe unde e mucegai si lasi sa se aeriseasca.Dar trebuie sa nu stai in locul respectiv macar o zi, sau dai dimineata lasi deschise ferestre si aia e tot. Daca va apare iar atunci ai probleme cu peretii, adica transpira, deci ai nevie de izolatie si nu la exterior cum tia recomandat cineva pe aici ci la interior.Nu intreb de ce pentru ca trebuie sa scriu mult sa explic. Daca izolzi la exterior peretii tai tot reci vor fi si tot vor transpira si tot vei avea mucegai.Dar na tu fa cum crezi sau cum stii. Izolarea peretilor la exterior in RO este cea mai mare prostie, pe care se pare o fac toti. Daca au vzut la unu sau luat toti dupa el si uite asa sa generalizat. Izoleaza la interior cu ce vrei pui profile de metal sau lem si pui apoi rigips, Si cu asta ai terminat cu orice fel de probleme si faci si economie la energie de cel putin 30%.

| blAster85 a răspuns:

Probabil casa nu are o izolatie facuta bine din fundatie, daca ai acces in exteriorul peretilor ar trebui sapat un fel de sant si bagat plastic izolator. Nu stiu cat ajuta, solutiile nu fac nimic, mucegaiul continua sa iasa, ventileaza mai des, pune dezumificador, activ/pasiv.

| SorinelF86 a răspuns:

Trebuie localizata problema in primul rand, stai la casa, la apartament? daca stai la casa si a intrat igrasia in pereti cu greu o scoti, ar trebui data tencuiala jos interior exterior si lasata asa peste vara, fundatia trebuie hidroetansata iar apoi trebuie turnat beton pe langa casa cam un metru latime pentru a nu mai da voie apei de ploaie sa tina pamantul umed langa casa

| Alexandru_Valentin_1999 a răspuns:

Savo e prostie, si clorul doar il inalbeste... din cate stiu eu daca speli zona cu otet va disparea

| DoarEuLeo a răspuns:

In casa este multa umiditate si de aici si problemele cu mucegaiul. Trebuie sa aveti in vedere ce anume va produce aceasta umiditate; aveti grija cu bucataria, poate gatiti si nu aerisi complet adica sa folositi si hota si geamul, casa trebuie aerisita foarte bine chiar daca e iarna. daca peretii nu sunt afectati decat la suprafata, atunci ii stergeti foarte bine si va asigurati ca nu au mai ramas spori pentru ca acesti se inmultesc foarte repede si aplicati un strat de vopsea antimucegai. Am vazut acum ca se face reclama la Aeria Gold all inclusive si au si o oferta foarte buna in Dedeman.

| aivilo1122 a răspuns:

In cazul in care ai noroc si peretii tai sunt albi pune clor intr-o sticla din aia care are sprituioare gen alea de spalat geamuri si da pe mucegai...lasa vreo 2-3 ore apoi sterge cu o carpa. Poti sa dai si daca peretele tau are culoare dar in cazul asta lasa sa se usuce apoi sterge mucegaiul. Daca stergi cat timp este umed o sa iti vina si vopseaua jos. spor!