| Razvan1lol a întrebat:

Am un perete interior izolat cu polistiren alb(cel spre exterior), insa am avut mereu porbleme pe peretele acesta cu mucegaiul. Crezand ca o sa scapam de frig, am izolat peretele interior. Insa mi-e frica sa nu fie plin cu mucegai dedesubt si ma gandesc sa il dau jos. Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu ai nimic, stai linistit nu iti fa singur de lucru.Ai izolat la interior spui tu, cum anume ai procedat?
Spune ce ai facut mai exact cu izolarea asta.Ca idee atunci cand izolezi ceva la interior, veci nu o sa mai ai probleme cu igrasia, sau mucegaiul, veci, uiti de asa ceva pentru totdeauna

Bine asta la acel perete, tu ai putea sa faci la ceilanti pereti care nu-s izolati la interior.

Numai "ingineri" pe aici, astia ce dau raspunsuri, de astea catastrofice, nu au notiuni nici de scoala generala, pe bune laughing sa spui ca izolarea se face doar la exterior, sau se face doar cu caramida nu stiu de care laughing
Vai de capu nostru, nu-i de mirare ca romanii platesc la energie dei ustura.

Asculta ce spun, lasa peretele ala asa, daca spui ca l-ai izolat la interior.
Hai sa discutam despre condensare, igrasie, mucegai ok?

Cind faci mucegai si de ce apare acel mucegai? Faci mucegai atunci cand pe un perete, sau intr-un loc anume ai umezeala mai mare corect?
Nu exista mucegai fara umezeala. Acum, trebuie sa te intrebi cum se face umezeala pe un perete.Te intrebi singur, cum apare umezeala la un perete?
Nu stii, dar daca ai fi fost pe la scoala, la ora de fizica de la scoala generala ai fi stiut.
La fel si cei care au dat raspunsurile pe aici aiurea, complet aiurea.

Un perete se umezeste, atunci cand condenseaza, cand face condens pe el.
Cind face condens pe el un perete? Cind apare condensul? Apare in cazul tau cand peretele rece si aerul cald din interior ia contact unu cu altul corect?

Deci ai peretele rece, pentru ca este izolat la exterior, Iti garantez, pune mina pe perete, chiar daca ai cald in casa, iti garantez ca peretii tai, aia izolati la exterior o sai simti reci, uneori f reci.

Deci ai perete rece, faci caldura, aerul se incalzeste, ia contact cu acel perete rece si apare acel condens, pentru ca in aer ai apa, daca ai auzit la meteo cand spun aia, umiditatea aerului X%.

Ce faci sa nu ai condens? Treb ca acel perete sa il izolezi, ca frigul de afara sa nu il raceasca, corect?

Cum il izolezi? Daca izolezi pe afara, gindeste ca acel zid sta pe o fundatie de beton, fundatia sta pe pamint, pamintul sta afara, asa ca toate au legatura si peretii vor fi reci, chiar daca is izolati, pentru ca is izolati afara, dar jos nu ai cum sai izolezi, asa ca se racesc, este vorba despre transferul de caldura.

Tu ai izolat peretele la interior corect? Ce se intampla? Peretele ala al tau, este rece, dar tu avand izolatia in interior, aerul cald cand tu faci caldura, nu mai ia contact cu acel perete rece, pentru ca in fata lui este izolatia aia, deci aerul ia contact cu izolatia care este calda laughing

Aer cald cu izolatie calda, niciodata nu vei avea condens, mucegai igrasie etc.

Sa vina si Bula, Gabigo si altii care numai eronat dau raspnsuri, sa ne arate ca este cum spun ei, sa ne explice ei de ce este bine la exterior si nu la interior.

Deci daca ai fost la ora de fizica de la ascoala generala, nu ai cum sa nu intelegi.
Ai vazut la ferestre, alea cu un singur geam da? Iarna se face condens pe ele corect? Lipeste tu pe un geam in interior polistiren, dar lipit de acel geam, de asta subtire, polistiren de 1, sau 2 si iti garantez ca acel geam nu va mai condensa.De ce? Pt ca geamul desi este rece, nu vine in contact cu aerul cald din interior, pentru ca intre ele este acel polistiren care nu da voie sa se faca transferul de caldura.

Fa tu asta, asa ca experiment, apoi vei stii cum sa izolezi.

Ar fi bun sa izolezi toti pereti si tavanu, la fel la interior, la exterior lasi asa peretii cu tencuiala fara sai izolezi, is bani irositi, daca izolezi la exterior.

Acum alta chestie mai buna, dupa ce lipeste la interior, izolarea aia la interior se face lipind acel polistiren de perete, sau daca pui vata de sticla, aia la fel va sta lipita de perete, dar cei important, sa pui peste rigips.

Deci faci linga peretele de zidarie profile de metal sau lemn, asta dupa ce izolezi cu polistiren, dupa ce lipesti polistirenul, faci acel profil si pui rigips, iti garantez, la clima din RO actuala nici focu nu mai faci, iti garantez.

Un roman asa a facut, i-am zis, a facut asa la toata casa si iarna el nu face focu deloc laughing nici nu are sobe, nici centrala, doar asa da drumul nitel la aragazu de la bucatrie laughing

Bine nici f cald nu este, dar omu a spus ca se simte f bine.Un unchi de-al meu, la fel a izolat doar o camera la interior, pentru ca na putut pe afara, cand face focu, are centrala, in camera aia sta cu fereastra deschisa laughing zice ca moare de cald, dar a facut asta din greseala, desi eu i-am spus, el a facut tot cu fac romanii laughing ce stiu eu, asa a spus.
Dar apoi cand a vazut laughing i-am zis dupa, ia spune tataie cum este?

Nu te lua dupa Bula si compania, nu se pricep nici la chestii elementare.

Romanii daca ar izola la interior si asa lipit cu acel polistiren, iti garantez, ar cheltui la jumate cu caldura.

Uite ce poti sa faci, ca idee. Daca tu crezi pe Bula si pe care mai baga pe aici balarii, desfa acolo peretele ala o bucata, apoi vezi daca ai acolo mucegai, dupa revino pe aici si dale peste bot astora genu. Bula, mare expert TPU laughing

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca polistiren a fost lipit pe toata suprafata, adica cu adeziv tras cu piaptanul, nu mai exista un "dedesubt".
Daca a fost lipit pe "mamaligi", ar fi bine refacut corect.
Nu exista o interdicție de a izola un perete pe interior. Este recomandat ca izolatia sa se faca pe exterior (se mentine inertia termica si se evita mai usor puntile termice, dar cand acest lucru nu este posibil, din varii motive (acces, autorizatii, costuri, cladiri istorice etc) izolatia se poate face fara probleme la interior.
Fara discutie, izolatia pe interior este preferabila alternativei de a nu izola, din orice punct de vedere, inclusiv al mucegaiului.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa faci izolare termica interioara, acesta se face dubland peretele (cu BCA sau caramida gaurita, de 7.5-10cm grosime), tencuit.
De asemenea, si partea exterioara a peretelui trebuie reparat (eventual si zolat, cu polistiren sau tufa vulcanica).

| gabicoo a răspuns:

Izolarea termica se face pe exteriorul casei. Întotdeauna. Pe interior poți pune izolație doar dacă și peretele exterior este izolat. Trebuie să dai jos polistirenul, să înlături mucegaiul și să tencuiești. Iar izolație termică să faci la exterior. Dacă stai la etajul superior al blocului poți chema niște alpiniști utilitari care să-ți facă tremoizolarea, dacă stai la etaje inferioare cheamă pe cineva care are schelă.

| adryang78 a răspuns:

În mod clar ai mucegai dedesubt. Dă-l jos urgent, riscați să vă îmbolnăviți cu toții din casă.

| Sistemulxxl a răspuns:

Sigur ai mucegai. Nu se izolraza in interior.